Reklama

Miłość nigdy nie powie: „Dosyć!”

Niedziela toruńska 22/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czerwiec stawia nas w obliczu niezgłębionej miłości Najświętszego Serca Pana Jezusa i skłania do zastanowienia się, jak odpowiadamy na tę miłość: Miłość ukrzyżowaną, Miłość ukrytą w Eucharystii, Miłość miłosierną, obejmującą swymi promieniami każdego człowieka i cały świat. Tegoroczny czerwiec wzywa nas także do spojrzenia na piękny ołtarz pod Wielką Krokwią w Zakopanem, skąd sługa Boży Jan Paweł II 10 lat temu, 6 czerwca 1997 r., przypomniał nam słowami m. Marii Karłowskiej, jaką powinna być nasza miłość: „Miłość nigdy nie powie «Dosyć!» (Bł. M.K.), Nigdy nie zatrzyma się w drodze”.
W 10. rocznicę beatyfikacji Matki Marii warto przywołać te słowa, tak znamienne w jej życiu. To właśnie miłość skłoniła młodą Marię, by wbrew wszelkim ówczesnym poglądom wyciągnąć pomocną dłoń do dziewczyny z marginesu społecznego, by podjąć problem, którego społeczeństwo nie chciało widzieć ani o nim mówić. Ojciec Święty powiedział o tej miłości, że „objawia się jako miłosierdzie; zdolna jest do pochylenia się nad każdym synem marnotrawnym, nad każdą ludzką nędzą, nade wszystko zaś nad nędzą moralną, nad grzechem. Kiedy zaś to czyni, ów, który doznaje miłosierdzia, nie czuje się poniżony, ale odnaleziony i dowartościowany. To miłosierdzie objawia się jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i w człowieku” (DM6).
Aby dokonać beatyfikacji, Papież zagłębił się w tę szczególną cechę m. Karłowskiej i przypomniał nam ją w Zakopanem. „Przez miłość - jak mówił - wielu duszom przywróciła światło Chrystusa i pomogła odzyskać utraconą godność”. Całe trudne apostolstwo Matki Marii było walką o to, by pomimo niezrozumienia i ciągłych przeszkód nie zniechęcić się i nie powiedzieć: „dosyć!”. Zwyciężyła - dokonała dzieła, które zlecił jej Dobry Pasterz z Sercem otwartym na krzyżu. Dlatego dziś możemy świętować rocznicę beatyfikacji Matki Marii. Dlatego możemy wrócić duchem do Zakopanego i wsłuchać się w słowa umiłowanego Papieża Polaka: „Dobrze, że ona beatyfikowana jest w Zakopanem, bo ten Krzyż z Giewontu patrzy na całą Polskę, patrzy i na Północ, i na Pomorze”. Ojciec Święty mówił dalej o obydwu nowych błogosławionych: Matce Marii i Matce Bernardynie: „Obie te heroiczne zakonnice, prowadząc w skrajnie trudnych warunkach swoje święte dzieła, ujawniły w pełni godność kobiety i wielkość jej powołania. Objawiły ów «geniusz kobiety», który przejawia się w głębokiej wrażliwości na ludzkie cierpienie, w delikatności, otwarciu i gotowości do pomocy, i w innych zaletach ducha właściwych kobiecemu sercu. Urzeczywistnia się on często bez rozgłosu, a przez to bywa nieraz niedoceniany. Jakże potrzeba go dzisiejszemu światu, naszemu pokoleniu! Jak potrzeba tej kobiecej wrażliwości na sprawy Boże i ludzkie, aby nasze rodziny i całą społeczność wypełniało serdeczne ciepło, życzliwość, pokój i radość! Jakże potrzeba tego «geniuszu kobiety», aby dzisiejszy świat docenił wartość ludzkiego życia, odpowiedzialności, wierności; aby zachował szacunek dla ludzkiej godności!”.
Potem w czasie uroczystego dziękczynienia Ojcu Świętemu w Rzymie za szczególny dar dla nowej diecezji, bł. Marię Karłowską - jak określił biskup toruński Andrzej Suski - Namiestnik Chrystusa powiedział słowa, które w czasie obecnego dziękczynienia za beatyfikację Matki Pasterki są dla nas szczególnie bliskie i ważne: „Wraz z wami wszystkimi składam dzięki Panu Bogu za tę beatyfikację i za wzór, jaki zostawiła ta Błogosławiona naszej Ojczyźnie i Kościołowi w Polsce”. I powtórzył słowa spod Wielkiej Krokwi: „Swoim życiem, a zwłaszcza apostolską działalnością wśród kobiet, które doznały nędzy materialnej i moralnej, ukazała, że największą wartością jest miłość, która nigdy nie mówi: «dosyć» i nigdy nie zatrzymuje się w drodze. Taka miłość staje się źródłem służby bliźniemu, zwłaszcza temu najbardziej potrzebującemu, z niej wyrasta również szacunek dla godności ludzkiej. (...) Tylko człowiek, dla którego jedynym drogowskazem i przewodnikiem jest Chrystus, może dokonać prawdziwej przemiany serc innych ludzi, środowisk, narodu czy świata”.
Ojciec Święty z radością wspomniał, że „Darem diecezji z okazji beatyfikacji jest Toruńskie Centrum Caritas im. bł. Marii Karłowskiej. W ośrodku tym, zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia, pracują siostry pasterki. Czyż może być bardziej trafna odpowiedź na dar tej beatyfikacji? (...) Niech przykład bł. Marii Karłowskiej przynosi owoce, zachęca i umacnia zwłaszcza tych, którzy poświęcili się w szczególny sposób służbie bliźniemu. Niech staje się natchnieniem dla duchownych i świeckich w realizacji duszpasterskich przedsięwzięć i działalności apostolskiej”.
9 czerwca w sanktuarium bł. Matki Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się uroczyste dziękczynienie za dar beatyfikacji i za 10 lat, w czasie których dane nam było doznawać skutecznego wstawiennictwa Błogosławionej w różnych trudnych, często wprost beznadziejnych ludzkich sprawach. 10 lat pielgrzymowania do jej relikwii w Jabłonowie, by czerpać z obecności Matki Pasterki wyciszenie i nadzieję lub prosić w intencji problemów innych ludzi. 10 lat patrzenia w dobre oczy Błogosławionej i konfrontowania swego życia z gestem jej dłoni, wzniesionej w niebo w wymownym geście. Gdy zgromadzimy się przy Błogosławionej w wielkim dziękczynieniu, przypomnijmy sobie słowa Namiestnika Chrystusowego: „Niech przykład bł. Marii Karłowskiej przynosi owoce, zachęca (nas) i umacnia”.
Boże mój, dziękuję Ci za wszystkie dobrodziejstwa otrzymane z rąk Twoich (bł. Maria Karłowska)
W 10. rocznicę beatyfikacji m. Marii Karłowskiej Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej serdecznie zapraszają do wspólnego dziękczynienia i modlitwy o kanonizację swej Założycielki. Uroczystość odbędzie się w Jabłonowie Pomorskim w sobotę 9 czerwca 2007 r.
W programie: 10.00 - przywitanie przybyłych gości, 10.10 - tajemnice radosne Różańca św. z bł. m. Marią Karłowską, 11.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, Zwiedzanie Sali Pamięci bł. m. Marii Karłowskiej, 14.00 - Program artystyczny przygotowany przez dziewczęta z placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez siostry pasterki, 15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego i program artystyczny cd., 16.00 - Nabożeństwo czerwcowe w sanktuarium o kanonizację bł. m. Marii Karłowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wimbledon - pierwszy finał Świątek w Londynie

2025-07-10 19:12

[ TEMATY ]

finał

Iga Świątek

Wimbledon

PAP/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek

Iga Świątek

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Wcześniej Świątek i Bencic grały ze sobą cztery razy, a Polka miała na koncie trzy zwycięstwa. Po raz drugi Polka pokonała Szwajcarkę w Wimbledonie, ich ostatnia konfrontacja miała miejsce w 1/8 finału tej imprezy w 2023 roku. Po zaciętym boju 24-letnia obecnie raszynianka pokonała cztery lata starszą rywalkę 6:7 (4-7), 7:6 (7-2), 6:3. Bencic była górą jedynie w 1/8 finału US Open 2021.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Biskup Gervasi: osoby starsze są skarbem do odkrycia

2025-07-10 18:30

[ TEMATY ]

osoby starsze

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Papież Leon XIV

Adobe Stock

Starość jako skrzynia pełna skarbów do odkrycia. Zgodnie z tym, co przekazuje Leon XIV, osoby starsze mogą być znakiem nadziei – to przekonanie biskupa Dario Gervasiego, zastępcy sekretarza Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, inicjatora Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony 27 lipca.

Według powszechnego wyobrażenia nadzieja należy do młodych, do tych, którzy mają całe życie przed sobą. A jednak Leon XIV w swoim dzisiejszym orędziu, opublikowanym z okazji Światowego Dnia, mówi, że można być znakiem nadziei w każdym wieku. To ważna zmiana perspektywy, jak podkreśla bp Dario Gervasi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję