Reklama

Wędrująca Matka

Niedziela rzeszowska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z gór Beskidu Niskiego, odwiedzając cały dekanat Żmigrodzki, zeszła Maryja z Dzieciątkiem na ręku do dekanatu Jasło-Zachód.

Dębowiec

W szary, listopadowy dzień, w którym wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny w świątyni - 21 listopada br. przybyła Jasnogórska Królowa Polski do Dębowca. Płynął święty Obraz na ramionach matek, ojców, strażaków i Gwardii, wśród świateł i lampionów, aby stanąć na złotym tronie w kościele św. Bartłomieja. Prawie 200-letni sztandar Gwardii z orłem, konfederatka i szabla dopełniły patriotycznej dekoracji.

Osobnica

Przez kaplicę w Łazach, powędrował Obraz do Osobnicy. W deszczowy dzień, rozjaśniony sznurem świateł wzdłuż drogi, ks. prał. Józef Łasica witał Matkę Bożą, a z nim dzieci, młodzież i starsi. Parafię na nawiedzenie przygotował ks. Józef Wal MS.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Harklowa

W parafii pw. św. Doroty Obraz ustawiono go nad głównym ołtarzem. Rekolekcje przed nawiedzeniem prowadził ks. Władysław Pasiut - Saletyn. Jak zauważył bp Edward Białogłowski, tylu ludzi nigdy tutaj nie widział. Do Komunii św. przystąpiło wielu wiernych. Całą dobę trwało czuwanie z Matką.

Święcany

Reklama

Całoroczne przygotowanie na dzień nawiedzenia owocowało. Wierni tłumnie schodzili się z przysiółków i kaplic. Stary kościół z 1520 r. pięknie ozdobiono na przyjście Matki. Ks. Jan Kulpa razem z Księdzem Wikariuszem oraz rodakiem - ks. Stanisławem Słowikiem przygotowali parafię na ten wielki dzień. Młodzież przystąpiła do sakramentu bierzmowania, którego udzielił bp Edward Białogłowski, wytrwale wędrujący z Maryją.

Skołyszyn

Do założonej w 1986 r. parafii pw. św. Józefa i Świętych Piotra i Pawła Obraz Matki Bożej Częstochowskiej zawitał w śniegową pogodę. Przygotowania do uroczystości prowadził misjonarz Saletyn pracujący na Ukrainie - ks. Robert Głodowski, który swoją wiarą i młodością zapalił młodzież, dzieci i starszych na tę dobę świąteczną, dawno oczekiwaną. Była to dziejowa chwila, bo Czarna Madonna gościła jako pierwsza w nowym, pięknym kościele otoczona wielkim gronem wiernych.

Bączal Dolny

Parafia pw. Imienia Maryi. Świątynia oświetlona reflektorami, wśród dźwięku dzwonów witała Maryję niczym w Pasterkową Noc Narodzenia. Obraz został umieszczony w stylowej kapliczce. Owocem przygotowania były zobowiązania duchowe młodzieży przyjmującej sakrament bierzmowania oraz wiernych. O. Kustosz Paulin poświęcił Obraz Matki Bożej, który będzie nawiedzał rodziny.

Jabłonica

Miejscowość należąca kiedyś do parafii w Bączalu Dolnym ma teraz własną kaplicą i budujący się kościół. Jest to zasługa ludzi, którzy w trudnych czasach wznoszą świątynię, przy dynamicznym działaniu ks. Antoniego Łagody.

Wierni czekali na Matkę rozśpiewani i trwający na modlitwie, razem z Biskupem Edwardem i gronem kapłanów, mimo zimy, odległości i zmęczenia. Ks. Władysław Pasiut MS ożywiał czuwanie modlitewne wiernych.

Sławęcin

Reklama

Piękny, drewniany kościół z XVIII w. Stylowy ołtarz barokowy z Chrystusem Ukrzyżowanym i św. Katarzyną. Na tle złoceń, biało-czerwony sztandar z koroną, berłem i różą, stanowi oprawę dla Obrazu Pani Częstochowskiej przyciągając oczy i serca. Młody proboszcz ks. Marek Cesarz, razem z misjonarzem ks. Zbigniewem Pałysem MS, czuwał nad liturgią powitania i Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Trzcinica

Parafia erygowana w 1480 r. z zabytkowym kościołem pw. Przemienienia Pańskiego i św. Doroty. Kościół pełen ludzi i młodzieży przygotowanej do sakramentu bierzmowania przez proboszcza ks. Stanisława Bałuckiego i ks. Ludwika Krupę. Liturgię oczekiwania prowadził ks. Józef Wal MS. Podczas doby czuwania rozdano około 10 tys. Komunii św. W koncelebrze brali udział księża rodacy, a także asystyjący Księdzu Biskupowi ks. Adam Podolski.

Jasło Niegłowice

Rozbudowany kościół Matki Bożej Królowej Świata strzela w niebo nową wieżą z miedzianym hełmem. Wszyscy mogą się w nim pomieścić. Powiększono go o nawę boczną i rozległy chór. Parafię przygotowywał o. Kazimierz MSF z ks. Andrzejem Cyprysiem. Energiczny ks. Bogdan Bogaczewicz składa hołd Maryi w parafii, a także wędrując co roku do Częstochowy.

Jasło - Miłosierdzia Bożego

W poświęconym w 1995 r. kościele bp Kazimierz Górny pobłogosławił nowe organy. Proboszcz ks. Eugeniusz Królik, razem z ks. Januszem Winiarskim, czuwali nad liturgią wielkiego dnia nawiedzenia. Schola, ministranci i lektorzy pięknie asystujący przy ołtarzu, oraz krzepiące słowo Biskupa Kazimierza, stworzyły całość świętego wieczoru czuwania z Maryją - Gwiazdą Adwentu naszego życia.

Jasło - Ojcowie Franciszkanie

W otoczeniu dużej rzeszy wiernych na ramionach kolejarzy z orkiestrą, w asyście kapłanów z całego dekanatu, wraz z Księdzem Dziekanem i Ojcami Franciszkanami, weszła Maryja Jasnogórska do świątyni św. Antoniego. O. Piotr z o. Sławomirem prowadzili nowennę przed świętem Matki Bożej Niepokalanej. Pełne optymizmu słowa Biskupa Ordynariusza pozwalają uwierzyć w zwycięstwo Maryi przez wstawiennictwo Jej rycerza - św. Maksymiliana. Oprawa liturgiczna i piękny śpiew stworzyły niezapomniane misterium.

Jest niezwykły klimat w tym wędrowaniu Matki po polskiej ziemi. W każdej parafii inny, niepowtarzalny, tworząc tzw. genius loci. Dzieją się cuda łaski: nawrócenia, pojednania, ofiary, przyrzeczenia, olśnienia. Jest też wiele wzruszeń, które również są potrzebne do wypowiedzenia naszego człowieczeństwa.

Maryjo, Matko nasza, dziękujemy Ci za to, że idziesz przez jasielską ziemię i spraszasz Swoje dzieci na spotkanie z Synem, jak w Kanie Galilejskiej, czyniąc cud przemiany szarości naszych serc na weselne Gody Ducha.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję