Reklama

"Jubileusze są po to, żeby się wzruszać"

Niedziela warszawska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzruszenie nie ominęło tym razem nawet powściągliwego zazwyczaj w emocjach Jubilata. I nic dziwnego, bo pięćdziesiąt lat służby kapłańskiej, to kawał historii zbawienia i ludzkiej historii. Na tę okoliczność specjalny list do bp. Kazimierza Romaniuka skierował sam Jan Paweł II.

Mszę św. dziękczynną koncelebrowali wraz z Jubilatem, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera, biskupi ze wszystkich diecezji metropolii warszawskiej i bp Ryszard Karpiński z Lublina. Homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Warszawsko-praską katedrę zapełniły tysiące świeckich, siostr zakonnych i księży, którym Bóg dał Jubilata jako pasterza i wychowawcę.

Nieprzypadkiem dziękczynienie połączone było z odprawianym każdego piątego dnia miesiąca w katedrze św. Floriana nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. Wszak zawołaniem biskupim Jubilata są słowa: " Jezu Ufam Tobie". Ten akt strzelisty towarzyszył mu w świeckiej jeszcze młodości, w kapłaństwie i w "gorliwym i mądrym zarządaniu diecezją", jak to określił Jan Paweł II w specjalnym liście na okoliczność jubileuszu, odczytanym na początku Liturgii przez ks. inf. Lucjana Święszkowskiego.

Niezwykła pracowitość Jubilata i jego zaangażowanie w apostolat biblijny podkreślał biskup pomocniczy warszawsko-praski Stanisław Kędziora. Przypomniał, że owocem całych dziesięcioleci pracy bp. Romaniuka jest Biblia Warszawsko-Praska. Przywołał również wypowiedź, jakiej Jubilat udzielił naszemu tygodnikowi: "Biskupi aspekt biblijny uważam za swoiste zobowiązanie moralne wobec Boga i bliźnich. Skoro moje pasterzowanie było poprzedzone dość długimi studiami biblijnymi, skoro przez następne 35 lat wprowadzałem innych w świat i naukę Biblii, to niech z tego wszystkiego ma jakiś pożytek także Lud Boży diecezji warszawsko-praskiej".

Innym aspektem biskupiej posługi Jubilata, na który zwrócił uwagę bp Kędziora, jest jego zaangażowanie w głoszenie i czynienie miłosierdzia. Z woli Biskupa Ordynariusza, "specjalnością" jego diecezji ma być Boże Miłosierdzie, z którym Kościół idzie do ludzi. Bp Kędziora wyliczał liczne placówki miłosierdzia, stacje opieki Caritas, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, noclegownie, jadłodajnie, świetlice dla dzieci, hospicja, dom samotnej matki, ośrodek adopcyjny i inne inicjatywy podjęte przez Jubilata w czasie dziesięcioletniego pasterzowania w diecezji.

Siostry zakonne dziękowały bp. Romaniukowi za jego świadectwo wiary i za czynne włączenie osób konsekrowanych w życie diecezji, zwłaszcza w prace synodu diecezjalnego. Życzyły, aby sprawowanie Eucharystii stawało się największym pragnieniem i szczęściem dla Jubilata i dla każdego kapłana z jego diecezji.

Wśród składających życzenia znalazła się także rodzina z parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie, gdzie 16 grudnia 1951 r. diakon Kazimierz Romaniuk przyjął święcenia kapłańskie z rąk Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Ojciec rodziny wyrażał wdzięczność za obecność Chrystusa w Słowie Bożym głoszonym przez Jubilata i w udzielanych przez niego sakramentach, zwłaszcza sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej i w Eucharystii.

Klerycy z diecezjalnego seminarium, funkcjonującego od roku w Tarchominie, dziękowali swojemu Ordynariuszowi za wielkie zainteresowanie dla tej uczelni i za szacunek do Pisma Świętego, przejawiający się w biskupiej posłudze. - Dziękujemy - mówili - za ukazanie nam podstawy tego, co mamy głosić. - Niech Ksiądz Biskup - kontynuowali alumni - w dalszym ciągu będzie nam ojcem, który gdy do niego przyjdziemy z pustymi rękami, służy nam radą płynącą ze wskazań Jezusa Chrystusa, a powtórzoną przez Jana Pawła II: "Wypłyńcie na głębię i zarzućcie sieci na połów".

Prymas Polski zwrócił uwagę w kazaniu na wielowątkowość jubileuszu. - Chciałbym rozszerzyć ten jubileusz - mówił Kaznodzieja - na rocznice, które niebawem się zbliżają i tym pełniej objąć dziękczynieniem fakty wydarzające się w życiu Księdza Biskupa. Niebawem upłynie 75 lat od przyjęcia sakramentu chrztu św. - jest to niezwykła, ważna chwila w ludzkim życiu; 50 lat kapłaństwa i zbliża się niebawem 20 lat biskupstwa, a w tym 10 lat przewodzenia nowej diecezji.

Kolejne jubileusze znalazły w kazaniu odniesienie do fragmentów perykopy o cudownym połowie ryb, jakiego dokonał Piotr i Apostolowie za sprawą Jezusa. I tak chrzest został porównany przez Prymasa Polski do wejścia Jezusa do łodzi. Wypłynięcie na głębię, to decyzja służby Chrystusowi w kapłaństwie. - Gdy bp Kazimierz przyjmował święcenia był to rok 1951 - mówił Prymas - maszyna totalitaryzmu nabierała wtedy rozpędu i niejedni mówili: "po co ci młodzi ludzie idą do kapłaństwa, po co wypływają na głębię, przecież zewsząd są groźby".

Poznanie Chrystusa, o którym pisał św. Paweł, uznał Kaznodzieja za symbol posługi biskupiej, o której wyraził się, że jest to posługa ze zwiększonym stopniem odpowiedzialności. Z uznaniem i wdzięcznością mówił Ksiądz Prymas o latach współpracy z Jubilatem w jednej diecezji w trudnych latach stanu wojennego. Życzył, aby taka sama gorliwość towarzyszyła mu w nowej diecezji. - Drogi nasz Biskupie Jubilacie - mówił Prymas - bądź odważną nadzieją dla wszystkich mieszkańców Warszawy-Pragi, dla całej diecezji i dla wszystkich kapłanów, którzy tak wiernie stanęli przy tobie. Niech Twoje ojcowstwo w tej diecezji będzie dla nich wzorem tego poznawania Chrystusa - zakończył Kaznodzieja.

Życzliwość wobec Jubilata wyraził również nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Najbardziej znaczącym jej znakiem, co podkreślał sam Jubilat, były zabiegi na Watykanie o specjalny list papieski na tę okoliczność. Z uznaniem mówił Nuncjusz Apostolski o pracy naukowej i duszpasterskiej bp. Romaniuka. Ze szczególną atencją podkreślał wyjątkowość pierwszego w Polsce, po 400 latach, samodzielnego katolickiego tłumaczenia Pisma Świętego. - Niech Bóg - mówił Nuncjusz do Jubilata - zachowa Cię w zdrowiu i pozwoli przez długie lata dzielić się z braćmi w kapłaństwie bogactwem doświadczeń i przykładem głębokiej wiary.

Jubilat dziękując za wspólną modlitwę i za wyrazy życzliwości, przyznał, że słuchał ich z prawdziwym wzruszeniem. Zresztą - powiedział - jubileusze są w ogóle po to, żeby się wzruszać, ale jeszcze bardziej po to, żeby się przyjrzeć uczciwie swojej przeszłości. Zwierzył się, że w tej Mszy św. dziękował Bogu za swoich dobrych, pobożnych rodziców, za nauczycieli, zwłaszacza tych z wojennych kompletów. Gdy zaczął wspominać swoich kolegów z tego okresu, głos Biskupa wyraźnie zaczął się łamać ze wzruszenia. - Z jedenastki - mówił - która w roku 1944 robiła małą maturę, zostałem tylko jeden po zawierusze wojennej.

Na pamiątkę jubileuszu księża diecezjalni ofiarowali swojemu Ordynariuszowi krzyż procesyjny wykonany przez mistrzów madryckich, na wzór używanego przed wiekami w tym mieście. Siostry zakonne przyniosły w darach ołtarza patenę mszalną i komplet bielizny kielichowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Przygotowania do konklawe wkraczają w decydującą fazę

2025-04-28 08:39

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie wznawiają w poniedziałek w Watykanie kongregacje, czyli obrady, których celem jest przygotowanie konklawe. Obecnie najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie daty jego inauguracji. Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.

Wybór papieża to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń we współczesnym świecie, przede wszystkim ze względu na scenerię Kaplicy Sykstyńskiej i cały przywołujący wielowiekową tradycję i zarazem niezmienny rytuał. A ponieważ w nadzwyczajny sposób owiane jest to tajemnicą, pobudza wyobraźnię i domysły wywołując powszechne zainteresowanie, które daleko wykracza poza życie Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie XVI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka

2025-04-28 15:06

[ TEMATY ]

konkurs

mat. prasowy

736 uczestników z Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy i USA wzięło udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

Konkurs rozpoczął się 1 października 2024 r., a zakończył galą finałową 26 kwietnia 2025 r. w kaliskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Henryka Melcera. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję