Reklama

XXII Świętojański Festiwal Organowy

Koncertem organowym w wykonaniu Marcina Łęckiego w bazylice św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim 2 lipca zakończył się XXII Świętojański Festiwal Organowy.

Niedziela toruńska 32/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Recital toruńskiego organisty poprzedzony został referatem dr. hab. Czesława Grajewskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pt. Zanim zabrzmiały organy. Po referacie odprawiona została uroczysta, odpustowa Msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, podczas której dokonano poświęcenia wyremontowanych w kościele organów.
Koncerty festiwalowe w tym roku odbywały się tradycyjnie w pięciu toruńskich świątyniach: bazylice katedralnej Świętych Janów, kościele Ojców Jezuitów pw. Świętego Ducha, w kościele Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny, Matki Bożej Królowej Polski oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto recital organowy odbył się już po raz drugi w Grudziądzu w kościele Świętego Krzyża oraz po raz pierwszy w historii festiwalu, w farze chełmińskiej i w bazylice św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.
Wśród wykonawców tegorocznych koncertów festiwalowych przeważali utalentowani organiści młodego pokolenia z Polski i Niemiec. Ponieważ w tym roku przypada 250. rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, ważnym punktem każdego recitalu był utwór tego wybitnego kompozytora, bądź kompozycja nawiązująca do jego twórczości.
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona została pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, co w szczególny sposób wyrażał koncert inauguracyjny, który odbył się 13 maja w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie I. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć w wykonaniu prawie 300 chórzystów z 11 chórów akademickich Bydgoszczy i Torunia m.in. zadedykowany Janowi Pawłowi II utwór Tu es Petrus kompozycji ks. W. Gieburowskiego. Zgromadzonymi zespołami chóralnymi dyrygował dyrektor artystyczny festiwalu ks. Mariusz Klimek, a na organach akompaniował Marcin Łęcki. W programie koncertu znalazły się także dwa inne ciekawe dzieła: Wojciecha Kilara Angelus oraz Camila Saint-Saensa - III Symfonia organowa.
Wykonawcą drugiego i trzeciego koncertu festiwalowego był Wojciech Bednarski z Hamburga. Artysta wystąpił 20 maja w farze chełmińskiej, a 21 maja w bazylice katedralnej Świętych Janów. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory wybitnych kompozytorów włoskiego i niemieckiego baroku, a także dwa opracowania chorału Vater unser im Himmelreich kompozycji J. S. Bacha i niemieckiego kompozytora epoki postromantycznej - Maxa Regera. Interesującym punktem tego recitalu był utwór współczesnego kompozytora węgierskiego Zsolta Gardonyi - Mozart Changes, pokazujący typowy dla Mozarta ciąg harmoniczny, który stał się tutaj fundamentem sekwencji jazzowej.
Tydzień później, 28 maja w kościele pw. Świętego Ducha wystąpił znany już toruńskiej publiczności Adam Klarecki z Włocławka. W repertuarze koncertu znalazła się barokowa suita organowa francuskiego kompozytora Louisa-Nicolasa Clerambaulta, Preludium i fuga h-moll BWV 544 J. S. Bacha, nawiązująca do Ave verum W. A. Mozarta - Evocation a la Chapelle Sixtine Ferenca Liszta. Nie zabrakło także polskiej muzyki organowej. Artysta wykonał Preludium op. 9 nr 3 - Feliksa Nowowiejskiego, oparte na temacie Kyrie z Mszy XI (Orbis factor). Recital zakończył bardzo efektowny utwór współczesnego kompozytora francuskiego Jehana Alaina - Litanies.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje recital Bartosza Jakubczaka z Warszawy, który odbył się 4 czerwca w kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Artysta z błyskotliwą wirtuozerią wykonał trzy dość trudne utwory J. S. Bacha - Preludium i fugę G-dur BWV 541, Trio G-dur BWV 1027a i Fugę G-dur Gigue BWV 577. Ponadto zaprezentował on angielską muzykę organową, a w szczególności utwory Johna Stanleya czy Alfreda Hollinsa oraz dwie współczesne kompozycje - Lionela Rogga - Partita sopra Nun freut euch i nastrojowe Preludium chorałowe - Zeuch ein zu deinen Toren - Johanna Ludwiga Krebsa. Perełką tego recitalu była niewątpliwie Fantazja f-moll KV 608 W. A. Mozarta wykonana przez artystę z dużym polotem.
Niezwykle uroczystą oprawę miał kolejny koncert tegorocznego XXII Świętojańskiego Festiwalu Organowego. 10 czerwca w bazylice katedralnej Świętych Janów w ramach obchodów 10. rocznicy powstania Diecezjalnego Studium Organistowskiego wystąpili jego profesorowie, uczniowie i absolwenci. W programie koncertu znalazła się muzyka gregoriańska w wykonaniu scholi gregoriańskiej DSO pod kierownictwem - ks. dr. Mariusza Klimka, muzyka wokalno-instrumentalna, prezentowana przez profesorów DSO i ich uczniów. Koncert zakończyły, wykonane przez uczniów i abolwentów DSO, jedne z najwybitniejszych kompozycji literatury organowej - Chorał a-moll C. Francka, Improwizacja na temat pieśni Święty Boże M. Surzyńskiego oraz monumentalny Finał IX Symfonii F. Nowowiejskiego.
Kolejny recital festiwalowy odbył się 11 czerwca w kościele Świętego Krzyża w Grudziądzu, a następnie wieczorem w bazylice katedralnej Świętych Janów. Wykonawcą recitali był Jan Bartłomiej Bokszczanin z Legionowa. Artysta zaprezentował bogaty program, obejmujący muzykę włoskiego baroku, niezwykle trudną Fantazję i fugę g-moll BWV 542 J. S. Bacha, ponadto dwa bachowskie opracowania chorałów - Wenn wir in hoechsten Noeten sein i Herzlich tut mich verlangen, angielską muzykę organową przełomu baroku i klasycyzmu oraz Fantazję f-moll W. A. Mozarta KV 608. Nie zabrakło też muzyki epoki romantycznej - zabrzmiał Chorał a-moll C. Francka, oraz opracowanie chorału Herzlich tut mich verlangen Johannesa Brahmsa. Ważnym punktem recitalu były utwory niedawno zmarłego, związanego z Toruniem współczesnego polskiego kompozytora - Mariana Sawy. Usłyszeliśmy zadedykowane Bokszczaninowi Wariacje na temat Kalinki, prawykonane przez artystę w moskiewskiej filharmonii oraz utwór zatytułowany Sekwens.
Motywem przewodnim koncertu festiwalowego z 18 czerwca była symfoniczna muzyka organowa, którą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wykonał Jerzy Kukla z Lublina. Trzeba przyznać, że artysta świetnie dobrał repertuar do możliwości brzmieniowych instrumentu, a przemyślana registracja oddała klimat wykonywanych utworów. Zabrzmiała - w pierwszej kolejności burzliwa Evocation a la Chapelle Sixtine F. Liszta, później nawiązujący do Kyrie z gregoriańskiej Missa De Angelis - II Koncert organowy op. 56 nr 2 - Feliksa Nowowiejskiego. Ponadto, usłyszeliśmy Fantazję pastoralis in g - czeskiego kompozytora epoki klasycyzmu, a także serdecznego przyjaciela W. A. Mozarta - Jana Krtitela Kuchara. Recital zakończył Chorał E-dur C. Francka.
Po zakończeniu tegorocznej edycji Świętojańskiego Festiwalu Organowego nasuwa się jedna zasadnicza refleksja - wyjście koncertów festiwalowych poza Toruń, które obserwujemy już od ponad roku, stało się doskonałą okazją do prezentowania brzmienia ciekawych instrumentów organowych nie tylko samego Torunia, ale całej diecezji toruńskiej. Pod tym względem mamy się czym pochwalić. Organizatorzy festiwalu mają nadzieję, że tendencja ta przyczyni się do remontu kolejnych instrumentów, a tym samym do dalszego rozszerzania się tej coraz popularniejszej imprezy muzycznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę pogrzebu papieża

2025-04-22 10:19

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/JAMES ROSS

W sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka. Taką decyzję podjęli kardynałowie obecni na pierwszej kongregacji generalnej zwołanej po śmierci Franciszka.

Jak informuje abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, w sobotę, 26 kwietnia 2025 r., o godzinie 10:00, w pierwszym dniu nowenny żałobnej (Novendiali), na Placu św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka, zgodnie z przepisami zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nr 82–109).
CZYTAJ DALEJ

10 najważniejszych wydarzeń pontyfikatu

2025-04-21 10:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

śmierć Franciszka

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 do Pana. Miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.

26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji „Evangelii gaudium”. Stanowi ona podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w dniach 7-28 października 2012 r. Zarazem jest to dokument programowy pontyfikatu Franciszka, o czym pisze sam papież.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce: nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza

2025-04-23 20:33

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Łukasz Krzysztofka

Abp Antonio Guido Filipazzi

Abp Antonio Guido Filipazzi

Nawet gdy umiera papież, Kościół nigdy nie pozostaje bez pasterza; tym, który go prowadzi i chroni jest Jezus Chrystus - powiedział w środę nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Hierarcha poprosił wiernych o modlitwę za duszę Franciszka oraz by Bóg dał Kościołowi jego następcę.

W archikatedrze warszawskiej w środę odbyła się Msza św. w intencji zmarłego w poniedziałek papieża Franciszka. W liturgii, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce oraz władz państwowych w tym m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal, czy szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję