Reklama

Pomnik Jana Pawła II w Zielonej Górze

Apelują o dar serca

Mieszkańcy Zielonej Góry wychodząc z kościoła lub odbierając pocztę mogą natknąć się na apel Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II, który w ten sposób prosi o wsparcie inicjatywy postawienia Ojcu Świętemu pomnika w Zielonej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krok I - Inicjatywa

Reklama

Pod koniec czerwca 2002 r. grupa złożona z przedstawicieli wszystkich zielonogórskich parafii zainicjowała działalność, której celem było powstanie pomnika Jana Pawła II. Grupa przyjęła nazwę Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II, a jego przewodniczącym został Władysław Drozd, radny miasta Zielona Góra. „Zespół był w ten sposób dobierany, by z każdej parafii znalazł się przedstawiciel, który będzie aktywizował swoją społeczność parafialną na rzecz budowy pomnika. Na początku nie planowaliśmy wychodzenia poza struktury parafialne” - wyjaśnia radny Drozd. Komitet zwrócił się do bp. Adama Dyczkowskiego o pozwolenie na działanie i takie otrzymał. W piśmie do Księdza Biskupa z prośbą o akceptację podjętych działań członkowie Komitetu napisali: „Inicjatywa jest wyrazem i dowodem wdzięczności naszego środowiska dla Ojca Świętego, który jest niekwestionowanym autorytetem moralnym, oddając mu hołd za przewodnictwo duchowe Kościoła powszechnego za jego bezgraniczną miłość do człowieka. Zebrani traktują tę inicjatywę jako dar serca mieszkańców naszego miasta dla Ojca Świętego”. A w odpowiedzi bp Adam Dyczkowski mówi: „Bardzo ucieszyłem się tą inicjatywą, bo Gorzów Wlkp. już dawno ma pomnik Papieża, w miejscowościach nieporównywalnie mniejszych także stoją pomniki Jana Pawła II. Takiego Polaka Polska nigdy nie miała i nie wiem, czy w przyszłości będzie, dlatego uważam, że Zieloną Górę powinno być stać na to, by stanął tu pomnik Ojca Świętego”.

Krok II - Dyżury

W trakcie prawie trzyletniej działalności i prowadzonych regularnie dyżurów w biurze Radia Maryja przy konkatedrze i w ratuszu członkowie Komitetu zebrali wiele uwag od mieszkańców miasta, co do potrzeby pomnika i jego lokalizacji. Mieszkańcy proponowali m.in. okolice Palmiarni, plac obok Centrum Biznesu czy też plac obok konkatedry. Wiele osób było za umiejscowieniem pomnika Papieża w górnej części placu obok kościoła pw. Ducha Świętego lub na rondzie Jana Pawła II. Komitet, w oparciu o przedstawione propozycje, opracował kryteria przydatności typowanych lokalizacji. Sugerował w nich m.in., by unikać wyboru konfliktogennego, by miejsce było zgodne z planem przestrzennego zagospodarowania oraz by w miejscu tym była możliwość dużych zgromadzeń czy współistnienia np. sali pamięci, drogi krzyżowej.
W tym czasie podjęto współpracę z organizacjami, ruchami i stowarzyszeniami katolickimi. Rozprowadzano po parafiach apele o wsparcie inicjatywy oraz wysyłano prośby o dar serca do firm i przedsiębiorstw. „Do tej pory rozesłaliśmy około 250 takich próśb” - mówi Władysław Drozd. Wszystkie działania reklamowe, drukowanie ulotek i pism zostało sfinansowane przez członków komitetu, a nie z funduszy zebranych od mieszkańców miasta jako ofiary na pomnik. Dyżury członków Komitetu są nadal kontynuowane w każdą środę o godz. 16.00 w ratuszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krok III - Rada Miasta

Reklama

6 kwietnia br., tuż po śmierci Jana Pawła II, Rada Miasta Zielonej Góry podjęła w czasie sesji uchwałę intencyjną w sprawie budowy pomnika Jana Pawła II. Z wnioskiem takim wystąpił radny Waldemar Zell. Prezydent Miasta Bożena Ronowicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie budowy pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II. Uzasadniając, nawiązała do jednej z encyklik Papieża: „Powoli, ale ciągle stajemy się jedno. I ta uchwała jest wyrazem jedności. A zatem stańcie się jedno i podejmijcie właściwą uchwałę”. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Ustalono, że środki na ten cel będą pochodziły z dochodów własnych miasta.
19 września w ratuszu miejskim wraz z radnymi miasta spotkali się prezydent Bożena Ronowicz i bp Adam Dyczkowski, którzy weszli w skład Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Jana Pawła II. 21 września odbyło się kolejne i ostatnie spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność Komitetu. Tym razem Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II poszerzony o radnych przyjął nazwę Komitetu Społeczno-Wykonawczego. „Nasza obecna praca będzie oparta o opracowany regulamin i statut. Radni, którzy mają wejść w skład Komitetu, już są wytypowani” - mówi przewodniczący Władysław Drozd. Zdecydowano, że pomnik stanie na placu przy kościele pw. Ducha Świętego. W międzyczasie uruchomiono także bezpłatne konto, na które trafiają fundusze ze zbiórek czy indywidualnych wpłat (PKO Bank Polski S.A. 11 1020 5402 0000 0602 0143 8175 „Pomnik Jana Pawła II”).
Obecnie, po przyjęciu uchwały o umiejscowieniu pomnika i współpracy Społecznego Komitetu z radnymi, pora na konkretne działanie. Mający już prawne podstawy Komitet Społeczno-Wykonawczy może ogłosić konkurs na najlepszy projekt pomnika.

***

„Ważne, by uroczystości związane z jego rocznicami, które na pewno będą obchodzone na całym świecie, i w Zielonej Górze można było obchodzić przy jego pomniku” - mówi bp Adam Dyczkowski. Każdemu z nas symbole i obrazy potrzebne są do pełniejszego przeżywania rzeczywistości. Stawiamy nagrobki, wmurowujemy tablice, posługujemy się logami, herbami, by w codzienności przypomnieć o rzeczywistości głębszej, o sprawach, które minęły, ale które nadal mają wpływ na nasze życie i wartościowanie. Jeśli nie będziemy mieli miejsca, w którym czczona będzie pamięć Jana Pawła II, ludzie przy pierwszej okazji sami sobie je znajdą, jak to udowodnili podczas dni żałoby w kwietniu. Potrzebne nam są zapalone znicze, złożone kwiaty, wymowne milczenie, bo takie jest nasze człowieczeństwo.

Po wizycie Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. pozostały trwałe ślady. W przedsionku katedry, pod nagrobkiem Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty znajduje się tablica z czarnego marmuru, a na niej napis: „Biskupie Wilhelmie, dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła na tej ziemi, za Twój trud, odwagę i mądrość. Dziękuję ci za to, co uczyniłeś dla Kościoła w naszej Ojczyźnie”. Plac, na którym Ojciec Święty odprawił Celebrę Słowa Bożego i wygłosił pamiętną homilię, nazwany został oficjalnie placem Jana Pawła II. Pięć lat po spotkaniu Papieża z lubuskimi wiernymi stanął na nim pomnik Ojca Świętego autorstwa krakowskiego artysty Czesława Dźwigaja. Dzwon imienia Jana Pawła wzywa wiernych na modlitwę w kościele pw. NMP Królowej Polski. Od 1997 r. także Gorzowskie Centrum Charytatywne nosi imię Jana Pawła II.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spowiednik papieża i króla

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. VIII

pl.wikipedia.org

Św. Rajmund z Penafort

Św. Rajmund z Penafort

Był znakomitym prawnikiem, wytrawnym teologiem i gorliwym spowiednikiem

Mimo ascetycznego życia i praktyk pokutnych św. Rajmund z Penafort umarł, mając 100 lat, co w tamtych czasach było uważane za błogosławieństwo Boga. Urodził się między 1170 a 1175 r. w starej szlacheckiej rodzinie katalońskiej Penafort, był spokrewniony z królem Aragonii. W wieku zaledwie 20 lat wykładał już filozofię w Barcelonie. W tym też czasie wydał swoje pierwsze monumentalne dzieło: Summę prawa – podręcznik dla studentów prawa. W Bolonii, na tamtejszym Uniwersytecie, uzyskał stopień doktora. Wykładał potem prawo w Bolonii i w Barcelonie. Jednak w 1222 r. porzucił świetną karierę i wstąpił do dominikanów. Pracował żarliwie nad nawróceniem Maurów i Żydów, a równocześnie opracowywał dzieło zawierające wskazówki dla spowiedników. W 1230 r. papież Grzegorz IX wezwał go do Rzymu i mianował kapelanem Pałacu Apostolskiego oraz swoim osobistym spowiednikiem.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona pielgrzymów przekroczyło Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej

W ciągu dwóch pierwszych tygodni Jubileuszu, ponad 545,5 tys. wiernych przeszło już przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. „To doniosły początek” – mówi proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za organizację Jubileuszu.

Pielgrzymi udający się, aby przejść przez Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej, wyruszają z otwartego niedawno po remoncie placu Piazza Pia, który łączy via della Conciliazione z deptakiem przed Zamkiem św. Anioła. Jak podkreśla w komunikacie prasowym abp Fisichella ich liczna obecność, to ważne świadectwo oraz znak tego, że pielgrzymi czują się bezpiecznie w Wiecznym Mieście. Zapewnia też, że Dykasteria ds. Ewangelizacji, współpracująca ze służbami i władzami miasta, nieustannie pracuje nad zapewnieniem pielgrzymom jak najlepszego przyjęcia.
CZYTAJ DALEJ

Świat promuje grzech - biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w orędziu na Boże Narodzenie

2025-01-07 20:06

[ TEMATY ]

świat

grzech

Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Karol Porwich/Niedziela

Współczesny świat bardziej promuje grzech, podając w wątpliwość tradycyjne wartości - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). Dzisiejszy człowiek jest często zagubiony i lekko poddaje się współczesnej sekularyzacji - ubolewają biskupi w orędziu na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzą dziś, 7 stycznia.

Autorzy orędzia zachęcają do duchowej czujności. “Trwajmy w zdrowej nauce św. Cerkwi, czego przykład dają nam nasi przodkowie. Utwierdzajmy swoją wiarę na twardym kamieniu wiary naszych Ojców i Matek” - zachęcają hierarchowie. W tym kontekście cytują m.in słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: “Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję