Oświadczenie Biura stwierdza, że papież podjął taką decyzję, biorą pod uwagę “delikatną i złożoną sytuację, w jakiej znajduje się Ukraina” a zwołując takie spotkanie “pragnie on okazać znak swej bliskości z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, pełniącym swą posługę duszpasterską zarówno w Ojczyźnie, jak i w różnych częściach świata”.
Ponadto spotkanie to “stanie się jeszcze jedną okazją do głębszej analizy życia i potrzeb Ukrainy w celu nakreślenia sposobów, w jakie Kościół katolicki, a zwłaszcza greckokatolicki, coraz skuteczniej może poświęcić się głoszeniu Ewangelii, wspieraniu cierpiących i przyczynianiu się do szerzenia pokoju” w tym kraju. I aby wszystko to odbywało się, na ile to jest możliwe, w porozumieniu z Kościołem katolickim obrządku łacińskiego oraz z innymi Kościoła i wspólnotami chrześcijańskimi – głosi komunikat watykański.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Komentując te stwierdzenia dla Wydziału Informacji UKGK arcybiskup większy kijowsko-halicki zauważył, że “jest to dobra nowina dla UKGK i dla całej Ukrainy, ponieważ taki sposób spotkań oznacza najwyższy szczebel uwagi okazywanej nam przez Rzymską Stolicę Apostolską”. Według głowy UKGK w przeszłości tego rodzaju spotkań bodaj w ogóle nie było. Takie wydarzenia wpisują się w wewnętrzną praktykę Kurii Rzymskiej, “gdy chce ona zrozumieć, jak ma działać w obliczu takich czy innych wydarzeń, okoliczności czy sytuacji” – wyjaśnił abp Szewczuk.
Zwrócił następnie uwagę, że skoro Ojciec Święty wraz z szefami niektórych urzędów Kurii Rzymskiej osobiście spotyka się ze zwierzchnikami takiego czy innego Kościoła, “to jest to sposób wypracowania perspektywicznej strategii na przyszłość”. Zdaniem arcybiskupa strategia ta zawsze skupia się wokół trzech punktów. Po pierwsze, jest to “poparcie tego Kościoła, którego chce on [papież] wysłuchać i zrozumieć, w jaki sposób może działać, aby wesprzeć taki Kościół” – tłumaczył zwierzchnik UKGK.
Drugi element to “troska o należyte wzmocnienie tego Kościoła, gdyż Ojciec Święty pragnie, aby wszyscy nasi metropolici i członkowie Stałego Synodu mogli osobiście przedstawić mu te zagadnienia życia Kościoła na Ukrainie i za granicą, które uważają oni obecnie za najistotniejsze”. W ten sposób Kościół nasz weźmie udział w wypracowaniu spojrzenia i strategii Watykanu wobec państwa ukraińskiego i światowej wspólnoty ukraińskiej – stwierdził hierarcha greckokatolicki. Dodał, że “jeśli będą tam obecni szefowie struktur wykonawczych Kurii Rzymskiej, wówczas od razu będą formułowane pewne mechanizmy działalności, aby można było w odpowiedni sposób wzmocnić nasz Kościół”.
I wreszcie po trzecie, chodzi o zapewnienie organicznego rozwoju UKGK stosownie do tych wyzwań, którymi żyje obecnie Kościół na Ukrainie i za granicą – zaznaczył abp Szewczuk.
Według niego spotkanie takie “jest rzeczywiście oznaką głębokiego zainteresowania Ojca Świętego sprawami Ukrainy w ogóle i UKGK w szczególności. “Jest to bardzo ważny sygnał wsparcia naszego Kościoła, jak również początek bardzo poważnej pracy, aby można było zapewnić należyty jego rozwój w jego strukturach i w jego działalności duszpasterskiej zarówno na Ukrainie, jak i poza jej granicami” – dodał na zakończenie zwierzchnik grekokatolików ukraińskich.