Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Skwierzyna

25 stycznia, w święto nawrócenia św. Pawła Apostoła, Mszy św. w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Skwierzynie przewodniczył ks. prob. Dariusz Kurek CM. Msza św. była odprawiona w intencji Zgromadzenia Misji założonego przez św. Wincentego à Paulo 17 kwietnia 1625 r. Dla kapłanów pracujących w skwierzyńskiej parafii to wielkie święto, dlatego módlmy się o liczne, dobre i święte powołania do tego zgromadzenia. Zgodnie z zamiarem założyciela skupiało ono księży, którzy pragnęli poświęcić się głoszeniu Ewangelii ubogim, i już za jego życia rozszerzyło swoją działalność poza obszar Francji, docierając do Włoch, Polski, Afryki Północnej i Madagaskaru.

Sulechów

29 stycznia odbyło się sprawozdawcze zebranie walne Stowarzyszenia „Praworządny Sulechów”, w którym udział wzięli członkowie oraz goście, m.in.: przedstawiciele Caritas, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Młodzieży Wszechpolskiej, Unii Polityki Realnej, Ruchu Odbudowy Polski, Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, miejscowi radni i przedstawiciele lokalnych władz. Prezes - dr Marek Kuczyński podsumował działania organizacyjne, obejmujące liczne szkolenia dla ludności, akcje charytatywne oraz integracyjne. Przemysław Mikołajczyk przedstawił działalność radnych, będących przedstawicielami stowarzyszenia. Członkowie udzielili absolutorium zarządowi za mijający rok, po czym uczestnicy zebrania obejrzeli film z obchodów 11 Listopada, kiedy to niesiono w Sulechowie 100-metrową biało-czerwoną flagę oraz zasadzono Dąb Niepodległości. Drugą część zebrania zdominowała dyskusja nad tym, jakie obszary wymagają uwagi stowarzyszenia w nadchodzących miesiącach. Włodzimierz Skórnicki podkreślił wagę prowadzonej edukacji historyczno-społecznej. Sebastian Różycki z Kruszyny wyraził pogląd o konieczności podjęcia akcji społecznej zwiększającej bezpieczeństwo na drogach, Henryk Dębicki zapowiedział szeroko zakrojoną akcję szkoleniową dla ludności w zakresie oszczędności energetycznej, zaś Ludwika Lachowicz z Caritas wyraziła poparcie dla działań stowarzyszenia, a także pogląd, że działania charytatywne powinny stać się troską większej liczby osób.

Marek Kuczyński

Klępsk

Kościoły w naszej diecezji rzeczywiście są zagrożone! W nocy z soboty na niedzielę 30 stycznia nieznani sprawcy próbowali włamać się do zabytkowego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku - parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim. Była to już druga próba włamania w ciągu ostatnich lat. Jak poinformował proboszcz parafii - ks. Olgierd Banaś, nic nie zginęło, ponieważ sprawcy nie dostali się do środka. Kościół w Klępsku już od 15 lat jest jednym z lepiej zabezpieczonych w diecezji. Oprócz różnych rodzajów alarmów i zabezpieczeń teren jest oświetlony dzień i noc. Pochłania to znaczne fundusze, ale daje wymierne efekty. Piękny zabytkowy obiekt nadal może nietknięty służyć parafianom.

Ks. Dariusz Gronowski

Jednym zdaniem

29 stycznia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św., po której odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej słudze Bożemu ks. Jerzemu Popiełuszce.

25 stycznia w ramach cotygodniowych spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze wykład pt. Żywot św. Doroty wygłosił Józef Orliński.

25 stycznia w Bibliotece Głównej w Gorzowie Wlkp. odbył się wykład dr. Jarosława Jarzewicza z UAM w Poznaniu, zatytułowany: O średniowiecznej architekturze gorzowskiej katedry.

W dniach 27-28 stycznia bp Edward Dajczak uczestniczył w spotkaniu Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego, które odbyło się w Zakopanem.

W dniach 28 stycznia - 2 lutego bp Edward Dajczak poprowadził rekolekcje dla Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach.

29 stycznia w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyła się konferencja rejonowa dla księży. Księża zapoznali się m.in. z propozycją duszpasterską na Rok Eucharystii Eucharystycznego Ruchu Młodych.

30 stycznia w gorzowskim Muzeum „Spichlerz” otwarto wystawę pt. Ocalone wspomnienia, na której zgromadzono pamiątki wypędzonych dawnych mieszkańców Landsberga oraz tych, którzy przyjechali do Gorzowa z Kresów Wschodnich czy zostali tu przesiedleni w ramach Akcji „Wisła”.

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Mszy św. koncelebrowanej w gorzowskiej katedrze przewodniczył bp Paweł Socha, zaś Eucharystii w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Adam Dyczkowski.

Zaproszenia

Gorzowski Klub Inteligencji Katolickiej serdecznie zaprasza we środę 16 lutego o godz. 17.30 do sali im. Jana Pawła II przy ul. Obotryckiej na spotkanie z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Rafalską. Tematem rozmowy będzie zbliżające się referendum nad odwołaniem prezydenta Jędrzejczaka.

Spotkania Parafialnych Zespołów Caritas zainteresowanych przygotowaniami do wakacji odbędą się: 18 lutego w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., 19 lutego w budynku Caritas przy ul. Bema 32-34 w Zielonej Górze oraz 19 lutego w Domu Uzdrowienie Chorych w Głogowie.

18 lutego o godz. 19.00 w dolnym kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbędzie się katecheza dla małżonków pt. Wierność i uczciwość małżeńska, którą wygłoszą Zofia i Władysław Sadeccy.

W dniach 4-6 marca w Rokitnie odbędą się rekolekcje dla posługujących w parafialnych poradniach rodzinnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. Rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję