Opieka
Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie. To tutaj znajduje się główne zaplecze organizacyjne OFKiP. Ponad setka młodzieży corocznie wspiera Komitet Organizacyjny w przygotowaniach i obsłudze.
Odpowiedzialną za tę część działań jest Joanna Drążek, nauczycielka liceum. Do zadań młodzieży należy szeroko rozumiana opieka nad wykonawcami. Jest to głównie praca w sekretariacie, w miejscu przesłuchań oraz doprowadzanie uczestników na występ, obiad, nocleg. Wśród wolontariuszy była m.in. Dominika Balica. Jest pierwszoklasistką będzińskiego liceum. „Pracujemy w parach, co podnosi poziom naszej pracy. Ja opiekuję się zespołami razem z Katarzyną Sobek. Poza tym zawsze mogłyśmy zadzwonić do Biura Festiwalu czy pani Drążek i dowiedzieć się wszystkiego” - powiedziała Dominika Balica.
Noclegi
Ogromną, bo 2,5 tys.grupę uczestników na czas przesłuchań trzeba zakwaterować. Większość stanowią wykonawcy z 25 rejonów eliminacji poza Będzinem. W zorganizowaniu noclegu dla dużych grup pomagają będzińskie szkoły podstawowe. W tym roku 5 szkół przygotuje miejsca dla 800 uczestników. Mniejsze grupy oraz pojedynczy wykonawcy nocują u gościnnych rodzin z Będzina i okolic oraz Olkusza. Organizatorzy nie zapominają także o wyżywieniu. Przez trzy dni festiwalowych przesłuchań szkoły wydają ponad 600 obiadów dziennie.
Występ
Gdy przychodziła pora na przesłuchanie przed jury, opiekun wykonawcy zaprowadzał go na scenę. Tam czekała już konferansjerka Justyna Sikora. To ona zapowiadała wszystkich uczestników w trakcie przesłuchań w Szkole Muzycznej im. F. Chopina i koncertu galowego w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. W muzyce, która jest główną cechą festiwalu, najważniejsze jest nagłośnienie. Czuwali nad nim pracownicy lokalnej firmy nagłaśniającej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu