Bezcenny dar
Dziadków kojarzy się przede wszystkim z osobami opowiadającymi bajki. Ale najcenniejszym darem, który mają do ofiarowania jest czas. „To »towar« szczególnie deficytowy w naszych czasach, można rzec, że najdroższy. Na jego brak nieustannie cierpią zagonieni rodzice” - mówi Z. Dziedzic. Tymczasem dla dziecka nie ma nic ważniejszego, niż obecność najbliższych. Dodatkową zaletą dziadków jest wynikająca z wieku powolność ruchów i reakcji. To daje maluchom poczucie bezpieczeństwa.
Lepsza od niani
Współcześni dziadkowie najczęściej nie mieszkają z wnukami, ale nawet, gdy babcia przychodzi do wnucząt tylko na kilka godzin, to stanowi to niezwykle cenną pomoc. Zazwyczaj babcia jest nie do zastąpienia przez najlepszą nianię. „Dla malucha jest ważne, żeby towarzyszyły mu te same osoby. Opiekunki przychodzą i odchodzą, tymczasem mały człowiek z każdą z nich nawiązuje jakąś więź. Gdy zostaje zerwana, dziecko przeżywa rodzaj śmierci psychicznej. Natomiast babcia jest zawsze ta sama” - podkreśla Z. Dziedzic. Ogromnie ważne jest pokrewieństwo krwi. Babcia i dziadek są bowiem w naturalny sposób bliscy dziecku. „Dzięki styczności z nimi poszerza się jego zdolność do miłości. Do kochania maluch ma już nie tylko tatę i mamę, ale także i ich rodziców”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oaza łagodności
Reklama
Współcześni rodzice starają się dbać o wszechstronny rozwój dziecka. Już kilkulatkom fundują lekcje tańca, pływania, angielskiego... Jednocześnie najczęściej nie uzmysławiają sobie, że źródłem prawdziwie dynamicznego i wszechstronnego rozwoju są dziadkowie. „W rodzinie dwupokoleniowej dziecko ma szansę zetknąć się z ok. 300 bodźcami rozwojowymi. Jeśli wychowuje się w żywym kontakcie z dziadkami, automatycznie zyskuje kilkaset dodatkowych bodźców” - tłumaczy pani Zofia. Mały człowiek potrzebuje w rozwoju zarówno dyscypliny, jak i łagodności. Zazwyczaj mniej wyrozumiali są rodzice, którzy wyznaczają normy postępowania i stawiają dziecku wymagania. Tymczasem dziadek z babcią to osoby, w których ramionach można się schronić przed zbytnią rodzicielską surowością.
Specjalistki od bajek
Zazwyczaj wszystkim słowo „babcia” kojarzy się przede wszystkim z osobą, która jest najlepszą specjalistką od opowiadania bajek. Dzięki nim w dziecięcej wyobraźni zaczyna funkcjonować świat przepełniony pięknem oraz dobrem, które zawsze zwycięża. Bajki wprowadzają w życie dziecka pozytywne wartości. Ukazują jakąś prawdę moralną i w ten sposób wychowują. Babcie opowiadające bajki mają do odegrania jeszcze jedną ważną rolę. „Chronią małego człowieka przed wszędobylską agresją. Nie pozwalają bowiem młodej psychiki faszerować brutalnością i złem, jakie emanuje z ekranów telewizorów czy gier komputerowych” - mówi Z. Dziedzic.
Babcia mówi o aniołach
Dziadkowie, a szczególnie babcie, kładą najczęściej fundamenty pod prawidłowy religijny rozwój dziecka. To one uczą składania rączek do pacierza, powtarzają w nieskończoność z dzieckiem modlitwę Aniele Boży, Stróżu mój, Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo. Opowiadają o Bogu, o aniołach, o Matce Bożej; odpowiadają na setki pytań, wśród których pojawiają się i takie: Jaki jest Pan Bóg? Czy jest większy od naszego osiedla, czy może jest większy od Lublina? „Na pytania dociekliwych profesorów, jakimi są małe dzieci, dziadkowie potrafią odpowiadać wytrwale, z błogosławioną wręcz cierpliwością” - dodaje Zofia Dziedzic. Także w tym wypadku cenny okazuje się ich wiek i szereg przeżytych doświadczeń w szukaniu pomocy u Boga. Są przez to bardziej dojrzali i potrafią skutecznie uczyć dzieci konkretnych wartości religijnych.