Reklama

W świetle góry Tabor

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi obchodzi w 2005 r. 90-lecie swego istnienia. Wkrótce będzie więc okazja powrócić na łamach „Niedzieli Łódzkiej” do jej bogatej historii, tak ściśle splecionej z historią przemysłowej Łodzi. W obecnej relacji pragnę natomiast naszkicować obraz parafialnej teraźniejszości, jaki został zaprezentowany na zakończenie pasterskiej wizytacji abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, w dniu 12 grudnia 2004 r.

Niedziela łódzka 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Jezus kocha dzieci

Tego dnia świątynia, położona przy ruchliwym skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Broniewskiego, zgromadziła jeszcze więcej wiernych niż zazwyczaj. Na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci gromadnie otoczyły ołtarz, chętnie słuchały homilii Pasterza łódzkiego Kościoła i śmiało nawiązywały dialog z Dostojnym Gościem. „Pan Jezus kocha dzieci” - ta prawda, przypomniana przez Księdza Arcybiskupa, została podchwycona przez najmłodszych parafian z entuzjazmem. Schola, ubrana w barwne stroje, z zapałem śpiewała i tańczyła, chwaląc Boga w stylu muzyki gospel. Wszystkim zebranym, młodszym i starszym, udzielił się nastrój adwentowej radości. Siostry Urszulanki, katecheci oraz celebrujący liturgię ks. Dariusz Mordaka, czuwali nad sprawnym i godnym jej przebiegiem.

Tu pulsuje życie Boże

Reklama

Na kolejnych Mszach św. przedstawiciele zespołów parafialnych prezentowali się przed Pasterzem archidiecezji. Podczas celebrowanej przez Księdza Arcybiskupa Eucharystii o godz. 12.15 wystąpili reprezentanci chóru „Dzwon”, asysty parafialnej, grupy katechezy dla dorosłych, parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i zespołu redakcyjnego miesięcznika Nasze Przemienienie. W sumie w parafii funkcjonują 22 zespoły, grupy i stowarzyszenia parafialne. Ich członkowie uczestniczą w życiu parafii i całej archidiecezji. Każdy, kto odczuwa potrzebę większego zaangażowania na rzecz tej lokalnej wspólnoty, znajdzie tu coś dla siebie. W zwyczajowym sprawozdaniu proboszcz miejsca ks. prał. Józef Fijałkowski powiedział, że duszpasterskie działania kapłanów pracujących w tej parafii i ich świeckich współpracowników wpisują się w program, inspirowany wskazaniami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce. Obecnie, w ramach ogłoszonego przez Papieża Jana Pawła II Roku Eucharystii, szczególna uwaga duszpasterzy zwrócona jest na większe ożywienie istniejącego kultu Jezusa Eucharystycznego, zachęcenie wiernych do liczniejszego udziału we Mszach św. i częstszego przystępowania do Komunii św. W każdy piątek wprowadzono adorację Najświętszego Sakramentu w godz. 15.00-18.00. Żywa w parafii jest praktyka pierwszych piątków i sobót miesiąca. Wiele jednak pozostaje do zrobienia. Pewien procent mieszkańców parafii nie uczestniczy we Mszach św., nawet w największe święta. Opieką duszpasterską w domach objętych jest ok. 600 chorych rocznie, mimo to jednak 30-40% umiera bez Komunii św.
Przejawem pobożności parafian jest również kult Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwa piątkowe i peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego po domach parafian to widoczne jego znki. Czciciele Przemienienia Pańskiego spotykają się w każdy czwartek po wieczornej Mszy św. Czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy uczestniczą w środowych nowennach, odprawianych w intencjach osób chorych i starszych, Ojca Świętego i duchowieństwa, rodzin w parafii oraz zmarłych. 14 wianków różańcowych gromadzi także mężczyzn i dzieci. Koło, złożone z księży i katechetów, odmawia Różaniec w intencjach katechizacji. Parafianie chętnie przyjmują w swoich domach papieski różaniec, licznie biorą udział w świętach i nabożeństwach maryjnych, wyjeżdżają także na pielgrzymki do miejsc świętych. W bocznej kaplicy kościoła Przemienienia Pańskiego znajduje się otoczony szczególną czcią wiernych obraz Matki Bożej zwanej Śnieżną. Tutaj stale można spotkać modlące się osoby.
Współczesnym narzędziem ewangelizacji jest czytelnictwo pracy i książek religijnych. Parafia kolportuje co tydzień 150 egzemplarzy Niedzieli oraz L’Osservatore Romano, Rycerza Niepokalanej, Tęczę, Arkę, miesięcznik parafialny Nasze Przemienienie oraz inne tytuły. Mimo zaangażowania kapłanów i świeckich, nie zawsze udaje się rozprowadzić wszystkie egzemplarze. Podobnie biblioteka parafialna, licząca ok. 2 tys. woluminów, nie jest jeszcze w pełni doceniona.
Abp Władysław Ziółek podkreślił w homilii, że życie Boże pulsuje w tej parafii, a dynamizm Bożego działania objawia się właśnie w tych, którzy tworzą wspólnotę parafialną, współpracując z Księdzem Proboszczem i jego wikariuszami. Ksiądz Arcybiskup życzył, aby zespoły parafialne jednoczyły działania tak, aby w tym Kościele lokalnym było widoczne oblicze Pana Jezusa Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnowiona świątynia sprzyja modlitwie

„Aspekt materialny jest bardzo ważny dla każdej parafii” - podkreślił Arcybiskup łódzki. Odnowione, zadbane miejsce zebrań liturgicznych sprzyja modlitwie, skupieniu oraz refleksji. Podobnego zdania jest proboszcz parafii ks. prał. Józef Fijałkowski i większość parafian, dlatego mimo ubożenia społeczeństwa, tak wiele udało się zrobić w zakresie prac materialnych w czasie ostatnich 5 lat. Wśród licznych prac remontowych wymieniono i zmodernizowano ogrzewania w kościele, w budynku parafialnym i na plebanii. Remontowi poddano także pokrycia dachowe na wszystkich budowlach. Zadbano także o nawierzchnię otoczenia świątyni i ogrodzenie terenu kościelnego. W kościele, poza malowaniem, zainstalowano automat do uruchamiania dzwonów, zakupiono dwa witraże do zakrystii, ufundowano dwie tablice pamiątkowe itp. Nie sposób wymienić dokonanych dzieł w całości; wszystkie świadczą o tym, że parafianie czują się współgospodarzami tego miejsca i część swoich skromnych dochodów przeznaczają na rzecz dobra wspólnego. Za taką postawę, pełną troski o miejsce kultu i działań duszpasterskich abp Władysław Ziółek dziękował serdecznie zarówno Księdzu Proboszczowi i jego współpracownikom, jak i wszystkim wiernym świeckim, ponoszącym finansowy ciężar podejmowanych zadań.

Nich nikt nie czuje się potępiony

Na zakończenie homilii Metropolita łódzki zwrócił się do nieobecnych - tych spośród parafian, którzy z różnych względów oddalili się od swego Kościoła. Zapewnił, że nikt nie powinien się czuć potępiony i odrzucony. Bóg i wspólnota wierzących przyjmą każdego, kto zechce zawrócić z drogi zagubienia i oprzeć się na Jezusie Chrystusie w przeżywaniu trudności wiary i kłopotów dnia codziennego.
Minął czas wizytacji, stwarzający okazję do podsumowań i rachunków. Rozpoczyna się rok obchodów znaczącej rocznicy 90-lecia istnienia parafii. Niedziela Łódzka życzy wspólnocie parafialnej pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi oraz jej duszpasterzom jak najowocniejszego przeżywania tego czasu, umocnienia więzi miłości chrześcijańskiej, nadziei i wiary w zwycięstwo dobra.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

[ TEMATY ]

sekretarz

Papież Leon XIV

sekretarz papieża

ks. Edgard Iván Rimaycuna Inga

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Ks. Edgard Iván Rimaycuna pochodzi z Peru. Jego znajomość z obecnym papieżem sięga 2006 roku, kiedy formował się w seminarium duchowym Santo Toribio de Mogrovejo w Chiclayo. W tym czasie ojciec Robert Prevost był przeorem augustianów, ale utrzymywał bliskie relacje ze swą przybraną ojczyzną. Dla młodego seminarzysty augustianin szybko stał się mentorem, odgrywając decydującą rolę w dojrzewaniu jego powołania. Kiedy zakonnik powrócił do Peru, początkowo jako administrator apostolski, a później biskup diecezjalny, potrzebował godnego zaufania współpracownika: w ten sposób Rimaycuna zaczął pracować u jego boku.
CZYTAJ DALEJ

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież objedzie plac św. Piotra

2025-05-16 14:05

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

Vatican Media

Godzinę przed inauguracją swego pontyfikatu papież Leon XIV objedzie w otwartym samochodzie plac św. Piotra, aby pozdrowić zgromadzonych wiernych. Poinformował o tym Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Początek objazdu planowany jest na godzinę 9.00, zaś Msza św. rozpocznie się o 10.00.

Na zakończenie liturgii papież odmówi na placu modlitwę „Regina Caeli”, po czym w bazylice św. Piotra , przy ołtarzu Konfesji, przywita się z delegacjami zagranicznymi.
CZYTAJ DALEJ

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43

[ TEMATY ]

straż graniczna

Abp Józef Guzdek

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

W homilii metropolita, odnosząc się do słów Ewangelii, zaznaczył, że zanim Jezus powierzył Piotrowi odpowiedzialność za Kościół, zapytał go o miłość - o to, czy kocha Go bardziej niż inni. Piotr potwierdził swoją gotowość nie tylko słowem, lecz także męczeństwem. „Tylko miłość heroiczna, gotowa na poświęcenie życia, daje prawo do służby najwyższym wartościom” - stwierdził, stawiając pytanie, czy postawa Piotra była wyjątkowa, czy też znalazła kontynuatorów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję