Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego

Reklama

Św. Wincenty Pallotti żył i pracował w Rzymie w I poł. połowie XIX w. (1795 - 1850). Celem jego pracy było zaangażowanie wszystkich chrześcijan w ewangelizację świata i zjednoczenie ich wysiłków dla apostolskiej pracy Kościoła. W 1835 r. założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, którego jednym z celów było budzenie wśród katolików głębokiej świadomości ich apostolskiego powołania. Zebranie Generalne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego określiło Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego jako „dar Ducha Świętego, komunię osób i wspólnot, które żyjąc według charyzmatu św. Wincentego Pallottiego, wzbudzają współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych za ożywienie wiary i za rozpalenie miłości w świecie i Kościele, i w ten sposób prowadzą wszystkich do jedności w Chrystusie”.
ZAK jest otwarte na różne kultury i na wszystkich członków ludu Bożego, skupiając duchowieństwo, instytuty życia konsekrowanego i laikat. W trosce o rozwój apostolskiego posłannictwa ludzi świeckich pallotyni starają się pobudzać i formować ich, by wnosili bardziej owocny wkład w życie Kościoła. Temu celowi służą rekolekcyjne spotkania ZAK, które odbywają się w gościnnych progach Domu Misyjnego Księży Werbistów w Laskowicach Pomorskich. Członkowie ZAK spotykają się w Laskowicach od wiosny 1984 r. Tegoroczne rekolekcje, które odbywały się w dniach 5-7 marca br., były jubileuszowe, dwudzieste. Brali w nich udział członkowie ZAK, m.in. z: Chełmna, Brodnicy, Torunia, Bydgoszczy, Solca Kujawskiego, Zakrzewa, Chojnic. Od pierwszego spotkania rekolekcje prowadzi ks. Stanisław Rudziński, pallotyn, któremu w tym roku pomagał ks. Tomasz Reszka, pallotyn pracujący obecnie w Chełmnie.

Wojciech Kalinowski

Dekanat Brodnica

Maturzyści na Jasnej Górze

Reklama

Pielgrzymki maturzystów do Jasnogórskiego Sanktuarium to już wieloletnia polska tradycja. 12 marca br. młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy wraz z wychowawcami udała się do Częstochowy. Wyjątkowo w tym roku zrezygnowano z udziału w pielgrzymce diecezjalnej, która odbyła się tydzień wcześniej. Wyjazd dla 160 uczniów zorganizowała katechetka Katarzyna Gniadkowska, a opiekę duszpasterską zapewnił ks. Wojciech Pieczul.
W Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Msza św. w intencji maturzystów, po której odmówiono modlitwę różańcową. Rozważania do tajemnic bolesnych wygłosili ojcowie paulini. Następnie młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. Wojciech. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowywali uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Gniadkowskiej. Teksty pomagały przeżyć w skupieniu tajemnicę Męki Pańskiej, ale przede wszystkim zmuszały do refleksji nad własnym życiem. Wieczorem przyszli maturzyści wzięli udział w Apelu Jasnogórskim połączonym z modlitwą w ich intencji.
Pielgrzymka dostarczyła jej uczestnikom niezapomnianych przeżyć duchowych. Była okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i czas na indywidualną modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej. Ci, którzy przybyli na Jasną Górę po raz pierwszy, wykorzystywali czas wolny na zwiedzanie klasztoru i zapoznanie się z jego bogatą historią.
W drodze powrotnej maturzyści dzielili się wrażeniami. Chcieliby jeszcze raz odwiedzić Częstochowę. Może po świetnie zdanych egzaminach maturalnych?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Barbara Stefańska

Dekanat Działdowo

Zaangażowanie parafian w remont świątyni

Do parafii Matki Bożej Różańcowej w Turzy Wielkiej należą dwa kościoły wymagające generalnego remontu. Potrzebna jest m.in.: wymiana dachu, okien, posadzki oraz malowanie, odnowienie nawierzchni chodnika i tym podobne prace. W okresie wielkopostnym proboszcz ks. Jacek Wyrowiński zaproponował swoim wiernym akcję pod hasłem „Złom na dach”. Parafianie w poszczególnych wsiach wystawili przed swoje posesje niepotrzebne żelazo, dzięki czemu parafia wzbogaciła się o dodatkowy fundusz. Zebrano 7 ton złomu. Wszystkim zaangażowanym w powyższą akcję serdecznie dziękujemy.

Akcja Katolicka

Dekanaty grudziądzkie

Rekolekcje wielkopostne w kolegiacie

Reklama

W grudziądzkiej farze św. Mikołaja w dniach 21-24 marca odbywały się rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dla dzieci szkół podstawowych z klas IV-VI, natomiast dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej od 4 do 7 kwietnia. W sobotę 20 marca podczas Mszy św. o godz. 18.00., którą celebrował ks. Marian Stasiak, odbyła się pierwsza nauka rekolekcyjna. Głosił je doświadczony misjonarz o. Stanisław Kuczek, redemptorysta z Torunia. Swoje nauczanie rekolekcjonista często ilustrował autentycznymi, współczesnymi przykładami, co wywoływało wielkie zainteresowanie wśród wiernych, licznie uczestniczących w wielkopostnych ćwiczeniach duchowych. W środę 24 marca, w ostatnim dniu rekolekcji, przed konfesjonałem ustawiały się długie kolejki wiernych, którzy później przyjęli Chrystusa Eucharystycznego do serca. Ks. inf. Tadeusz Nowicki serdecznie podziękował Ojcu Rekolekcjoniście i podkreślił, że dostrzega owoce nauk, które trafiły do serc grudziądzkich parafian.

zz

Parafialne palmy

Liturgia Niedzieli Palmowej wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu. Witano Chrystusa jako Króla i Pana, wymachując palmowymi gałązkami. Chrześcijanie zaczęli obchodzić to święto w III w., urządzając uroczyste procesje i święcąc zielone gałązki - symbol chwały Chrystusa.
Tradycja wykonywania palm w Polsce jest bardzo żywa. Członkowie Akcji Katolickiej przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu na tegoroczną Niedzielę Palmową, wzorem lat ubiegłych, własnoręcznie przygotowali bukieciki palmowe. Przed każdą Mszą św. zachęcali wiernych do nabywania palemek, a parafianie składali dobrowolne ofiary. Był to wyraz łączności wielkopostnej wiernych naszej parafii. Całkowity dochód ze sprzedaży palm przeznaczyliśmy na budowę wieży naszej świątyni.
Wszystkim, którzy włączyli się w ten szlachetny cel, składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Maria Szczęsna

Obraz „Koronacja Najświętszej Maryi Panny” po konserwacji

Reklama

Pisaliśmy niedawno o efektach wizualnych wynikających ze żmudnych i bardzo starannie wykonanych prac konserwatorskich w grudziądzkiej kolegiacie. Proboszcz fary, ks. inf. Tadeusz Nowicki, w ten właśnie sposób przygotował świątynię na uroczystości koronacyjne obrazu Matki Bożej Łaskawej - Opiekunki Grudziądza. Obecnie trwa następny etap prac konserwatorskich związanych z dodaniem odpowiedniego blasku głównemu ołtarzowi świątyni. Na przełomie marca br. na swoje dotychczasowe miejsce, tj. na zachodnią ścianę kościoła, wrócił po renowacji dokonanej w Toruniu obraz ze sceną „Koronacji Najświętszej Maryi Panny” z poł. XVII w. Jak mówi ks. inf. Tadeusz Nowicki, malowidło to „będzie niewątpliwie dla przyszłych pokoleń świadectwem szczególnego kultu Matki Bożej i parafialnej troski o dzieła sztuki w pięknej kolegiacie grudziądzkiej”.

Zenon Zaremba

Wkrótce
Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu

W niedzielę 25 kwietnia na Mszy św. o godz. 18.00 w kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej i św. Jerzego w Toruniu bp Józef Szamocki poświęci 120 kopii obrazu Jezusa Miłosiernego. Obrazy te będą nawiedzać rodziny parafii. Listy rodzin, które wyraziły chęć przyjęcia wizerunku Jezusa Miłosiernego, sporządzili liderzy, którzy odwiedzili wszystkie mieszkania w wyznaczonym rejonie. Wspólna modlitwa przed Obrazem ma pogłębić zgodę i jedność w rodzinie, spowodować podjęcie trudu osobistego nawrócenia prowadzącego do odzyskania radości życia, która pozwoli widzieć troski codziennego dnia oczyma wiary i nadziei.

mm

Zaproszenie na pielgrzymkę

Parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach organizuje 3 maja br. (już po raz piąty!) pieszą pielgrzymkę do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Cierpicach. Wyjście pielgrzymów o godz. 7.45 sprzed kościoła na Stawkach. Ok. godz. 8.50 - krótki pobyt w parafii bł. ks. Stefana Frelichowskiego na Podgórzu. O godz. 12.00 - udział w uroczystej Eucharystii w kościele cierpickim.
Organizatorzy serdecznie zapraszają na ten pielgrzymi trud. Mamy o co prosić i za co dziękować naszej Matce i Królowej.

W. M.

Drodzy Katecheci!

7 czerwca br. nasza diecezja będzie obchodzić 5. rocznicę wyniesienia na ołtarze bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Z tej okazji pragniemy zaprosić szczególnie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w Diecezjalnym Konkursie Twórczości Poetyckiej. Konkurs ten jest poświęcony wartościom, które prezentował w swoim życiu bł. ks. Stefan Wincenty. Honorowy patronat nad konkursem objął bp Andrzej Suski, natomiast organizatorami są Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące w Toruniu oraz Wydział Katechetyczny Kurii Toruńskiej.
Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w Wydziale Katechetycznym (tel. 622-35-30, w godz. od 9.00 do 12.00).

ch

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomorskie/ Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało biografię "Żywot Stanisława I" z XVIII wieku

2025-05-22 19:09

[ TEMATY ]

muzeum

Malbork

Starodruki

PAP/Marcin Gadomski

Starodruk Georga Seylera "Leben, Stanislas I. Königs von Polen" z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Starodruk Georga Seylera Leben, Stanislas I. Königs von Polen z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Muzeum Zamkowe w Malborku we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało XVIII-wieczny starodruku "Żywot Stanisława I" pochodzącego z przedwojennych zbiorów zamku malborskiego.

Uroczystość przekazania odzyskanego XVIII-wiecznego starodruku odbyła się w czwartek w Malborku.
CZYTAJ DALEJ

Siostra zakonna sekretarzem Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego

2025-05-22 12:57

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican Media

S. Tiziana Merletti

S. Tiziana Merletti

Ojciec Święty Leon XIV mianował sekretarzem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego s. Tizianę Merletti, byłą przełożoną generalną Sióstr Franciszkanek Ubogich.

S. Tiziana Merletti urodziła się 30 września 1959 r. w Pineto (prowincja Teramo). W 1986 r. złożyła pierwsze śluby zakonne w Instytucie Sióstr Franciszkanek Ubogich. W 1984 r. uzyskała tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Abruzji „Gabriele d’Annunzio” w Teramo, a w 1992 r. stopień doktora prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję