Reklama

Zaczęło się od wspólnego śpiewania

17 stycznia dziesiątą rocznicę swojego istnienia obchodził Chór Polskiej Pieśni Narodowej. Z tej okazji wystąpił on w Bielskim Domu Kultury z jubileuszowym koncertem. 40-osobowym, zróżnicowanym wiekowo chórem wykonującym utwory kompozytorów polskich i zagranicznych kieruje mgr Krystyna Kamińska.

Niedziela podlaska 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Jubileuszowe obchody Chór rozpoczął uczestnictwem i śpiewem podczas Mszy św., którą sprawował dziekan, ks. Ludwik Olszewski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Członkowie zespołu skierowali również wezwania modlitwy dziękczynnej i wstawienniczej składanej w obrzędzie Modlitwy Wiernych.
W sali BDK już na długo przed rozpoczęciem koncertu, nie było wolnych miejsc. Chór rozpoczął występ pieśnią Gaude Mater Polonia. Widzowie wysłuchali jej w postawie stojącej. Jubileuszowy koncert otworzył Sergiusz Łukaszuk, dyrektor Bielskiego Domu Kultury, pod którego egidą działa zespół.
Prowadzący koncert Danuta Karniewicz i Stanisław Wróbel zapowiedzieli pierwszą część występu, na którą złożyły się pieśni patriotyczne. Chór zaśpiewał Bogurodzicę w opracowaniu dyrygentki K. Kamińskiej, Karpacką brygadę, Za Niemen (Rozłączenie), Marsz Sybiraków i Jędrusiową dolę.
W niespełna miesiąc po zaistnieniu Chóru powołano w mieście Młodzieżową Orkiestrę Dętą pod dyrekcją Józefa Deniziaka. Ze względu na podobny charakter repertuaru, często występowała ona wspólnie z Chórem podczas różnych przeglądów, turniejów i uroczystości. Dlatego też będąc w przededniu swojego Jubileuszu wzbogaciła koncert swoim krótkim występem.
W drugiej części Chór zaprezentował wiązankę pieśni religijnych. Tę część koncertu nagrodzoną dużymi brawami dopełnił obrzęd podziękowań, życzeń i nagród. Składający życzenia burmistrz, Eugeniusz Berezowiec podkreślił znaczący wkład Chóru w zachowanie dziedzictwa narodowego i regionalnego oraz promocję miasta. Przyznał Chórowi od siebie nagrodę, oraz przekazał dyr. K. Kamińskiej nagrodę Ministra Kultury. Chór otrzymał też wiele indywidualnych podziękowań i nagród od obecnych gości, m.in.: prezydenta Białegostoku - Ryszarda Tura, senatora - Krzysztofa Jurgiela, Mariana Łuczaja, chórów: „Canto”, „Małanka”, „Wasiloczki” i dyrekcji BDK. Za szerzenie narodowo-chrześcijańskiej tradycji podziękował zespołowi były senator Lech Feszler, kolega dyrygentki ze szkolnej ławy. W szczególny sposób, bo w formie wiersza życzenia złożył Stanisław Charyton, prezes Towarzystwa Ziemi Bielskiej.
Dziękując za liczny udział w koncercie D. Karniewcz i Stanisław Wróbel podziękowali wszystkim osobom i instytucjom wspierającym pracę artystyczną Chóru. Na scenę zaprosili szczególną osobę - sponsora Urszulę Siecińską, która otrzymując wiązankę kwiatów nie kryła wielkiego wzruszenia. Wyrazy wdzięczności wraz z wiązanką kwiatów chórzyści ofiarowali Janowi Radkiewiczowi, inicjatorowi powstania chóru. Powszechnie znany z działalności społecznej J. Radkiewicz składając życzenia podkreślił, że w wielu niepowodzeniach, które spotkały go w okresie realizacji patriotycznych przedsięwzięć prowadzonych na terenie miasta i powiatu, choć doznał od „urzędników” licznych przykrości, to powstanie Chóru uważa za wielki zbiorowy sukces.
W ostatniej części blisko trzygodzinnego koncertu Chór zaśpiewał utwory powszechnie znane i zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania. Rozpoczęto pieśnią: Tu jest twoje miejsce, a zakończono Tu pozostać muszę. Za wspaniały występ, a także trzykrotnie zmienianą kreację publiczność nagrodziła zespół licznymi brawami.
Z okazji Jubileuszu zespół wydał okolicznościowy folder ilustrujący dotychczasową działalność artystyczną. Za pośrednictwem Niedzieli Podlaskiej zespół pragnie złożyć serdeczne podziękowanie wszystkim życzliwym ludziom za duchowe i materialne wsparcie, uczestnictwo w koncertach. Życzy wielu dalszych przeżyć muzycznych i miłych wrażeń ze swoim udziałem.

Historia powstania Chóru

Pod koniec roku 1993 radny miejski, Jan Radkiewicz wystąpił z inicjatywą powołania przy Bielskim Domu Kultury zespołu śpiewaczego kultywującego polskie tradycje patriotyczne i narodowe. Inicjatywa ta znalazła poparcie w środowisku i przychylne stanowisko S. Łukaszuka, dyrektora BDK. Do zespołu zaczęło zgłaszać się coraz więcej osób. Funkcję dyrektora powierzono Kazimierzowi Klepackiemu z Białegostoku, który po kilku próbach, z przyczyn osobistych zrezygnował z tej funkcji. Poszukiwano dyrygenta. Wkrótce funkcję tę powierzono Krystynie Kamińskiej kierującej chórem w parafii Miłosierdzia Bożego. Pierwszy skład zespołu liczył 46 osób, przyjął nazwę Chór Polskiej Pieśni Narodowej.
4 stycznia 1994 r. podczas „Wieczoru Kolęd”, którego inicjatorem był S. Łukaszuk, odbył się pierwszy publiczny występ zespołu.
„Choć zaczęło się od wspólnego śpiewania kolęd, to z każdym rokiem nasz repertuar się poszerzał. Dziś wypełniają go polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, religijne, ludowe a także rozrywkowe. Śpiewamy blisko 230 pieśni” - wspominał w trakcie koncertu Stanisław Wróbel.

Ważniejsze wydarzenia z życia Chóru

W 1994 r. Chór wystąpił w Bielskim Domu Kultury, podczas odbywającego się Kongresu Rodzin z udziałem bp. Jana Chrapka oraz uczestniczył w ingresie bp. Antoniego Pacyfika Dydycza w Drohiczynie.
W 1995 r. Chór wystąpił w imprezach organizowanych w mieście oraz wziął udział w podczas VI spotkań z muzyką i poezją sakralną w Zabłudowie.
W 1997 r. Chór wziął udział w prezentacji artystycznej Bielska Podlaskiego w „Rankingu Gmin Białostocczyzny” w Białymstoku, śpiewał w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej w Węgrowie oraz Świątecznym Koncercie Kolęd w Hajnowskim Domu Kultury.
Dwukrotnie, w latach 1998-1999, Chór brał udział w Festiwalu Pieśni Sakralnej Łapskie „Te Deum” zajmując II miejsce. W roku 1998, podczas I Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Ziarna Pamięci” w Białymstoku zespół uhonorowany został nagrodą III stopnia. W 1999 r. Chór otrzymał nagrodę Przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, w 2000 - wyróżnienie, zaś w roku 2002 otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca.
Ważnym etapem w historii Chóru był śpiew z okazji 80. rocznicy odzyskania niepodległości obchodzonej w mieście z udziałem premiera Jerzego Buzka i wojewody Krystyny Łukaszuk.
W 1999 r. zespół został objęty patronatem państwa Siecińskich i Jaworowskich, będących właścicielami firmy „Suempol”. Dzięki ich wsparciu Chór otrzymał stroje. W tym też roku zespół otrzymał wyróżnienie w I Podlaskim Turnieju Chórów w Czarnej Białostockiej. Z okazji 5-lecia istnienia wystąpił z koncertem jubileuszowym w BDK. W listopadzie 40-osobową grupą uczestniczył w pielgrzymce do Wilna, zorganizowanej przez ks. Zbigniewa Rycaka, w trakcie której Chór zaśpiewał dla wileńskiej Polonii.
W kolejnych latach Chór uczestniczył w kontynuowanych Turniejach Chórów w Czarnej Białostockiej i parafialnych Dniach Rodziny w Łochowie.
W styczniu 2001 r. zespół brał udział w koncercie w Węgrowie pod hasłem: „A to Polska właśnie”, zorganizowanym przez Koło Przyjaciół Radio Maryja oraz ubogacił oprawę muzyczną Mszy św. w Bielsku Podlaskim transmitowanej przez TV Polonia.
W lipcu 2002 r. Chór uświetnił uroczystości odsłonięcia pomnika błogosławionego Antoniego Beszty-Borowskiego w Borowskich Olkach, a w sierpniu wystąpił z koncertem z okazji dnia Wojska Polskiego w amfiteatrze w Hajnówce. W grudniu tegoż roku wziął udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lublinie, natomiast w styczniu 2003 r. śpiewał w kolejnym „Wieczorze Kolęd” w BDK.
Od 1995 r. Chór organizuje corocznie bale karnawałowe połączone z licytacją darów pozyskanych od sponsorów i sympatyków zespołu. Dochód z licytacji pozwolił sfinansować prace wykończeniowe w kościele Miłosierdzia Bożego i domu sióstr zakonnych w Bielsku Podlaskim.
Fundusze z tegorocznego balu karnawałowego, który odbędzie się 21 lutego w Bielsku Podlaskim przekazane zostaną na budowę miejscowej świątyni Opatrzności Bożej.

Przy opracowaniu historii i ważniejszych wydarzeń z życia Chóru PPN wykorzystano informacje z Kroniki Chóru oraz z jubileuszowego folderu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drag Queen odpowie za zniszczenie baneru #StopLGBT

2025-07-17 06:09

[ TEMATY ]

LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

Fundacja Życie i Rodzina

24 lipca 2024 r. uczestnik parady LGBT w Poznaniu, Marek M., wyrwał przedstawicielom Fundacji Życie i Rodzina transparent #StopLGBT i zniszczył go. Policja wysłała zawiadomienie do sądu o popełnieniu wykroczenia – teraz sąd podejmie decyzję o ukaraniu mężczyzny przebranego za kobietę.

Podczas tzw. parady równości w Poznaniu Marek M., mężczyzna w stroju kobiety, dopuścił się fizycznego ataku na przedstawicieli Fundacji Życie i Rodzina. W ramach kontrmanifestacji prezentowali oni banery informujące o ujawnionych przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci, których sprawcami są osoby należące do środowisk LGBT. Obok składania petycji, jest to jedno z działań mających na celu przeciwdziałanie „tęczowej” propagandzie. Uczestnik marszu rzucił się na kobietę trzymającą transparent i brutalnie wyrwał go jej. Plakat został zniszczony. Interweniowała policja.
CZYTAJ DALEJ

Papież modli się za ofiary tajfunu na Tajwanie i przekazuje im pomoc

2025-07-16 16:27

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Jak poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, Ojciec święty modli się za ofiary i poszkodowanych wskutek tajfunu, który nawiedził Tajwan. Leon XIV poprosił też Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia o wyasygnowanie dla nich konkretnej pomocy.

Papież Leon XIV został poinformowany o ofiarach i zniszczeniach, jakie na Tajwanie spowodował tajfun Danas, który w ostatnich dniach z dużą siłą uderzył w tereny wyspiarskie. „Modli się za wszystkich, którzy ucierpieli” i poprosił Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia o „przekazanie konkretnej pomocy ludności”. Taką informację przekazał dziennikarzom dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
CZYTAJ DALEJ

Jak powstaje prognoza pogody? Pomaga w tym matematyka

2025-07-17 09:03

[ TEMATY ]

pogoda

prognozy

Adobe.stock.pl

Modele numeryczne to programy komputerowe, które na podstawie danych mogą przewidzieć pogodę na całym świecie. W tym celu programy rozwiązują skomplikowane równania matematyczne. Istnieją różne wariacje tych modeli, dające duże możliwości opisu pogody - wyjaśnił w rozmowie z PAP ekspert IMGW Piotr Szuster.

Nad Polską przetoczył się niż genueński, który spowodował intensywne opady deszczu. W ich wyniku doszło do lokalnych podtopień, a także strat w uprawach. Anomalie pogodowe stają się normą. Tym bardziej potrzebne są precyzyjne prognozy pogody.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję