Reklama

Wspólnota wspólnot w Marysinie

- Najważniejsze, aby między duszpasterzami a parafianami istniały więzy życzliwości i porozumienia - mówi ks. dr Bernard Czerwiński, od kilku miesięcy proboszcz parafii św. Feliksa w Marysinie Wawerskim. Podkreśla także, że parafia jest wspólnotą wspólnot. W Marysinie dobrze to widać. Prężnie działa tu wiele grup parafialnych, najwięcej w ramach Drogi Neokatechumenalnej.

Niedziela warszawska 4/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drogę Neokatechumenalną zapoczątkował w parafii św. Feliksa długoletni proboszcz ks. Jerzy Dziurzyński. Najpierw powstała jedna wspólnota, później następne. Dziś jest ich 10. Każda ma swoje spotkania formacyjne i Eucharystię sprawowaną zwykle w sobotni wieczór. Opiekę duszpasterską nad grupami sprawuje wspomniany już ks. Jerzy. Pomagają mu należący do Drogi Neokatechumenalnej kapłani spoza parafii. Warto podkreślić, że wielu uczestników Drogi Neokatechumanalnej mieszka na terenie innych parafii a tu znalazło swoje miejsce w Kościele.

Nie tylko neokatechumenat

Reklama

- Parafia św. Feliksa to nie tylko neokatechumenat - podkreśla ks. Czerwiński. Prężnie działa Ruch Światło-Życie. Obejmuje on swoim działaniem dzieci, młodzież i dorosłych. W jego ramach działa kilka grup, m. in.: muzyczna, Krucjata Wyzwolenia Człowieka, Kościół Domowy. Ważne miejsce w parafii zajmuje Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał przy parafii punkt pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich organizuje co roku Wigilię dla osób samotnych i starszych. W tym roku brało w niej udział około 300 osób.
Inne grupy to: Żywy Różaniec, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Anonimowi Alkoholicy. Żywy Różaniec i Straż Honorowa to wspólnoty pielęgnujące zwyczaj modlitwy nieustannej. W świecie, który obfituje w przemoc i agresję wspólnoty modlitwy nieustannej stają się oazami łaski dla wielu zagubionych ludzi.
W trosce o duszpasterstwo parafialne, Księdza Proboszcza wspomaga dwóch wikariuszy: ks. Mieczysław Jerzak i ks. Grzegorz Kowalczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co martwi i boli?

Reklama

Ks. Czerwińskiego bardzo niepokoi zauważalny w szkołach na terenie parafii problem narkomanii i alkoholizmu. Podkreśla jednak, że nie jest to problem tylko Marysina. - Narkotyki i alkohol obecne są prawie w każdej szkole. Na to składa się wiele przyczyn. Uczniowie czują się bezkarni, nawet jeżeli dokonują przestępstw. Z tym wiąże się moda na bezstresowe wychowanie. Dziecku pozwala się na wszystko i w ten sposób się je krzywdzi - mówi ks. Czerwiński. Dodaje, że aby naprawić ten stan rzeczy, trzeba dużo czasu, pracy i modlitwy. Tym bardziej, że wiele dzieci nie ma dobrego przykładu w skłóconych, rozbitych rodzinach, gdzie nierzadko występuje problem przemocy.
Kolejnym zamartwieniem i zatroskaniem duszpasterzy jest niewielka liczba ministrantów i lektorów. Mam nadzieję, że poprzez wspólne wyjazdy, systematyczną katechezę uda się tę wspólnotę znacznie rozszerzyć - mówi ks. Czerwiński.
Mała liczba ministrantów dziwi o tyle, że w parafii jest całkiem sporo dzieci. Najwięcej z nich przychodzi na niedzielną Mszę św. o godz. 11.30. Kazanie i oprawa liturgii są dostosowane do dzieci. - Ale nie jest to Msza dla dzieci, tylko z ich udziałem - podkreśla Ksiądz Proboszcz. - Msza jest dla wszystkich. Dzieci przecież nie przychodzą same do kościoła, ale zawsze z kimś starszym. W tej Mszy uczestniczą więc całe rodziny, praktycznie wszystkie pokolenia.
Parafia w Marysinie liczy ok. 10 tys. wiernych. Wielkim problemem jest bezrobocie. Natomiast ci, którzy mają zatrudnienie, nierzadko zmuszani są do pracy w niedzielę. Zaniża to frekwencję na niedzielnych Mszach. Niektórzy parafianie uczęszczają do innych kościołów, szczególnie do Anina i na Gocławek, gdyż mają tam najbliżej. Ale są również i tacy wierni, którzy mieszkając na terenie innych parafii, z sentymentu przyjeżdżają do kościoła w Marysinie.

Współpraca z Felicjankami

Na terenie parafii jest Dom Prowincjalny Sióstr Felicjanek. Ksiądz Proboszcz podkreśla, że współpraca z siostrami układa się bardzo dobrze. Księża spowiadają np. w czasie rekolekcji w prowadzonym przez Siostry Felicjanki Zespole Szkół im. Bł. Angeli Truszkowskiej. W razie potrzeby posługują także u sióstr w klasztorze. Z kolei siostry pomagają w parafii, pracując w zakrystii, katechizując, odwiedzając chorych czy prowadząc śpiew na Mszach św.
Obecnie parafia w Marysinie żyje przede wszystkim wizytą kolędową. To pierwsza kolęda nowego proboszcza. - Jestem bardzo wdzięczny moim parafianom za życzliwość i serdeczność okazywaną nam podczas wizyt duszpasterskich - opowiada ks. Czerwiński. - Staram się ich poznawać, nawiązywać więzy porozumienia i przyjaźni. Pragnę, aby ludzie czuli się w parafii dobrze - bo to jest przecież nasz wspólny dom.

Trochę historii

Marysin Wawerski swoimi początkami sięga pierwszej połowy XIX w. 18 lutego 1832 r. miała tu miejsce zaciekła bitwa wawerska. W okresie międzywojennym osada zmieniła charakter na letniskowy. Wówczas powstał też klasztor Sióstr Felicjanek, a także internat Stowarzyszenia Pomocy dla Sierot, którego kierownikiem był Janusz Korczak. W 1951 r. przyłączono tereny Marysina do Warszawy, a w latach 1965-1967 wybudowano 20 bloków mieszkalnych. Parafię św. Feliksa erygował w 1958 r. kard. Stefan Wyszyński.
Istniał już wtedy kościół, wybudowany dzięki staraniom Sióstr Felicjanek w latach 1926-1936. Kościół czynny był w czasie wojny, a z wieży świątyni Adolf Hitler obserwował walki o Warszawę. Po Powstaniu Warszawskim, kiedy wojska radzieckie i polskie weszły na Pragę, Niemcy pamiętając, że wieża kościelna jest dobrym punktem obserwacyjnym, ostrzeliwali ją ciężkimi pociskami, które poważnie uszkodziły nie tylko wieżę, ale i całą świątynię. Na życzenie władz zakonnych, saperzy polscy wysadzili wieżę, która spadając na lewą część kościoła poczyniła ogromne straty.
Zaraz po zakończeniu wojny siostry przystąpiły do remontu, w czym wydatnie pomogły współsiostry z Ameryki. Dzięki temu już pod koniec września 1946 r. bp Karol Niemira mógł odprawić w kościele Mszę św. w odnowionej świątyni.
Ciekawie prezentuje się wnętrze kościoła. Jest jednonawowe, zbudowane w stylu eklektycznym na planie krzyża łacińskiego. Centralnym punktem jest drewniany ołtarz główny, zbudowany dwustronnie dla chóru zakonnego i dla ludu. Nad mensą w trzech kondygnacjach znajdują się rzeźby dziewięciu aniołów grających na instrumentach. Po bokach umieszczono duże lipowe postacie: św. Franciszka, św. Feliksa, św. Bonawentury, św. Antoniego, św. Kolety i św. Klary. Ołtarz to dzieło uczniów Ksawerego Dunikowskiego. Godna uwagi jest również kowalska robota drzwi głównych oraz oryginalne sklepienie palmowe.
Fasada kościoła została odmalowana przed dwoma laty i dziś prezentuje się zachęcająco. Aktualnie trwa remont pomieszczeń w wieży kościelnej, gdzie mieści się kancelaria parafialna, a na wyższych piętrach mieszka nowy proboszcz i wikariusze.

Msze św. w parafii św. Feliksa z Kantalicjo, ul. Kościuszkowców 85:
Niedziele i święta: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00.
Dni powszednie: 7.00, 8.00, 18.30.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykańska nominacja dla rektora KUL

2025-01-24 13:39

[ TEMATY ]

KUL

ks. Paweł Rytel-Andrianik / @VaticanNewsPL

Ks. prof. Mirosław Kalinowski i bp Antonio Staglianò

Ks. prof. Mirosław Kalinowski i bp Antonio Staglianò

Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, został mianowany interlokutorem Papieskiej Akademii Teologicznej, akademii Kurii Rzymskiej, zajmującej się formacją teologów. Nominację wręczył mu przewodniczący tej instytucji, bp Antonio Staglianò.

„Watykańska nominacja w ramach Papieskiej Akademii Teologicznej, to docenienie całego środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, szczególnie środowiska teologicznego, ale również i tych dyscyplin, które z tym środowiskiem współpracują – mówi w rozmowie z mediami watykańskimi rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Mam tu na myśli nauki społeczne, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, a wnet pewnie będzie to również obszar nauk medycznych”.
CZYTAJ DALEJ

Obchody 8. rocznicy śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2025-01-23 18:57

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

8 rocznica

materiał prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć - wolontariuszki misyjnej, która zginęła w Boliwii.

Do Ameryki Południowej Helena wyjechała na wyjazd misyjny z Wolontariatu Misyjnego Salvator. W Boliwii miała pełnić posługę w ochronce dla dzieci, lecz ta misja potoczyła się inaczej. O Helenie Kmieć pamiętają i każdego dnia inspirują się wolontariusze ze wspólnoty Wolontariatu Misyjnego Salvator. Podczas Spotkania Ogólnopolskiego w Trzebini - 1 lutego 2025 r. - pragną w szczególny sposób upamiętnić Sługę Bożą Helenę Kmieć.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. red. Piotr Nowosielski

2025-01-24 19:17

Radio Plus Legnica

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w środę (22.01) wieczorem.

Przy pełnym kościele wiernych, przyjaciół, bliskich, Mszę św. sprawował ks. prał. Robert Kristman, który w homilii podkreślił, że „pogrzeb księdza jest swojego rodzaju katechezą o nadziei”. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek (23.01) w obecności około 100 księży. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek, natomiast homilię wygłosił ks. Waldemar Wesołowski, który współpracował z ks. Piotrem w Tygodniku Niedziela przez 24 lata. W uroczystości wzięli udział także: biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup pomocniczy świdnicki Adam Bałabuch i biskup senior świdnicki Ignacy Dec. I tym razem w Mszy św. uczestniczyła rzesza wiernych, osób konsekrowanych, obecna była także delegacja z redakcji TK Niedziela z ks. Jarosławem Grabowskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję