Reklama

Jedność Dzieci Bożych

Niedziela częstochowska 3/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. dr. Sławomirem Zielińskim - Referentem Archidiecezji Częstochowskiej ds. Ekumenizmu - rozmawia ks. Paweł Maciaszek

Ks. Paweł Maciaszek: - W dniach od 18 do 25 stycznia, jak co roku, przeżywać będziemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Kto zajmuje się organizowaniem tych dni? Czy w naszej archidiecezji istnieje jakaś grupa ludzi zabiegająca o żywą łączność z innymi wspólnotami chrześcijan?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Sławomir Zieliński: - Referat ds. Ekumenizmu jest częścią Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej. Trzeba tu wspomnieć, że Katalog diecezjalny z 1968 r. wymienia wśród 10 referatów, także ekumeniczny. Była to z pewnością odpowiedź na apel Dyrektorium do realizacji uchwał Soboru Watykańskiego II w sprawie ekumenizmu, wydanego w 1967 r. przez ówczesny Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan (obecnie Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan). Jednym z pierwszych referentów był ks. inf. Ireneusz Skubiś, obecny redaktor naczelny Niedzieli.

- Czy można prosić o przybliżenie zadań i celów archidiecezjalnego Referatu ds. Ekumenizmu?

Reklama

- Zadaniem Referatu jest popieranie i organizowanie w archidiecezji spotkań modlitewnych na rzecz jedności chrześcijan, czuwanie nad tym, aby postawy ekumeniczne wpływały na działania diecezji. Referent współpracuje z przedstawicielami Kościołów i Wspólnot eklezjalnych, ułatwiając ich kontakt w biskupem diecezji, duchowieństwem, a w niektórych przypadkach także z wiernymi. Jak z tego wynika, na naszym gruncie nie uprawiamy tzw. ekumenizmu doktrynalnego, który jest zarezerwowany dla wyżej wymienionej Papieskiej Rady czy właściwych urzędów Konferencji Episkopatu Polski. W archidiecezji poświęcamy się zasadniczo ekumenizmowi duchowemu, modlitewnemu. Stąd na pierwszym miejscu należy wymienić znaczenie organizowanych tygodni modlitw. Chodzi tu głównie o Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, obchodzony od 18 do 25 stycznia każdego roku, i o Tydzień przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, kiedy obchodzi się pamięć gminy jerozolimskiej upraszającej i wyczekującej przyjścia Ducha Świętego, który miał ją utwierdzić w jedności i powszechnej misji.

- Z jakimi wspólnotami współpracuje Referat?

- Działalność ekumeniczna skierowana jest głównie do Kościołów i Wspólnot zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Są wśród nich: Parafia Ewangelicko-Augsburska, której proboszcz - ks. dr M. Hintz jest jednocześnie pracownikiem naukowym Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; Parafia Prawosławna, wznosząca swoją świątynię parafialną, której przewodzi ks. kan. M. Drabiuk; Parafia Polskokatolicka, w której rezyduje ks. bp J. Szotmiller. W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. i posiadająca własną świątynię, proboszczem jest ks. T. Ł. Ratajczyk. W Częstochowie znajduje się także Wspólnota Kościoła Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do struktur Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, którego pastor - p. Z. Samborski często uczestniczy w organizowanych nabożeństwach, oraz Kościół Zielonoświątkowy i Kościół Wolnych Chrześcijan.

- W czym wyraża się specyfika Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan?

Reklama

- Specyfikę Tygodnia Modlitw o Jedność kreują Ekumeniczne Nabożeństwa Słowa Bożego. Z reguły kazanie wygłasza wtedy duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego czy Wspólnoty eklezjalnej. Uroczyste, procesyjne wejście wszystkich duchownych, umieszczenie gości w miejscu przewodniczenia ma tu swą głęboką wymowę. W ubiegłym roku nabożeństwo ekumeniczne było celebrowane w sanktuarium św. Józefa na Rakowie, w tym roku gospodarzem nabożeństwa będzie parafia św. Jakuba. Odbyły się także Ekumeniczne Spotkania Kolędowe w Seminarium i w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.
Elementem wieńczącym styczniowy tydzień jest tradycyjna Msza św. o jedność chrześcijan, celebrowana przez abp. Stanisława Nowaka w kościele Najświętszego Imienia Maryi. Uczestniczą w niej alumni naszego Seminarium wraz z przełożonymi. Oprawą muzyczną zajmuje się wówczas seminaryjna schola. Ważnym punktem tych nabożeństw jest modlitwa Powszechna. Otóż każdy duchowny wypowiada modlitwę w imieniu swojego Kościoła czy Wspólnoty. Dla przykładu - modlitwa w intencji papieża Jana Pawła II, wypowiedziana przez przedstawiciela Kościoła nie będącego w łączności z Rzymem, jest z pewnością znakiem czasu.
Organizowane są także modlitewne spotkania w szkołach z udziałem duchownych różnych wyznań, poprzedzone właściwym przygotowaniem na katechezach. Nie można pominąć znaczenia modlitwy, jaka organizowana jest w ramach parafii naszej archidiecezji.

- Czy współpraca Referatu z innymi Wspólnotami chrześcijańskimi zamyka się w organizowaniu Tygodnia Ekumenicznego?

- Wzajemny kontakt nie ogranicza się tylko do Tygodnia Modlitw o Jedność. Pozytywnym akcentem ekumenicznym było zaproszenie duchownych innych wyznań wystosowane przez bp. Jana Wątrobę na swoje święcenia biskupie. Ekumeniczni goście zostali zaproszeni na obchody Dnia Papieskiego z racji 25-lecia Pontyfikatu, zorganizowane w naszym Seminarium. Przedstawiciele Kurii Metropolitalnej wzięli udział w jubileuszu parafii Ewangelicko-Augsburskiej. 6 stycznia 2002 r. reprezentowałem naszą archidiecezję na uroczystości konsekracji i wprowadzenia w urząd bp. T. Szurmana, zwierzchnika diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

- Dziękuję Księdzu za rozmowę. Jestem przekonany, że czytelnicy „Niedzieli” po wysłuchaniu tych informacji tym bardziej wezmą udział w modlitewnych spotkaniach o jedność Kościoła.

- W encyklice poświęconej działalności ekumenicznej Ut unum sint Ojciec Święty Jan Paweł II przypomina znaczenie wspólnej modlitwy: „Na ekumenicznej drodze do jedności trzeba przypisać stanowczy prymat wspólnej modlitwie - modlitewnemu zjednoczeniu wokół samego Chrystusa” (nr 22).
Na modlitewne spotkania są zaproszeni przedstawiciele Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościołów oraz Wspólnot chrześcijańskich naszego miasta i okolicy.
Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach wszystkich wiernych, którym bliska jest jedność Kościoła, zwłaszcza mieszkańców Częstochowy.
Tydzień Modlitw o Jedność to okazja do zrewidowania naszej relacji do chrześcijan innych wyznań. Być może obciążeni jesteśmy uprzedzeniami, podejrzliwością, niewłaściwymi osądami? Czy w głębi serca nie uważamy ludzi innych wyznań za „gorszych” chrześcijan? Czy wierzymy, że sprawowana przez nich liturgia jest czasem gromadzenia się dzieci Bożych, które stają w obecności Boga, by słuchać Jego słowa i doświadczać Jego obecności? Może nadarzy się okazja, aby dobrze mówić o innych wyznaniach? Może pojawi się sposobność, aby stanąć w ich obronie?

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Niedziela toruńska 28/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

medalik

św. Benedykt z Nursji

Archiwum autorki

Awers i rewers medalika św. Benedykta

Awers i rewers medalika św. Benedykta
W miesiącu lipcu teksty liturgiczne przypominają głównego patrona Europy św. Benedykta. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim, anglikańskim i ewangelickim w dniu 11 lipca na pamiątkę przeniesienia relikwii świętego z Monte Cassino do opactwa Fleury (11 lipca 673 r.). To doroczne święto ustanowił papież Paweł VI, gdy w 1964 r. w trakcie Soboru Watykańskiego II ogłosił św. Benedykta patronem Europy, podkreślając w ten sposób rolę, jaką zakony oparte na jego regule odegrały w łączeniu tradycji Wschodu i Zachodu oraz w cywilizowaniu Europy.
CZYTAJ DALEJ

Informator pielgrzyma - W trosce o bezpieczeństwo

2025-07-10 21:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymi

informator

BP Jasnej Góry

Jasna Góra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem sakralnym w Polsce, głównym celem pielgrzymek. W ubiegłym roku w sezonie letnim tylko w pielgrzymkach pieszych, rowerowych oraz biegowych przybyło 101 627 pątników. Choć najważniejszą płaszczyzną troski o pielgrzymów jest sfera duchowa, to także w tej zewnętrznej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie brakuje starań.

24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu bezpieczeństwo na Jasnej Górze zapewnia Straż Jasnogórska. Jej zadaniem jest ochrona sanktuarium jako obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, utrzymywanie porządku podczas uroczystości. Straż współpracuje z Policją, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie, a w czasie wizyt szczególnych gości – z Biurem Ochrony Rządu. Straż Jasnogórska jest odpowiedzialna przede wszystkim za bezpieczeństwo pielgrzymów oraz mienie, które się znajduje na terenie sanktuarium i terenach przyległych. Działa według wytycznych planu ochrony. Na całym obiekcie wyznaczone są posterunki, gdzie dana osoba pełniąca swoją służbę dyżurną, odpowiada za dany odcinek. Pracownicy Straży Jasnogórskiej są umundurowani, stąd widoczni przez pielgrzymów, więc każda osoba, która poczułaby się zaniepokojona jakąkolwiek sytuacją, ma w zasięgu wzroku pracownika straży. Jak sami uśmiechają się, najczęściej pełnią funkcję informacyjna, bo to właśnie ich pielgrzymi pytają o różne punkty sanktuarium jak np. muzea. Przedstawiciele Straży Jasnogórskiej ostrzegają przed nadmierną niefrasobliwością, jeżeli chodzi o widoczne trzymanie dokumentów, telefonów itp. Przestrzegają też przed ludźmi, którzy trudnią się procederem wyłudzania pieniędzy w zamian za np. przypinkę w formie krzyżyka, obrazka itp. To tzw. „przypinacze”, którzy deklarują, że otrzymane ofiary idą na rzecz sanktuarium. Nie ma to nic wspólnego z działalnością Jasnej Góry. Ofiary na rzecz renowacji sanktuarium czy na pomoc ubogim pielgrzymi mogą składać tylko w wyznaczonych miejscach do oznakowanych skarbonek. Z takiej ofiary też np. płynie dotacja na rzecz Jasnogórskiego Punku Charytatywnego, z którego pomocy materialnej korzysta wielu potrzebujących przez cały rok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję