Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja legnicka gotowa na ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Archiwum CDF3/Joanna Ślusarek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja legnicka jest przygotowana na przyjęcie pielgrzymów, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży. W dniach 20-25 lipca blisko 700 osób przyjedzie do Legnicy, na tzw. Dni w diecezjach. Wszyscy zostaną przyjęci przez rodziny. Będą to głównie młodzi ludzie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Rosji i Włoch.

Wolontariusze działający w 4 campusach diecezji legnickiej przez wiele miesięcy na różne sposoby przybliżali ideę ŚDM. Spotykali się z wiernymi w parafiach, zachęcając do przyjmowania pielgrzymów przez rodziny, organizowali koncerty, festyny, przedstawienia promujące ŚDM. Była także promocja tego wydarzenia w miejskich autobusach i na przystankach. Rozdano wiele ulotek informacyjnych. Dzięki dobrej współpracy w lokalnymi i diecezjalnymi mediami informacje trafiały do czytelników, słuchaczy i telewidzów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz akcji promocyjnej systematycznie w różnych miejscach diecezji odbywały się nabożeństwa gromadzące wolontariuszy, młodzież i dorosłych.

Reklama

Wolontariusze z legnickiego campusu odwiedzili min. Zespół Szkół Budowlanych w Legnicy. Przez kilka godzin, podczas przerw międzylekcyjnych, wraz z katechetami uczącymi w tej szkole, poprzez muzykę, śpiew i taniec promowali lipcowe wydarzenie. Jak powiedział Maciej Biskup, wolontariusz ŚDM – „przez naszą obecność staramy się zrealizować dwa cele: chcemy bawiąc - uczyć. Staramy się pokazać, że osoby wierzące są to osoby, które potrafią się bawić. Uczyliśmy np. tańców integracyjnych, ale też propagowaliśmy to, co jest najważniejsze w ŚDM, wiarę w Pana Boga”.

- „Wszędzie tam, gdzie możemy być obecni, próbujemy poprzez tzw. „raban” zachęcić młodzież do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu młodych z Ojcem Świętym” – mówi ks. Superson, koordynator przygotowań ŚDM w diecezji legnickiej. – „Odwiedzając różne szkoły daje się zauważyć, że młodzi ludzie na początku trochę się krępują, a nawet czasami są zawstydzeni, bo my jako katolicy rzadko publicznie chcemy okazywać naszą wiarę. Jednak z czasem, kiedy zobaczą, że ich rówieśnicy wierząc w Boga są weseli i uśmiechnięci i potrafią się bawić, np. poprzez śpiew czy taniec, to chętnie do naszej wspólnoty dołączają. Podczas takich spotkań z uczniami chcemy również przekazać świadectwo naszej wiary oraz powiedzieć młodym, że Pan Bóg jest miłosierny w ich życiu” – dodaje ks. Przemysław.

Specjalnie na tę okazję została uformowana orkiestra i chór. Zadaniem młodych muzyków będzie animacja spotkań oraz nabożeństw dla wszystkich pielgrzymów. Jak mówi Katarzyna Wojtaszewska odpowiedzialna za diakonię muzyczną, „Muzycy będą występować m.in. w bazylice krzeszowskiej, oraz Mszy świętej na stadionie we Wrocławiu, gdzie zbiorą się wszyscy pielgrzymi z metropolii wrocławskiej”.

Reklama

W trzeci weekend czerwca w II Liceum Ogólnokształcącym i w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu, odbyły się specjalne warsztaty muzyczne. Na ich zakończenie mieszkańcy Bolesławca i okolic mogli posłuchać efektów kilkudniowej pracy podczas Mszy św.

Ważnym elementem przygotowań jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ŚDM w diecezji. Kilka razy odbyły się spotkania sztabu organizacyjnego z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Sanepidu, Pogotowia Ratunkowego oraz Urzędu Miasta.

- „Pielgrzymi przyjadą do Legnicy, autokarami z różnych lotnisk m.in. z Pragi, Berlina i Krakowa. Przy Kurii Biskupiej będzie zorganizowana recepcja, gdzie pielgrzymi zostaną zarejestrowani, a następnie zostaną skierowani do poszczególnych parafii oraz rodzin, które zdecydowały się na przyjęcie pielgrzymów do swoich domów” – powiedział ks. Superson.

„Nad bezpieczeństwem pielgrzymów w Legnicy czuwać będzie Straż Miejska i Policja. W lipcu zwiększymy ilość policjantów i radiowozów, szczególnie w tych godzinach popołudniowych i nocnych tak, aby mienie, życie i zdrowie zarówno pielgrzymów jak i mieszkańców powiatu było jak najbardziej zabezpieczone. Trwają też rozmowy zarówno z zarządem Dróg Miejskich jak i z Wydziałem Zarządzania Ruchem Drogowym, aby wypracować bezpieczne tymczasowe zmiany organizacji ruchu” powiedział Tomasz Kopta z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Pełna mobilizacja jest także w Pogotowiu Ratunkowym w Legnicy.

Reklama

„Na czas pobytu pielgrzymów do pracy ściągnięte zostaną dodatkowe zespoły ratunkowe. Wszystkie karetki systemowe, które mamy oraz dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego będą uczestniczyły we wszystkich uroczystościach religijnych zaplanowanych na czas pobytu pielgrzymów w naszym mieście” – mówi Joanna Bronowicka z Pogotowia Ratunkowego w Legnicy. „Ratownicy, pielęgniarki i lekarze pracujący w pogotowiu są naprawdę bardzo dobrze przygotowani. Mieliśmy różnego rodzaju ćwiczenia, testy i szkolenia. Dodam jeszcze, że dwa nasze zespoły ratownictwa jadą także na zabezpieczenie medyczne do Krakowa” – dodaje p. Joanna.

„Pielgrzymi, którzy przyjadą do Legnicy mają zagwarantowane noclegi u rodzin. Jeżeli będzie taka potrzeba, Urząd Miasta otworzy szkoły, internaty oraz bursy” – podkreśla Dorota Purgal, Zastępca Prezydenta Legnicy

„Warto zaznaczyć, że legnickie rodziny stanęły na wysokości zadania, otwierając swoje domu na przyjęcie gości z zagranicy” - podkreśla ks. Przemysław Superson. 12 czerwca w Legnicy odbyło się specjalne spotkanie dla rodzin przyjmujących pielgrzymów, na którym podano najważniejsze informacje dotyczące sposobu zorganizowania czasu dla młodzieży.

Na gości z zagranicy czeka wiele atrakcji, zwiedzą nie tylko Legnicę, ale także pojadą do bazyliki w Krzeszowie oraz do stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. „Przygotowując program pobytu, staraliśmy się wziąć pod uwagę wszystkie prośby i sugestie, z którymi pielgrzymi zwracali się do nas drogą mailową. Jedną z nich była prośba o możliwość nawiedzenia relikwii Cudu Eucharystycznego w parafii św. Jacka w Legnic” – powiedział ks. Superson.

2016-06-28 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Pawlina: ŚDM przypomina duszpasterzom o obowiązku duchowej walki o młodych

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum PWTW

Uczelnie dzisiaj bardzo często przekazują tylko informacje, nie interesują się formacją człowieka – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina

Uczelnie dzisiaj bardzo często przekazują tylko informacje, nie interesują się formacją człowieka –
mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina

Światowe Dni Młodzieży są świętem, które przypominają duszpasterzom o obowiązku duchowej walki o młodych – uważa ks. prof. Krzysztof Pawlina. Podczas dorocznego dnia formacyjnego proboszczów i rektorów archidiecezji warszawskiej rektor PWTW tłumaczył, jak powinny wyglądać duchowe przygotowania do zbliżającego się międzynarodowego zlotu młodzieży w Krakowie.

Ks. prof. Krzysztof Pawlina wyraził ubolewanie, że wielu księży postrzega przygotowania do Światowych Dni Młodzieży jako kłopot – „trzeba to jakoś opanować, ogarnąć, przeżyć, a może i zapomnieć”.
CZYTAJ DALEJ

"Carlo Acutis. Plan na życie" – nowy film w kinach już za miesiąc!

2025-05-06 08:49

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

RafaelKino/Mat.prasowy

Już za miesiąc na wielkim ekranie – poruszająca historia młodego chłopaka, który zmienił życie tysięcy ludzi. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.

To już drugi film o niezwykłym nastolatku, dystrybuowany przez Rafael Film. Pierwszy – Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa – dostępny jest online na platformie RafaelKino. Teraz czas na kolejną, poruszającą opowieść. Premiera filmu „Carlo Acutis. Plan na życie” już 6 czerwca 2025 roku w kinach w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję