Reklama

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Brzezinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Drawno
Siedziba parafii: Drawno, Brzeziny 5
Liczba wiernych: 928
Proboszcz: ks. Jan Faron
Inni księża: Jan Dobski SAC (kapelan sióstr zakonnych i Domu Opieki Społecznej)
Siostry zakonne: Zgromadzenie Benedyktynek - Samarytanek Krzyża Chrystusowego - s. Luiza (przełożona), s. Augusta (asystentka), s. Konsolata (pielęgniarka)
Kościoły filialne: Kołki - pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Lubieniów - pw. św. Józefa
Kaplica: Kiełpino - pw. św. Huberta, Krzowiec - pw. Miłosierdzia Bożego
Wspólnoty: Rady Parafialne, Zespół Synodalny, Żywy Różaniec (7 róż), ministranci (50)
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Trzeźwymi bądźcie”, „Niedziela” - 5 egzemplarzy

Brzeziny to duża wieś położona na rozległej polanie na zachodnim skraju Puszczy Drawskiej, w odległości około 15 km na południowy zachód od Drawna, na południe od jeziora Karpino. Z położenia wśród brzozowych uroczysk wzięła się jej nazwa. Najprawdopodobniej wieś założono już w XIII w. O jej starym rodowodzie świadczyć może dobrze zachowany kształt owalnicy. Założenie wsi przypisuje się rodzinie von Wedel z Drawna. Wieś została w XIV w. opuszczona i ponownie założona w połowie XVI w. Wymienia ją rejestr majątkowy Ridigersa z 1569 r. jako własność rodziny von Wedel. W jej posiadaniu była do początków XIX w. Potem dość często przechodziła z rąk do rąk. Od 1765 r. miejscowy folwark był siedzibą szlachecką, wybudowano tu barokowy pałac o trzech kondygnacjach. Przebudowany w XIX w. otoczony jest parkiem z okazałymi dębami i kasztanowcami. Od 1964 r. znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej.
Kościół zbudowany został w Brzezinach w 1756 r. w konstrukcji szachulcowej. W końcu XIX w. był gruntownie remontowany z funduszu ówczesnego patrona świątyni Maksymiliana Vossa. Mimo kolejnego remontu w latach 20. XX w. elementy drewniane konstrukcji były mocno zniszczone. Gdy więc w 1967 r. poddano kościół kolejnemu remontowi, zniszczone drewno zastąpiono cegłą, zaś na elewację nabito deski, by imitować pierwotną konstrukcję ryglową.
Kościół ma plan prostokąta o wymiarach 19,5 m x 11,5 m, wieża zaś kwadratu o bokach 5,25 m. W środku ściany południowej dostawiono niewielki przedsionek (2,5 x 2,5 m), przez który prowadzi wejście do kościoła. Również wejście do wieży jest od strony południowej. Wieża jest trzykondygnacyjna, o podstawie szachulcowej, wyżej drewniana, zakończona niewysokim dachem namiotowym. Ma wysokość 15,1 m. Pełni rolę dzwonnicy. Zabytkowy dzwon o średnicy 75 cm odlano w 1754 r. w szczecińskiej pracowni Heinricha Schella. Fundowała go Anna Maria Rath z domu von Wedel.
W prezbiterium zawieszona jest nastawa ołtarzowa o cechach neorenesansowych, pierwotnie ufundowana dla kościoła w Choszcznie i przekazana do Brzezin przez ks. Jana Abramskiego w 1993 r.
W trzech jej częściach umieszczono współczesne obrazy - w centrum nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję Pannę, po bokach św. Stanisława Kostkę i św. Kazimierza Królewicza. Reszta wyposażenia wnętrza jest współczesna. Okna przeszklono w 1974 r. witrażami według projektu pana Ostrzołka z Katowic.
Kościół został poświęcony 23 marca 1946 r. Początkowo należał do parafii Breń. Dekretem bp. Teodora Benscha z 24 października 1957 r. włączono Brzeziny w skład parafii Zieleniewo. Samodzielną parafię w Brzezinach powołał bp Kazimierz Majdański 7 stycznia 1985 r.
Pierwszym proboszczem był ks. Adam Mikoś (1985-88), po nim ks. Włodzimierz Olszewski (1992-2000). Od 25 sierpnia 2000 r. jest nim ks. Jan Faron. Ksiądz Proboszcz po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1974 r. pracował jako wikariusz w Lipianach, w Szczecinie w parafiach pw. św. Kazimierza i św. Stanisława Kostki, potem jako kapelan bp. Kazimierza Majdańskiego, następnie w Świnoujściu w parafii pw. Chrystusa Króla i w Stargardzie Szczecińskim pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Dalej został administratorem parafii w Dolicach, po czym był proboszczem w Golenicach k. Myśliborza, budując tam plebanię. Przeniesiony do parafii św. Józefa w Dziwnowie wybudował kaplicę na tamtejszym cmentarzu, pełniącą funkcję drugiego kościoła. Bezpośrednio przed przybyciem do Brzezin był proboszczem w Tanowie.
„Moja parafia jest dość rozległa - relacjonuje Ksiądz Proboszcz. - Położona jest na terenie trzech gmin - Recz, Choszczno i Drawno. Jest jednak mało zaludniona, młodzież przenosi się do miast za pracą, na miejscu w zasadzie pozostają ludzie starsi. Z 16 miejscowości należących do mojej parafii 6 jest opuszczonych, bez mieszkańców (Jakubówka, Jelonek, Kolonia Korytowo, Kostrzewa, Sicienko, Żółwinko). Szkoła w Brzezinach została zamknięta w tym roku, nie miałem także ani jednego dziecka do I Komunii św. Młodzież, która pozostała, jest bardzo ambitna, uczęszcza do kościoła. Moi parafianie to społeczność niekonfliktowa, spokojna, dobrze współpracuje z proboszczem. W 50% regularnie uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Eucharystię odprawiam w Kołkach o godz. 8.30, w Brzezinach o 10.00, w Lubieniowie o 11.30 i Kiełpinie o 12.30. W tygodniu jest Msza św. w środę i sobotę o godz. 18.00 w Kołkach, Lubieniowie w czwartek o 15.15 i w Kiełpinie w czwartek o 16.30. W pozostałe trzy dni tygodnia odprawiam Mszę św. w kościele parafialnym o godz. 19.00 (zimą o 18.00). Rocznie udzielam 22 tys. Komunii św. Prężnie pracuje 10-osobowy zespół synodalny.
Katechezę w wymiarze 13 godz. tygodniowo mam w szkole podstawowej w Lubieniowie. Chętnie uczę, mam dobry kontakt z nauczycielami. Istniejący po sąsiedzku Dom Pomocy Społecznej dla dziewcząt i kobiet ma około 117 pensjonariuszek. Daje zatrudnienie części parafian, podobnie jak tartak w Kiełpinie czy ferma trzody chlewnej.
Po przyjściu do parafii zająłem się domem parafialnym z obejściem. Zmienił on swój wygląd tak zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Wyposażyłem kancelarię parafialną. Uzupełniłem rynny na kościele, pomalowane zostało ogrodzenie kościelne, ścieżkę do niego wyłożono polbrukiem. Zakupiłem nowe szaty liturgiczne i pozłociłem kielich.
W ostatnim czasie kościół w Kołkach wymalowano i wyremontowano wieżę, a także zakupiono nowe szaty liturgiczne. W Lubieniowie naprawiono dach, otynkowano wieżę. Rodzice dzieci pierwszokomunijnych pobiałkowali kościół.
Muszę wspomnieć o Krzowcu. Gdy tu przyjechałem, zorientowałem się, że jest to miejscowość licząca ok. 30 rodzin. Gdy przybyłem do nich poświęcić pokarmy wielkanocne i zaproponowałem, że będę do nich przyjeżdżał z regularną posługą, mieszkańcy przyjęli to bardzo pozytywnie. Wybrali sobie budynek po dawnym CPN-ie i wyremontowali go. Ofiarowałem kielich, szaty i otrzymany od sióstr z Myśliborza obraz Jezusa Miłosiernego. Piękna jest tutejsza procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy przygotowanych przez wiernych. Powstała tu nowa róża różańcowa. Krzowiec odwiedził abp Zygmunt Kamiński podczas wizytacji w czerwcu tego roku.
Parafian mam nie tak wielu, ale są to ludzie religijni, którzy często przystępują do sakramentów świętych” - kończy relację Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering na Jasnej Górze: granice naszego kraju zagrożone tak samo z zachodu jak i wschodu

2025-07-13 07:14

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

zrzut ekranu yt

Bp Wiesław Mering

Bp Wiesław Mering

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

W homilii bp Mering mówił m.in. o wadze Kościoła jako wspólnoty, w której dokonuje się zbawienie, a także cytował papieża Benedykta XVI, że „jaką przyszłość będzie miał Kościół, taką przyszłość będzie miała cała Europa”.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Relikwie patronki teściowych w Bierutowie

2025-07-13 22:15

Archiwum parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Relikwie bł. Marianny Biernackiej

Dziś przypada liturgiczne wspomnienie bł. Marianny Biernackiej. Od pół roku w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bierutowie, w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 8:00 odprawiane jest nabożeństwo modlących się dziadków i babć za swoje wnuki. Od teraz tej modlitwie towarzyszyć będzie bł. Marianna, jako patronka babć i teściowych

Jak zaznacza proboszcz parafii ks. Bartosz Mitkiewicz, kult bł. Marianny wypływał z potrzeby serca wiernych. - Nabożeństwo jak i pomysł sprowadzenia relikwii to inicjatywa parafian. Jej relikwie przywieźli do wierni naszej parafii, którzy wraz z wikariuszem ks. Bartłomiejem Radziochem byli na pielgrzymce po Pojezierzu Suwalskim - zaznacza kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję