- Trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego będą udzielane razem. Jest to odnowienie liturgicznej tradycji wschodniej w naszym Kościele. Wiem, że proces oswajania się z tą starą, ale zapomnianą tradycją, będzie trwał – mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce.
W obrządku greckokatolickim Komunia św. jest udzielana łyżeczką pod dwiema postaciami. Najmniejsze dzieci będą przyjmować Komunię tylko przez dotknięcie ust. - Dziecko ma prawo korzystania z daru ołtarza do czasu, kiedy nie osiągnie wieku rozeznania, co jest dobre, a co złe. Wtedy następuje przygotowanie do spowiedzi, pierwsza spowiedź i uroczysta Eucharystia – wyjaśnia abp Popowicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita przemysko-warszawski zaznacza, że taka praktyka jest poprawna teologicznie, ponieważ dziecko po chrzcie jest bez grzechu. – Mówi się, że jeszcze nie rozumie tego sakramentu, ale kto do końca rozumie tajemnicę Eucharystii? Jest to dar Pana Boga, którego my na tej ziemi nigdy nie zrozumiemy – podkreśla.
Nowa praktyka weszła w życie 4 stycznia br. w całym Kościele greckokatolickim. Zgodnie ze wschodnim prawem kanonicznym, wszystkie rozporządzenia liturgiczne, przyjęte przez Synod Biskupów i ogłoszone przez głowę Kościoła obowiązują w całym Kościele. W przypadku innych rozporządzeń, obowiązują one na terytorium kanonicznym patriarchy kijowsko-halickiego, czyli w całej Ukrainie, a poza jej granicami – według decyzji miejscowego biskupa.