Jak majowe kwiaty po łąkach, tak po całej Polsce w kościołach i przy przydrożnych kapliczkach rozsiały się „majówki”, w których uczestniczyli wszyscy – od najmłodszych do najstarszych.
Matce Najświętszej Polacy dedykowali uchwaloną 3 maja 1791 r. pierwszą w Europie konstytucję, wybierając jej rocznicę na uroczystość Maryi Królowej Polski. W setkach kościołów w naszej Ojczyźnie, a w samej diecezji rzeszowskiej w dwunastu parafiach, jest to dzień świętowany jako uroczystość odpustowa, stając się okazją do dziękczynienia wraz z Maryją Bogu za wolność i suwerenność Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maj podarował nam największego z rodu Polaków i wyjątkowego czciciela Matki Bożej. 18 maja 1920 r. przyszedł na świat w Wadowicach Karol Wojtyła, dzisiaj znany całemu światu jako św. Jan Paweł II. W tym roku obchodzić będziemy jego 105. urodziny. Bez wątpienia będzie to dla nas wszystkich doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar życia i pontyfikatu Papieża Polaka. Ważne i cenne okazałyby się również swoisty rachunek sumienia i refleksja nad tym, czy dzisiaj jego nauczanie jest wciąż dla nas ważne, czy próbujemy podążać drogą, którą on wskazywał naszej Ojczyźnie.
W diecezji rzeszowskiej dziękczynienie za dar życia św. Jana Pawła II zostanie połączone z dziękczynieniem Bogu za 25 lat sakry biskupiej naszego ordynariusza biskupa Jana Wątroby. Jego konsekracja biskupia miała miejsce w archikatedrze częstochowskiej 20 maja 2000 r. Po 13 latach pełnienia funkcji biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej został mianowany przez papieża Franciszka biskupem rzeszowskim. Zjednoczeni na modlitwie, przez ręce Maryi, będziemy dziękować dobremu Bogu za jego duszpasterską troskę i ojcowskie serce.
Maj tego roku, i to również 18. swego dnia, przyniesie nam jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie: wybory Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Czytelnicy Niedzieli bez wątpienia zdają sobie sprawę, jak ważne i brzemienne w skutki będą tegoroczne wybory. Módlmy się gorąco, głosujmy mądrze i odpowiedzialnie, aby 18 maja podarował Polsce prezydenta, który nie zmarnuje dziedzictwa św. Jana Pawła II i który swoimi uczyni słowa papieża wypowiedziane w Kielcach: „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! (…) Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!”.