Początki najstarszej będzińskiej parafii sięgają I połowy XIII wieku, choć pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1308 r. Drewniany kościół został zastąpiony murowanym w czasach Kazimierza Wielkiego, gdy powstawał zamek, a później był stopniowo rozbudowywany aż do XIX wieku i odbudowywany po kolejnych zniszczeniach.
Skarbiec pamięci
Wizerunek króla Kazimierza Wielkiego – fundatora pierwszego kościoła murowanego w Będzinie – został umieszczony w 2010 r. na jednym z witraży. Co roku pod koniec kwietnia odbywa się tu także Msza św. w intencji monarchy, któremu miasto tak wiele zawdzięcza.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do ważnych wydarzeń w dziejach parafii należała wizyta goszczącego w Będzinie w 1589 r. z ważną misją kard. Hipolita Aldobrandiniego, późniejszego papieża Klemensa VIII. Podarował on kościołowi pozłacany kielich mszalny z herbem rodowym, który jest w świątyni przechowywany do dziś i używany w czasie największych uroczystości.
W latach 2013-2015 w kościele wykonano prace ratujące go przed katastrofą budowlaną. Od tego czasu trwa też renowacja zabytkowego wyposażenia i przywracanie świątyni dawnego wyglądu. Obecnie trwa konserwacja XVIII-wiecznej ambony, wcześniej pierwotny blask odzyskał ołtarz główny.
Reklama
Prace remontowe proboszcz, ks. Andrzej Stępień, zawierzył w szczególny sposób orędownictwu św. Józefa, którego kult jest w świątyni bardzo żywy (m.in. w ramach środowych nabożeństw po wieczornych Mszach św.).
Porządek nabożeństw
Msze niedzielne odprawiane są w parafii obecnie o godz. 7.00, 9.00, 11.00 (dla dzieci), 12.30 i 18.00, a w dni powszednie o godz. 7.00 i 18.00. W wakacje nie ma Mszy św. o 7.00, a godzina Mszy wieczornej zmienia się w październiku (17.30) oraz od listopada do końca stycznia (17.00).
Parafia może poszczycić się sporą liczbą relikwii świętych, m.in. Rity, do której nabożeństwo odbywa się 22. dnia każdego miesiąca, oraz Jana Pawła II, który czczony jest tu co miesiąc w 16. dniu. Od 24 maja aż do 4 października w każdą sobotę po wieczornej Mszy św. odmawiany jest Różaniec w ramach nabożeństwa dwudziestu sobót, będący jedną z form modlitwy pompejańskiej. Adorowane są wówczas relikwie bł. Bartolo Longo, apostoła Różańca z Pompejów. Ponadto w parafii znajdują się relikwie świętych: Teresy, Wojciecha, Katarzyny ze Sieny, Franciszka, Stanisława Kostki, Izydora Oracza, Brata Alberta, Antoniego, Faustyny, a także Krzyża Świętego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Niestety, poza godzinami Mszy św. nie ma możliwości wejścia do świątyni, która jest zamknięta.
Dekanalna pielgrzymka wiernych do kościoła jubileuszowego zaplanowana jest na 6 września o godz. 11.00. Wcześniej odbędą się także dekanalne pielgrzymki Żywego Różańca (26 kwietnia godz. 11.00), Staży Honorowej NSPJ (7 czerwca godz. 11.00), a także członków Liturgicznej Służby Ołtarza. Zapowiedziana jest także wrześniowa pielgrzymka wiernych z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie.