Mszy świętej, podczas której zostały poświęcone organy, przewodniczył bp Jan Wątroba. Uroczystość wpisała się w przeżywane przez parafię rekolekcje wielkopostne. Remont instrumentu został przeprowadzony w latach 2024-25 przez firmę Krzysztofa Deszczaka z Lublina, zaś odnowienie i konserwacja prospektu przez Tomasza i Izabelę Duptułów.
Organy znajdujące się w kościele w Wólce Niedźwiedzkiej zostały wybudowane w 1934 r. przez organmistrza Wojciecha Ryczaja z Bliznego. Parafia przymierzała się do zakupienia organów już w 1924 r. i przez kilka lat prowadzone były zbiórki na ten cel. Organy zostały poświęcone 5 maja 1935 r. przez ówczesnego dziekana ks. Ludwika Bukałę. Koszt instrumentu wyniósł wówczas 5000 zł. W zbieraniu funduszy pomagali rodacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Trzeba podkreślić, że na terenie naszej diecezji jest to jedyny zachowany instrument wybudowany przez tego właśnie organmistrza. Tym bardziej cieszy fakt, że został podjęty trud wyremontowania zabytkowego instrumentu. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wspólnoty parafialnej na czele z proboszczem ks. Stanisławem Szwanenfeldem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Organy są umieszczone na drewnianym chórze muzycznym. Prospekt organów jest w stylu neoklasycystycznym, architektoniczny, jednosekcyjny, pięcioosiowy i trójwieżowy, zdobiony dekoracją snycerską (uszaki po bokach prospektu, kotary roślinne). Organy mają 9 głosów, jeden manuał (54 klawisze) i pedał (27 klawiszy). Manuał liczy 8 głosów: pryncypał 8st., gamba 8st., flet major 8st., oktawa 4st., portunal flet 4st., kwinta 22/3st., pryncypał 2st., mixtura 2-3 rz. Do klawiatury pedałowej należy jeden głos: subbas 16st. W organach zastosowano trakturę mechaniczną, miech pływakowy z dmuchawą elektryczną i urządzeniem do kalikowania. Z ciekawostek można podać, że w organach znajduje się 557 piszczałek oraz urządzenie dodatkowe, tzw. kukułka.
W liturgii Mszy świętej wzięła udział schola parafialna, a uroczystości towarzyszył koncert organowy w wykonaniu Stanisława Maryjewskiego, organisty katedry lubelskiej. W programie koncertu znalazły się utwory między innymi: J. S. Bacha, E. Köhlera, G. Frescobaldiego, J. Podbielskiego, J. Waltera, D. Zipolego.
Wspólnocie parafialnej z Wólki Niedźwiedzkiej wypada życzyć, parafrazując słowa papieża Benedykta XVI, „by świątynia wzbogacona harmonijnym brzmieniem odnowionych organów oraz uroczystym śpiewem pomagała wszystkim w zaznawaniu radości wiary”.