W kościele św. Marii Magdaleny 30 marca była sprawowana koncelebrowana Msza św. z okazji 1. rocznicy śmierci bp. Kusego. Przewodniczył jej bp R. Pindel, który na początku odsłonił i pobłogosławił pamiątkowe epitafium umieszczone na ścianie pod zabytkową amboną. – Chcemy upamiętnić zasłużonego biskupa dla Kościoła, który w tej świątyni został ochrzczony. W ten sposób pragniemy zachować wdzięczną pamięć o pasterzu owczarni Chrystusowej, o wiernemu głosicielowi Ewangelii – stwierdził bp Pindel, fundator epitafium.
Przedstawicielka parafii zaznaczyła, że ta świątynia i chrzcielnica były początkiem drogi bp. Kusego w Kościele. – Pamiętamy, kiedy wchodził tutaj, aby sprawować pierwszą Mszę św. jako biskup. Wzruszającym dla nas momentem było jego pochylenie się nad chrzcielnicą, przy której i my dzisiaj możemy stanąć. Jesteśmy dumni, że urodził się w naszym mieście i dorastał. Tutaj także budował swoją wiarę, żyjąc blisko Kościoła i będąc w służbie ołtarza. Jego życie było oddaniem się w pełni ewangelizacji. Niósł dobrą nowinę tam, gdzie to trudne i nie zawsze bezpieczne. Przyjął życie właściwie na wzór św. Franciszka, nigdy nie porzucając swoich owiec – powiedziała Joanna Kulesza-Ziobrowska.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W kazaniu o. Wit Chlondowski, franciszkanin, zauważył, że biskupie zawołanie T. Kusego: „Z Tobą i dla Ciebie Jezu”, to najkrótsza homilia, jaką wypowiedział. – Bp Zbigniew usłyszał to, że Bóg mu coś zleca: posługę jednania, posługę ewangelizacji, głoszenia Dobrej Nowiny, że Bóg jest blisko, jest dobrym Ojcem, a w Jezusie mamy życie, mamy przebaczenie, dziecięctwo Boże, pokój i pojednanie. Chciał iść z Jezusem tam, dokąd Jezus chciał, by szedł, tam, gdzie jest to trudne, gdzie nie ma wody, prądu, a miesięczna wypłata to 120 zł. Jego zapał do głoszenia Ewangelii był na pierwszym miejscu – podkreślał o. W. Chlondowski.
Po Mszy św. w Domu Narodowym odbył się wieczór wspomnień, którymi dzielili się m.in.: bp Pindel, franciszkanie, rodzone siostry, siostra zakonna, kolega z klasy. Pieśni afrykańskie zaśpiewali studenci z Nigerii. Wyświetlono film i zaprezentowano wystawę poświęconą biskupowi i przygotowaną przed referat misyjny ojców franciszkanów z Panewnik. Wystawa znajduje się w kościele św. Marii Magdaleny do Niedzieli Palmowej.
Bp Z. Tadeusz Kusy OFM urodził się 2 grudnia 1951 r. w Cieszynie. Śluby wieczyste w Zakonie Braci Mniejszych w prowincji Wniebowzięcia NMP złożył 26 sierpnia 1974 r. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza. Od 2014 r. posługiwał jako biskup w diecezji Kaga-Bandoro, gdzie zmarł wskutek malarii w Wielkanoc 31 marca 2024 r.