Ciężko ją przeoczyć – na plac prowadzi łukowa brama, a turyści licznie przybywający do pobliskich ruin zamku często zatrzymują się tu, wiedzeni ciekawością i religijnością. Piękno tego miejsca upodobali sobie nowożeńcy – w ubiegłym roku miały tu miejsce 32 śluby, a rok wcześniej aż 45. Miejsce jest też doskonale znane pieszym pielgrzymom zdążającym z Olkusza na Jasną Górę – właśnie tutaj odprawiana była przez lata Msza św. po pierwszym noclegu, połączona z błogosławieństwem neoprezbiterów.
Maryja na skale
Historia kultu maryjnego w tym miejscu ma już ponad 200 lat i rozpoczęła się w 1818 roku. Wówczas to mieszkańcowi tych ziem miała na jednej z jurajskich skał ukazać się Matka Boża. Na pamiątkę tego wydarzenia powieszono w tym miejscu maryjny wizerunek, który cieszył się dużą czcią. Palono przed nim świece, a wodę z pobliskiego źródełka uważano za leczącą różnorakie dolegliwości. Powstały w tym miejscu dwie kaplice – pierwsza, w latach 50. XX wieku, kolejna – która stoi do dziś – w 2000 roku. Poświęcił ją bp Adam Śmigielski. Znajduje się w niej XIX-wieczny wizerunek Madonny, ponad nią zaś, na skale, stoi figura Niepokalanej i krzyż. Od 2002 roku miejsce to zostało podniesione do rangi sanktuarium przez bp. Śmigielskiego, który rok wcześniej ukoronował czczony w tym miejscu maryjny wizerunek.
Porządek nabożeństw
Sanktuarium należy do nieodległej parafii Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu i choć zwykle Msze św. odprawiane są tu jedynie w cieplejszych miesiącach, w roku jubileuszowym pielgrzymi ściągają tu na różne maryjne święta. Już 24 grudnia odprawiono tu pasterkę, a kolejne Msze św. miały miejsce w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, święto Matki Bożej Gromnicznej i Zwiastowanie Pańskie. Codzienne Eucharystie połączone ze śpiewem Litanii Loretańskiej odprawiane będą przez cały maj o godz. 17. Od czerwca do końca października w Mszach św. w sanktuarium będzie można uczestniczyć w soboty (godz. 17) i niedziele (godz. 16.). Od maja do października trzynastego dnia każdego miesiąca odbywać się będą tutaj także tradycyjne nabożeństwa fatimskie, zapoczątkowane w jubileuszowym roku 100-lecia portugalskich objawień Matki Bożej. Msza św. z nabożeństwem różańcowym odprawiana jest wówczas o godz. 20. Oczywiście zaplanowane są także pielgrzymki grup do tego miejsca. Póki co, jak opowiada jego kustosz, ks. Jacek Furtak, przybycie zapowiedzieli wierni z Niegowonic i Rokitna Szlacheckiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu