Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Józef Michalik. Podczas Eucharystii przyjęto nowych członków do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczystą liturgię poprzedziło nabożeństwo o ochronę i świętość życia.
Jesteśmy zaproszeni
W homilii abp Michalik odniósł się do Dnia Świętości Życia Poczętego, który przypada 25 marca oraz do inicjatywy Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. – Dzień Zwiastowana Pańskiego, dzięki inicjatywie Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego, staje się okazją do refleksji, że i my jesteśmy wezwani do dokonania wielkiego dzieła. Każdy z nas jest zaproszony do uratowania jakiegoś dziecka, jakiegoś życia. Pan Bóg „działa cicho, ale skutecznie” i wśród ludzi szuka współpracowników do zrealizowania swoich największych zamiarów. W Opatrzności Bożej, moja codzienna modlitwa, ten mój dziesiątek Różańca, to dziecko, które ma przyjść na świat, może ono dokona jakiś dzieł, może spełni jakąś wielką rolę przed Bogiem, a może przez cierpienie będzie wynagradzać Bogu za zło, które się dzieje – wskazywał kaznodzieja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Arcybiskup Józef Michalik zauważył, że współcześnie promuje się wartości antychrześcijańskie oraz wzorce godzące w rodzinę. – Zobaczcie, dziś nikt nie promuje obowiązku zachowania Bożych przykazań, moralności, walki ze słabością, pomagania ludziom wyeliminować zło – to jest odradzanie narodu, to stanowi o sile narodu i o naszej sile. Do tego jesteśmy potrzebni Panu Bogu – zauważył hierarcha.
Odrodzić sumienie
– Dzisiaj podejmiemy modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych, ale każdy z nas może się przyczynić do tego dobra, żebyśmy mogli uratować dla Pana Boga, dla zbawienia, kolejnego człowieka, może i inne sumienia ludzkie – mówił arcybiskup. Wskazywał również, jak bardzo dzisiaj odeszło się od katolickiej wizji rodziny, czego dowodem się niska dzietność w narodzie. – Również dzisiaj są wielodzietne i odważne rodziny. To one są siłą narodu. Ten, kto decyduje się na przyjęcie kolejnego dziecka w rodzinie, inwestuje w miłość do dziecka. Nie pomogą statystyki, jeśli się nie odrodzi sumienie, jeśli nie docenimy tego trudu matki wielodzietnej rodziny – podkreślał kaznodzieja.
Jak wskazywał ks. Robert Ryba, diecezjalny moderator Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i duszpasterz rodziców po stracie dziecka, tydzień modlitw o ochronę życia to zaproszenie do modlitwy w intencji dzieci poczętych, ale także o każde inne życie, choćby o życie człowieka starszego. Każde życie ludzkie czy to poczęte, czy w ciągu całego życia, czy też u kresu życia jest objęte ochroną i chcemy modlić się o tę ochronę w tym czasie.
Obok modlitwy w Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia oraz wspomnianej Eucharystii i nabożeństwa, w jarosławskim opactwie 22 marca odbyło się nabożeństwo w intencji życia oraz modlitwa w intencji rodziców, którzy stracili swoje dziecko.