Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 13/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

SPRAWIEDLIWOŚĆ
Biskup wygrał proces

Po trwającej 3 lata batalii sądowej bp Marek Mendyk (na zdjęciu) został ostatecznie oczyszczony z zarzutów dotyczących rzekomo molestowania seksualnego. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji, w którym stwierdzono, że publikacje na temat duchownego autorstwa dziennikarki Gazety Wyborczej Ewy Wilczyńskiej naruszyły jego dobra osobiste. Wydawca dziennika – spółka Agora S.A. oraz autorka materiału zostali zobowiązani do opublikowania przeprosin i przekazania 50 tys. zł na cel charytatywny. Wyrok jest prawomocny i miażdżący dla Gazety Wyborczej. Sąd argumentował: „Użyte przez pozwaną Ewę Wilczyńską sformułowania bez wątpienia wykraczają poza przyjęte normy opisywania faktów, zjawisk przez profesjonalistów, w tym dziennikarzy, i są dalekie od rzeczowości i obiektywizmu (...). W przedmiotowej sprawie bezprawność działań pozwanych jest oczywista. Podawanie nieprawdziwych, niesprawdzonych rzetelnie i obraźliwych informacji naruszających dobra osobiste powoda ma charakter działania bezprawnego. Podkreślenia wymaga, że rozmiar naruszenia dóbr osobistych i krzywdy powoda są dotkliwe i niezwykle duże. Publiczne udostępnienie oskarżeń – całkowicie nieuzasadnionych – o pedofilię stygmatyzuje na całe życie”. Można by powiedzieć, że sprawiedliwości stało się zadość – tyle że to za mało. Pieniądze i przeprosiny gigantycznej krzywdy nie naprawią.

STATYSTYKA
Przybywa katolików na świecie

Reklama

Największy rozkwit przeżywa obecnie Afryka, zaś z największymi wyzwaniami mierzy się Europa – wynika z opublikowanych najnowszych wydań Rocznika Statystycznego Kościoła oraz Rocznika Papieskiego. Według nich, liczba katolików na świecie wzrosła z 1,39 mld do 1,406 mld, czyli o 1,15%. Blisko połowa wszystkich katolików (47,8%) zamieszkuje kontynenty obu Ameryk: 27,4% – Amerykę Południową, 13,8% – Środkową i 6,6% – Północną. Na kontynencie azjatyckim liczba katolików wzrosła natomiast o 0,6% i stanowi 11% katolickiej społeczności na całym świecie. Co piąty katolik na świecie mieszka w Afryce, a liczba afrykańskich wiernych wzrosła w 2023 r. o 9 mln, czyli o ponad 3,3% w porównaniu z poprzednim rokiem, i wynosi 281 mln. W Europie mieszka już mniej katolików niż w Afryce. Stanowią oni 20,4% wszystkich katolików na świecie. Najwolniej wzrasta też ich liczba – zaledwie o 0,2%. Niekiedy może nasuwać nam się myśl, wsparta sterowanym przekazem, że „Kościół znajduje się na równi pochyłej”. Dane statystyczne pokazują jednak, że tak nie jest. Wzrost liczby katolików jest nieco większy niż przyrost ogólnej liczby światowej populacji, który od 2020 r. spadł poniżej 1% rocznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

NOMINACJA
Nowy biskup poznański

Archidiecezja poznańska ma nowego pasterza. Decyzją Ojca Świętego następcą abp. Stanisława Gądeckiego został bp Zbigniew Zieliński (na zdjęciu), dotychczasowy biskup koszalińsko-kołobrzeski. Arcybiskup Zieliński pochodzi z archidiecezji gdańskiej. Urodzony w 1965 r. święcenia prezbiteratu przyjął w 1991 r. Ma bardzo bogate doświadczenie duszpasterskie na różnych polach, przede wszystkim w duszpasterstwie parafialnym, jako wikariusz i proboszcz, ale i specjalistycznym – m.in. był kapelanem zakładu karnego. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pracował od 2022 r. Najpierw jako koadiutor, a ostatnie 2 lata jako ordynariusz. W tym czasie zostało mu również powierzone zadanie administratora apostolskiego sede vacante archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, co było znakiem, że Stolica Apostolska go ceni. Potwierdzeniem tego jest decyzja mianowania bp. Zielińskiego na jedną z najważniejszych stolic biskupich w Polsce. Nominację ogłoszono w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ingres odbędzie się we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, czyli 1 maja.

STAN ZDROWIA
Ojciec Święty w domu

Reklama

Papież wyszedł ze szpitala. Ostatnim dniem jego pobytu w Poliklinice Gemelli była niedziela 23 marca. W godzinach południowych Franciszek został przewieziony do Domu św. Marty. W drodze do Watykanu Ojciec Święty zatrzymał się przy bazylice Santa Maria Maggiore. Wręczył kard. Rolandasowi Makrickasowi kwiaty, prosząc, aby złożył je przed obrazem Salus Populi Romani; w ten sposób wyraził wdzięczność Maryi za ocalenie swego życia. Dzień wcześniej w szpitalu zorganizowano konferencję prasową, na której szczegółowo poinformowano o chorobie, obecnym stanie Franciszka i przewidywaniach na czas rekonwalescencji. Lekarze stwierdzili, że Ojciec Święty w momencie przyjęcia do Polikliniki Gemelli – 14 lutego – miał ostrą niewydolność oddechową spowodowaną infekcją polibakteryjną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Wywołało to ciężkie obustronne zapalenie płuc, które wymagało kompleksowego leczenia farmakologicznego podczas hospitalizacji. Zaznaczono, że w tym czasie życie Ojca Świętego było dwukrotnie zagrożone. Zaowocowały terapie farmakologiczne, podawanie tlenu o wysokim przepływie i niewspomagana wentylacja mechaniczna. Podkreślono, że papież cały czas pozostawał przytomny i nigdy nie był intubowany. Ojca Świętego wypisano w stanie stabilnym, co daje podstawy do dalszego prowadzenia terapii farmakologicznej, ale i rekonwalescencji. Papieżowi zalecany jest przede wszystkim odpoczynek. Nie oznacza on jednak przerwy od pracy, choć lekarze nie zalecają podejmowania poważnych zobowiązań, czyli zapewne spotkań z grupami czy innych obciążających i zagrażających kolejną infekcją aktywności. „Stan Ojca Świętego poprawia się, więc mamy nadzieję, że w krótkim czasie będzie mógł powrócić do normalnej aktywności” – stwierdzają lekarze. Według dzisiejszych ocen, rekonwalescencja, w tym wzmocnienie mięśni oddechowych i powrót do zwyczaju mówienia, może zająć ok. 2 miesięcy, choć nie jest wykluczone – ze względu na wielkie uroczystości związane ze zbliżającymi się świętami i kanonizacją Carla Acutisa (27 kwietnia) – że papież dojdzie do formy wcześniej. W każdym razie lekarze i fizjoterapeuci będą robili wszystko, aby tak się stało. Na konferencji dodano, że poprawa stanu zdrowia Franciszka będzie podlegała ocenie i w razie potrzeby będzie można modulować jego aktywność w zależności od stopnia poprawy.

Ojciec Święty w czasie choroby nie przestał wykonywać swoich obowiązków, w tym, oczywiście, śledzić bieżących wydarzeń, również z życia Kościoła – dodano. Mówiąc krótko: papież trzyma rękę na pulsie. Kościoła, oczywiście.

WŁASNA STRONA
Kościół a polityka

Kościół nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną ani w ogóle z żadnym systemem politycznym. Kościół nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum, ponieważ Kościół ma swoją własną stronę; winien on stać po stronie Ewangelii – powiedział 18 marca abp Stanisław Gądecki (na zdjęciu) podczas wykładu w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. Dodał jednak, że Kościołowi, który jest nauczycielem zasad moralnych odnoszących się także do wymiaru publicznego, wolno jest osądzać prawo stanowione przez polityków. Wyjaśnił ponadto, że założenie, „iż jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego, powoduje niebezpieczne nieporozumienia, chrześcijanin bowiem nie może znaleźć partii w pełni odpowiadającej wymaganiom etycznym zrodzonym z wiary i przynależności do Kościoła”.
a.k.

2025-03-25 15:01

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 11/2023, str. 23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Już 50 tys. osób wspiera modlitewnie i w innych formach misjonarzy w Wielkim Poście w ramach akcji „Misjonarz na Post”. To już 10. edycja akcji, a o tym, że się ona rozwija i zatacza coraz szersze kręgi, świadczy to, że w Środę Popielcową wspomniał o niej i jej pobłogosławił papież Franciszek. – Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcję „Misjonarz na Post”, dzięki której przez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy – powiedział Ojciec Święty, czym zaskoczył organizatorów. Projekt „Misjonarz na Post” jest wspólną inicjatywą portalu misyjne.pl oraz innych mediów katolickich. Można się do niej przyłączyć przez stronę: www.misjonarznapost.pl . Według danych Konferencji Episkopatu Polski, na świecie pracuje obecnie 1741 polskich misjonarzy. 50-tysięczna modlitewna armia „w odwodzie” to solidne wsparcie.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

TRWA NOWENNA w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. DOŁĄCZ DO MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za ojczyznę

2025-05-11 23:36

Ks. Jakub Oczkowicz

Obchody 3 Maja w Rzeszowie

Obchody 3 Maja w Rzeszowie

Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski. W Eucharystii, którą koncelebrowało 11 kapłanów, wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, samorządowe, miejskie, a także wojsko i służby mundurowych, harcerze i uczniowie rzeszowskich szkół oraz kombatanci. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej, powitał zebranych i wprowadził w przeżywaną uroczystość. Homilię wygłosił o. Joachim Ciupa OFM, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Kaznodzieja zwrócił uwagę na religijne fundamenty Konstytucji 3 Maja. „Jej twórcy (…) oparli ją na szacunku wobec Bożego Prawa, twierdząc, że ład społeczny, ład gospodarczy i ten polityczny, który może być podstawą potęgi narodu, powinno się oprzeć na Bożych przykazaniach” – mówił o. Joachim. Po Mszy św. zebrani przeszli na Rynek Rzeszowski, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach i apelu pamięci, liczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. W dalszej części, obchodzono Święto Paniagi, czyli święto ulicy 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję