Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Świętość w cieniu i w ciszy

Świętość to pojęcie, które na przestrzeni wieków nabrało różnych znaczeń i skojarzeń. Często kojarzy się z postaciami, które dokonały wielkich rzeczy – święci, którzy odznaczali się cudownymi czynami, głośnymi kazaniami, czy wybitnym wpływem na historię Kościoła.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2025, str. IV

[ TEMATY ]

św. Józef

Archiwum parafii w Dubie

Ogród św. Józefa w parafii Dub

Ogród św. Józefa w parafii Dub

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydaje się, że do bycia świętym konieczne jest posiadanie wyjątkowych darów. Jednak w przypadku niektórych świętych okazuje się, że prawdziwa świętość nie musi być spektakularna. Taką postacią jest św. Józef, który stał się jednym z najważniejszych świętych w historii chrześcijaństwa. Jak to możliwe, że mimo braku jakichkolwiek wypowiedzi w Piśmie Świętym, nie posiadając nadzwyczajnych wydarzeń przypisanych do jego życia, Józef stał się patronem całego Kościoła? Co sprawia, że jego życie, choć pełne trudów i milczenia, daje nam przykład prawdziwej świętości?

Milczenie, które mówi więcej niż słowa

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym media społecznościowe i reklamy bombardują nas z każdej strony, trudno znaleźć ciszę. Ludzie dążą do bycia zauważonymi, a wartość człowieka wydaje się być uzależniona od liczby wyświetleń czy rozgłosu. I oto w tym kontekście pojawia się postać Józefa, który nigdy nie wypowiadał żadnego słowa w Ewangeliach. Pomimo tego milczenia jego życie miało ogromne znaczenie. Józef to mężczyzna, który nie potrzebował wielkich słów ani spektakularnych gestów, by dawać przykład prawdziwej męskości i świętości. Jego życie koncentrowało się na codziennym obowiązku jako męża Maryi, ojca Jezusa, opiekuna rodziny. To jego czyny, nie słowa, mówiły o jego wyjątkowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kiedy dowiedział się, że Maryja, jego narzeczona, jest w ciąży, mógł wybrać drogę oskarżenia. Zamiast tego wybrał milczenie i postanowił oddalić Maryję w tajemnicy, aby nie narażać jej na publiczną hańbę. Dopiero gdy anioł wyjaśnił mu, że ta sytuacja jest częścią Bożego planu, Józef w milczeniu podjął decyzję o dalszym wspieraniu Maryi i opiece nad Jezusem. Józef nie potrzebował wyjaśniać swoich decyzji, nie pragnął publicznych pochwał ani nagród. Jego działania były pełne pokory i posłuszeństwa wobec Bożego planu.

Opiekun Boga na ziemi

Święty Józef stał się opiekunem Boga na ziemi – postacią, która pełniła niezwykle ważną rolę, choć nie była na pierwszych stronach Ewangelii. Jezus, Syn Boży, wszechmocny, przychodzi na świat jako bezbronne niemowlę. Kto miał za zadanie troszczyć się o to bezbronne dziecko? Był to zwykły cieśla z Nazaretu, który codziennie pracował w swoim warsztacie, ucząc Jezusa rzemiosła i ludzkiej pracy. Józef nie miał w życiu łatwego zadania – musiał uciekać przed Herodem, aby ocalić życie Jezusa, później wrócić do Nazaretu, a potem zniknął z kart Pisma Świętego w czasie, gdy Jezus zaczął swoją publiczną działalność, co sugeruje, że zmarł przed rozpoczęciem misji Syna Bożego.

Józef żył w cieniu. Nie był obecny przy cudach Jezusa, nie był świadkiem Zmartwychwstania. Choć jego życie nie było pełne spektakularnych wydarzeń, jego rola w historii zbawienia była nieoceniona. To on, zwykły mężczyzna, przyjął na siebie odpowiedzialność za wychowanie Jezusa w tym pierwszym etapie życia, a także zapewnił Mu godne warunki do wzrastania. Opieka nad Bogiem, który przyjął ludzkie ciało, to niewyobrażalna odpowiedzialność, którą Józef podjął w ciszy i pokorze.

Patron zapomnianych bohaterów

Reklama

Święty Józef jest patronem zapomnianych bohaterów – ludzi, którzy w milczeniu, każdego dnia, wykonują swoje obowiązki, nie oczekując za to rozgłosu ani uznania. Współczesny świat, który uwielbia tych, którzy znajdują się na świeczniku, zapomina o cichych bohaterach dnia codziennego. Józef jest patronem ojców, którzy wstają o świcie, by pracować na utrzymanie swoich rodzin. Jest patronem rzemieślników, którzy spędzają godziny w warsztatach, wykonując pracę, którą rzadko ktoś dostrzega. I wreszcie jest patronem tych, którzy z miłością troszczą się o swoich bliskich.

Józef, jako ojciec, uczy prawdziwego ojcostwa nie opartego na dominacji, ale na odpowiedzialności, trosce i miłości. W świecie, w którym coraz częściej słyszymy o kryzysie ojcostwa, postać Józefa staje się wzorem prawdziwego mężczyzny. On nie szukał uznania ani sławy, ale jego życie było pełne odpowiedzialności za rodzinę i wierności swojemu powołaniu. Jego życie przypomina, że prawdziwa siła mężczyzny nie tkwi w dominacji, ale w odpowiedzialności za tych, których się kocha.

Święty, który nie przestaje działać

Święty Józef nie jest postacią zamkniętą tylko w kartach Ewangelii – jest nadal obecny w życiu wielu ludzi na całym świecie. Jego przykład nie przestaje inspirować, a modlitwy skierowane do niego przez wiernych są dowodem na to, że jego wstawiennictwo ma ogromne znaczenie w dzisiejszym świecie. Istnieje również przekonanie, że św. Józef jest „świętym od rzeczy niemożliwych”, szczególnie jeśli chodzi o trudności związane z pracą i rodziną. Wielu ludzi doświadcza cudów lub odkrywa poczucie pokoju i rozwiązania trudnych problemów dzięki modlitwie do św. Józefa. Jego przykład wciąż żyje w naszych sercach, jako wzór mężczyzny, który w pokorze i milczeniu pełnił swoją rolę.

W 1870 r. papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem całego Kościoła. W 2021 r. papież Franciszek poświęcił mu cały rok jako wzór dla współczesnego świata. W czasach pełnych niepokoju, chaosu i lęku, św. Józef przypomina nam, że świętość to nie nadzwyczajne gesty, ale codzienna wierność. Józef jest przykładem tego, że świętość nie polega na wielkich i głośnych czynach, ale na wierności swojemu powołaniu i oddaniu.

Cichość, która zmienia świat

Przykład św. Józefa pokazuje, że nie trzeba być głośnym, by być wielkim. Jego milczenie i skromność stały się fundamentem wielkiej świętości, która oddziaływała na całe pokolenia. Św. Józef uczy nas, że prawdziwa siła tkwi w codziennej wiernej pracy, trosce o rodzinę, pokorze i oddaniu. W dzisiejszym świecie, w którym sukces mierzony jest liczbą wyświetleń w sieci, a rozgłos jest celem samym w sobie, postać św. Józefa przypomina, że największe wartości rodzą się w ciszy, pracy i trosce o najbliższych. Może warto w naszym życiu, zamiast gonić za tym, co ulotne, dostrzec świętość w codziennych obowiązkach? Bo to właśnie ci, którzy nie szukają rozgłosu, ale wierności swojemu powołaniu, mogą naprawdę zmieniać świat na lepszy.

2025-03-11 16:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Józef patrzy na Ukochaną

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 22

[ TEMATY ]

św. Józef

Karolina Krasowska

Sklepienie zdobi piękny fresk pt. „Maryja zaślubiona Józefowi”.

Sklepienie zdobi piękny fresk pt. „Maryja zaślubiona Józefowi”.

Choć od 3 lat kościół we Wschowie to sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, to jednak św. Józef, jak przystało na patrona tamtejszej parafii, bardzo dobrze „dogaduje się” tu ze swoją małżonką.

Gdy będziemy podążać szlakami cieśli z Nazaretu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Roku św. Józefa, z łatwością dotrzemy do Wschowy – miasta położonego na styku trzech województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. To właśnie tam znajduje się jedna z 11 parafii w diecezji, której patronuje opiekun Kościoła. Wydaje się, że św. Józef bardzo dobrze „dogaduje się” tu ze swoją małżonką, bo choć Maryja jako Matka Boża Pocieszenia, od ubiegłego roku jest patronką miasta i od 3 lat poświęcone jest Jej tutejsze sanktuarium, to jednak św. Józef nie jest tutaj wcale zapominany. Wiedzą o tym franciszkanie, którzy prowadzą parafię. – Wielu ludzi go czci i wszyscy dobrze wiedzą, że jest przede wszystkim patronem naszego kościoła – mówi o. Klaudiusz Michalski, gwardian i proboszcz parafii. Dodaje, że dawniej wierni mieli tu szczególne nabożeństwo do św. Anny, czyli babci Jezusa. – Na cmentarzu parafialnym jest mała kaplica św. Anny. Bracia odprawiali w niej Msze św. w czasie konfliktów z protestantami, kiedy podpalono im pierwszy kościół. Kult św. Józefa jako patrona Kościoła, opiekuna Świętej Rodziny, patrona dobrej śmierci, był tutaj bardzo żywy i dlatego ofiarowano mu obecną świątynię – dodaje proboszcz. A ta to istna perełka – jej wystrój i architektura robią wrażenie i kryją w sobie „Józefowe” akcenty. Szczególnie barokowe freski. Cały środek sklepienia wypełnia scena z patronem kościoła – św. Józefem i jego oblubienicą Maryją, których otaczają igrające putta i chóry aniołów spoczywających na obłokach. Nad głowami głównych postaci sceny na wstędze umieszczono łaciński napis. W tłumaczeniu brzmi on: „Maryja zaślubiona Józefowi”. – W kościele znajduje się piękny ołtarz z obrazem św. Józefa w posrebrzanej sukience. W każdą środę odprawiamy do niego nabożeństwo. W kościele jest wiele elementów świadczących o jego kulcie. Na głównym ołtarzu, u góry, znajdują się rzeźby zaślubin. Jest też przepiękny fresk nad organami, tzw. patrocino, czyli fresk patronalny, na którym św. Józef wysłuchuje próśb ludzi pochodzących z różnych stanów. Ludzie klęczą i podnoszą karteczki z zapisanymi intencjami do nieba, Józef bierze je do ręki i przez pośrednictwo swoje oraz Matki Najświętszej przekazują te prośby Bogu. Na zewnątrz świątyni na placu przy kościele znajduje się figura św. Józefa – opowiada o. Michalski.
CZYTAJ DALEJ

Kolegium Kardynalskie wzywa do modlitwy o pokój

2025-05-06 15:19

[ TEMATY ]

wezwanie

modlitwa o pokój

kolegium kardynalskie

PAP/EPA

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.

Publikujemy treść komunikatu, przekazanego za pośrednictwem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej:
CZYTAJ DALEJ

Medycy uczcili pamięć zamordowanego lekarza Tomasza Soleckiego

2025-05-06 20:31

[ TEMATY ]

pamięć

lekarz

PAP/Art Service

We wtorek w południe medycy w całej Polsce uczcili pamięć zamordowanego ortopedy Tomasza Soleckiego i wyrazili sprzeciw wobec agresji. Przed Uniwersyteckim Szpitalem w Krakowie, gdzie pracował lekarz, setki pracowników zgromadziło się na minutę ciszy; zawyły syreny karetek.

Pracownicy ochrony zdrowia obchodzą we wtorek ogólnopolski dzień żałoby oraz protestu przeciw nienawiści. W południe medycy wielu placówek medycznych w Polsce wyszli przed swoje miejsca pracy, aby uczcić pamięć zamordowanego w ub. tygodniu Tomasza Soleckiego, ortopedy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję