Reklama

Niedziela Wrocławska

Sport możemy połączyć z wiarą

Ksiądz Bogdan Giemza salwatorianin, w swojej najnowszej publikacji przybliżył nauczanie papieży Benedykta XVI i Franciszka oraz zebrał najważniejsze ich teksty, które mówią o sporcie i są skierowane do sportowców.

Niedziela wrocławska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja wrocławska

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Bogdan Giemza prezentuje swoją książkę

Ks. Bogdan Giemza prezentuje swoją książkę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już druga książka z tej serii. Pierwsza poświęcona była nauczaniu papieża Jana Pawła II o sporcie. – Powstanie tej książki jest wynikiem moich osobistych zainteresowań oraz fascynacji sportem, którą zaszczepił we mnie mój zmarły brat. A drugi powód to zainteresowanie nauczaniem Kościoła katolickiego o sporcie – zaznacza ks. Giemza.

Inicjatywa i zaangażowanie

Reklama

Naszych odbiorców może dziwić to, że także w kwestii sportu zabierają głos przedstawiciele Kościoła. To pokazuje, że sport ma swoje odzwierciedlenie w wierze. – Sport jest taką dziedziną, którą możemy połączyć z wiarą. Gdy weźmiemy nauczanie papieskie w tej kwestii, zauważymy, że wszystko jest tam spójne ze sobą i pomocne w wyznawaniu wiary. Za przykład możemy wziąć przemówienie papieża Franciszka do siatkarzy z 30 stycznia 2023 r.: „Serw to pierwsze zagranie, które rozpoczyna mecz. Podczas meczu, jak i w Waszym codziennym życiu, konieczne jest przejęcie inicjatywy, przyjęcie odpowiedzialności, zaangażowanie się. Nigdy nie stójcie w miejscu. Sport może bardzo pomóc w pokonaniu nieśmiałości i kruchości [...] Odpowiedzią na serw jest przyjęcie piłki. Jak trzeba być gotowym na przyjęcie piłki, aby posłać ją w odpowiednie miejsce, tak samo ważne jest, aby być chętnym do przyjęcia rad i umieć słuchać ich z pokorą i cierpliwością. Człowiek nie staje się mistrzem bez przewodnika, bez trenera, chętnego, by towarzyszyć, motywować, poprawić błędy bez poniżania, podnosić ucznia, gdy upada i dzielić z nim radość zwycięstwa. [...] Następnie jest przekazanie piłki towarzyszowi, który ma za zadanie dokończyć akcję. Nigdy nie jesteśmy sami, zawsze jest ktoś, do kogo można podać piłkę. [...] Atak jest z pewnością decydującą akcją, pozwala na zdobycie punktów i zbliżenie się do zwycięstwa. Sport musi promować współzawodnictwo, bez poddawania się pokusie lekceważenia zasad, aby zwyciężać. Ofiarne poświęcenie, trening i rygor są niezbędnymi elementami sportu, podczas gdy stosowanie dopingu jest niebezpieczne, jest oszustwem, które odbiera piękno i radość z gry. [...] Aby przeciwstawić się atakowi, formujecie blok. To przywodzi na myśl mury, obecne w różnych częściach świata, oznaki podziałów i odseparowania [...] Inaczej jest w siatkówce, gdy formujecie blok, to wyskakujecie wysoko, by zmierzyć się z przeciwnikiem. Ten gest pozwala nam myśleć o bloku w pozytywnym świetle. Wyskakiwanie wysoko oznacza odłączenie się od ziemi, od materializmu, a co za tym idzie – od logiki biznesu, która osłabia sportowego ducha”. – Franciszek przenosi siatkówkę na życie wiarą, czy też ogólnie na życie z zasadami – podkreśla autor książki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sport a głoszenie Ewangelii

Zasady różnych sportów są dobrym fundamentem do głoszenia Ewangelii. Zresztą wielu sportowców nie boi się przyznać do wiary w Jezusa Chrystusa, dlatego też Kościół dba także o duszpasterstwo sportowców. – Odpowiedzi na to udzielił m.in. papież Benedykt XVI podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Powiedział wtedy, że Kościół interesuje się sportem, bo człowiek, cały człowiek, jest w samym sercu Kościoła i Kościół zdaje sobie sprawę, że sport wpływa na wychowanie i formację osoby, na jej relację z innymi, a także na duchowość.

Reklama

Z racji długości swojego pontyfikatu, pozostało wiele tekstów św. Jana Pawła II o sporcie, ale także jej następcy nie omijają tego tematu. – Jan Paweł II o wiele częściej wypowiadał się na temat sportu. Sam zresztą znany był z zamiłowania do sportu. W okresie zimowym, jeździł na nartacha, a latem pływał kajakami. Natomiast Benedykt XVI raczej nie był człowiekiem sportu i też tych przemówień o sporcie z czasu jego pontyfikatu jest niewiele. Doszukałem się dziewięciu takich wypowiedzi. I tu można mówić o pewnej kontynuacji myśli św. Jana Pawła II. Podobnie jest u papieża Franciszka, który wypowiada się w tym samym stylu co papież Polak, tyle, że sam Franciszek wyznał, że jest zagorzałym kibicem futbolu – podkreśla ks. Bogdan Giemza, dodając: – Nie można także zapomnieć, że papieże kierowali swoje słowo nie tylko do ludzi zajmujących się zawodowo sportem, ale także do różnych grup sportów amatorskich, osób z niepełnosprawnością, czy także do tych, którzy służą sportowcom, np. do lekarzy.

Kultura spotkania i wykluczenia

W książce poruszane są także kwestie kultury spotkania i kultury wykluczenia. Sport ma to do siebie, że stara się łączyć, nawet najbardziej zwaśnione środowiska. – Kultura wykluczenia i kultura spotkania to są określenia, które zaczerpnąłem z nauczania papieża Franciszka, który w swoim nauczaniu często podejmuje dwie przeciwstawne sobie kultury. Kultura spotkania jest przeciwieństwem kultury wykluczenia i ona może dotyczyć zarówno sportu amatorskiego, jak i też sportu zawodowego. Papież Franciszek wielokrotnie w swoim nauczaniu podkreślał i apelował, aby budować kulturę spotkania i nadziei, bo to pozwala na pokonanie uprzedzeń i wykluczenia – zaznacza ks. Giemza, dodając: – Papież Benedykt XVI w słowie skierowanym do narciarskiej reprezentacji Austrii mówił o tym, że sportowcy mają misję w społeczeństwie promowania takich postaw i zasad które są też w takim duchu kultury spotkania, a nawet też i mają wpływ na życie rodzinne, społeczne, kulturowe, religijne.

Odpowiedzialność

Sportowcy, zwłaszcza ci najczęściej pokazywani w mediach, czy grający w najlepszych klubach świata, czy danego kraju, albo reprezentujący klub danej społeczności, stoją przed dużą odpowiedzialnością, gdyż skupiają wokół siebie rzeszę, najczęściej młodych kibiców i fanów. – Nauczanie papieskie także porusza tę kwestie pokazując odpowiedzialność sportowców nie tylko za życie sportowe, ale także moralne. Mówimy tu o odpowiedzialności, bo niejednokrotnie widzimy na naszych podwórkach dzieci i młodzież mających na koszulkach nazwiska różnych sportowców, których nazywają swoimi idolami. Stąd też sportowcy powinni być tymi, którzy walczą o najlepsze wyniki nie tylko na boisku czy arenie sportowej, ale także w życiu codziennym. Wiemy o tym, jak dobre przykłady przyciągają i stąd też tutaj kładziony jest nacisk na to, aby stawać się autorytetem także w sferze moralnej – zaznacza salwatorianin.

Książka podzielona została na trzy części. – Na początku podejmuję się pewnej analizy tekstów papieży Benedykta XVI i Franciszka na temat sportu. Posiada ona sześć rozdziałów, które zwracają uwagę na sportowe zainteresowania papieży, odnoszą się do hasła nowożytnych igrzysk olimpijskich: “citius, altius, fortius – communiter” (szybciej, wyżej, mocniej – razem), nie brakuje także tematyki jedności w sporcie, jego społecznych i wychowawczych aspektach, przezwyciężaniu dominującej kultury wykluczenia i budowaniu przeciwstawnej jej kulturze spotkania, czy też znaczeniu godności osoby ludzkiej w sporcie i obecności Kościoła w sporcie – zaznacza autor, dodając: – Obszerniejsze jest druga i trzecia część, która zawiera przemówienia, listy – nauczanie obydwu papieży skierowane do ludzi sportu.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orzech nadal inspiruje

2025-05-06 14:44

Niedziela wrocławska 19/2025, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja wrocławska

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Od lewej: Damian Żurawski, Wiesław Wowk, ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Damian Żurawski, Wiesław Wowk, ks. Łukasz Romańczuk

4 lata temu zmarł ks. Stanisław Orzechowski. Jego wychowankowie na różne sposoby kontynuują jego dzieło i promują nauczanie. Wśród nich są: Damian Żurawski, współreżyser filmu Orzech oraz Wiesław Wowk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny.

Nasze stowarzyszenie działa na różnych frontach, aby promować pozostawione dzieło po „Orzechu” – mówi Wiesław Wowk, dodając: – W grudniu 2024 r. odsłoniliśmy tablicę pamiątkową w miejscowości Kobylin, czyli w rodzinnej miejscowości ks. Orzechowskiego. A w tym roku, w połowie marca, ks. Orzechowski został patronem przedszkola. Niedawno podpisaliśmy umowę o współpracy z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, pod kątem utworzenia Izby Pamięci w pokoju ks. Orzechowskiego, w pokoju, w którym aktualnie się znajdujemy. To tylko ostatnie wydarzenia. Przez 4 lata było ich naprawdę sporo, cały czas po parafiach metropolii wrocławskiej udostępniana jest wystawa – 18 roll-upów o ks. Orzechowskim.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa szturmowa - Litania Loretańska

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję