Reklama

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

13.01 – Dzień Sprzątania Biurka

Tradycyjnie drugi poniedziałek stycznia jest wyzwaniem dla wszystkich bałaganiarzy. To zachęta, żeby w nowy rok wejść z uporządkowaną i zorganizowaną przestrzenią. Warto bowiem wiedzieć, że to kwestia nie tylko estetyki, ale i wydajności pracy, a nawet samopoczucia, w pewnym sensie porządku w myślach i... redukcji stresu. A jak dbać o uporządkowaną przestrzeń na co dzień? Na biurku zostawiać tylko niezbędne przedmioty, regularnie usuwać niepotrzebne materiały, sprawić, że przestrzeń wokół będzie dostosowana do naszych upodobań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

14.01 – Dzień Logiki

O tej nauce o jasnym i ścisłym formułowaniu myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń pisali już Arystoteles czy Platon. Samo słowo „logika” pochodzi od greckiego logos i oznacza: rozum, słowo, myśl. Logika na co dzień kojarzona jest z rozsądkiem i rozumieniem otaczającej rzeczywistości. A logiczne myślenie jest wynikiem harmonijnej współpracy obu półkul mózgowych. Tego dnia warto poćwiczyć nasze szare komórki, by wspierać logiczne myślenie. Pomocą będą wszelkie zagadki i szarady, w których trzeba się naszukać rozwiązania.

14 stycznia. Dzień Osób Nieśmiałych

To problem nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe muszą się z nim mierzyć na co dzień.

Reklama

Skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wymaga nieraz aktów odwagi i przełamywania siebie. Pojawia się zarówno w sytuacjach nieformalnych, jak i tych zawodowych. Chodzi o nieśmiałość. Jak się ją definiuje? Jedni mówią, że to stan emocjonalny, inni – że to cecha osobowości. Wiąże się z uczuciem skrępowania, nieufnością, ostrożnością w kontaktach z innymi ludźmi i lękiem przed nimi. Osoby borykające się z tą przypadłością, będąc w towarzystwie, zwykle mówią ciszej, nie zachowują się naturalnie, starają się być na uboczu, by nie narazić się na krytykę czy wyśmianie. A przez to nie wyrażają swoich opinii, nie pozwalają się innym prawdziwie poznać. Wiąże się to też z niską samooceną i w pewnym stopniu z poczuciem nieprzystosowania do realiów codzienności. W sytuacjach, które osoby nieśmiałe postrzegają jako zagrożenie, zwykle się czerwienią, pocą się im dłonie, odczuwają ucisk w żołądku czy suchość w ustach, ich tętno przyspiesza.

Nieśmiałość ma mimo wszystko także pozytywne strony. Pozwala skupić się na emocjach innych, dzięki czemu osoby nieśmiałe często charakteryzują się empatią, umiejętnością wsłuchania się w innych i skupienia na szczegółach, co jest cenione w różnorodnych zawodach.

Jeśli dostrzegamy w swoim środowisku osoby nieśmiałe, okażmy im wsparcie. Jak? Przekonajmy je o naszej akceptacji, pomóżmy dostrzec ich mocne strony, wspierajmy w drodze do oswojenia tej nielubianej przypadłości.

Ciekawostka

Kto prowadzi rozmowy w wodach Antarktydy?

Zarejestrowano tam zagadkowe odgłosy, których zbadania podjęli się kanadyjscy naukowcy. Doszli do wniosku, że zaobserwowany wzór odpowiada czemuś w rodzaju rozmowy. Źródła odgłosów są od siebie oddalone, a kiedy jedno nadaje, pozostałe zdają się słuchać. Opisywany fenomen nie ogranicza się do Antarktydy, ponieważ wcześniej został zidentyfikowany u wybrzeży zachodniej Australii. Autorami tych konwersacji mogą być płetwale antarktyczne, ale nie jest wykluczone, że więcej gatunków potrafi tak rozmawiać.

Kaberu etiopski

Reklama

Ten drapieżnik ma pomarańczowe futro i przypomina lisa rudego – należy do tej samej rodziny psowatych. Tutaj jednak podobieństwa się kończą. Kaberu występuje tylko w niektórych rejonach Etiopii i jest najrzadszym z psowatych na świecie. Jest ich nie więcej niż 500. Ten mięsożerny ssak, jak donosi zespół uczonych z Oksfordu, sięga po nektar Kniphofia foliosa, który Etiopczycy zbierają, używając jako słodzika. Badacze opisują zwierzę jako pierwszego znanego drapieżnika sporych rozmiarów, który może być zapylaczem. Podczas prób dostania się do nektaru pysk kaberu żółci się od roślinnego pyłku. Zwierzę przenosi go następnie na kolejną roślinę.

Czy wiesz, że...

...najgłębsza podwodna jaskinia świata znajduje się 75 km od polskiej granicy?

Przepaść Hranicka jest czeską jaskinią znajdującą się w kraju ołomunieckim. Jest to krasowa jaskinia, której zewnętrzną część stanowi 70-metrowy suchy lej. Na jego dnie jest jezioro i zaczyna się podwodna część jaskini. Jezioro nigdy nie zamarza, bo jest zasilane ciepłem z wielkiego systemu wód termalnych, który zapewnia mu temperaturę (15°C) przez cały rok. 27 września 2016 r. polski nurek Krzysztof Starnawski ustalił rekordową głębokość jamy na 404 m. Pierwsze 200 m pod wodą Polak zbadał samodzielnie, a na dalszej głębokości dokonał pomiarów za pomocą specjalnego robota. Robot nie dotknął dna, a naukowcy szacują, że jaskinia może się ciągnąć nawet kilometr w głąb. W 2022 r. kolejną próbę nurkowania podjął zespół badaczy z Portugalii. Ich robot zszedł na głębokość 450 m, ustanawiając nowy rekord dla najgłębszej podwodnej jaskini na świecie. Przy okazji maszyna dostarczyła pierwszych map jaskini. Przepaść Hranicka nadal pozostawia wiele niewiadomych i może faktycznie sięga aż kilometr pod ziemię.

Myśl na tydzień

Można dać bardzo dużo i serce zranić, a można bardzo malutko i serce rozradować, jakby skrzydła komuś do ramion przypiąć.
Stefan Wyszyński

Pamiętaj o życzeniach!

12.01 – Arkadiusz, Bernard, Czesława

13.01 – Bogumiła, Hilary, Weronika

14.01 – Feliks, Hilary, Nina

Reklama

15.01 – Arnold, Paweł, Dobrawa

16.01 – Marceli, Włodzimierz, Honorat

17.01 – Antoni, Mirosława, Jan

18.01 – Małgorzata, Piotr, Regina

Wydarzyło się

• 12.01.1806 – w pożarze dworu w Beńkowej Wiszni zginęła matka Aleksandra Fredry.
• 13.01.1965 – w kawiarni Nowy Świat w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu Kabaretu Dudek.
• 14.01.1993 – na Bałtyku u wybrzeży Rugii zatonął podczas sztormu polski prom kolejowo-samochodowy „Jan Heweliusz”. Zginęło 55 osób, uratowano 9.
• 15.01.2010 – miało miejsce najdłuższe obrączkowe zaćmienie Słońca w obecnym milenium.
• 16.01.1362 – potężny sztorm na Morzu Północnym spowodował śmierć co najmniej 25 tys. osób na terenach nadbrzeżnych Anglii, Holandii, Niemiec i Danii.
• 17.01.1934 – Ferdinand Porsche zaprezentował rządowi niemieckiemu projekt „Garbusa”, inaugurując historię marki Volkswagen.
• 18.01.1778 – James Cook dotarł, jako pierwszy Europejczyk, do archipelagu Hawajów, nadając mu nazwę Wyspy Sandwich.

2025-01-07 11:21

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz diecezjalny już w sprzedaży

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

kalendarz

Katedra Świdnicka

Fundacja Św. Stanisława

Kalendarz diecezjalny 2021

Kalendarz diecezjalny 2021

Każdego roku przygotowywany jest kalendarz, w który prezentuje najpiękniejsze miejsca w naszej młodej diecezji. Tym razem będzie katedra świdnicka.

Już dzisiaj zapraszamy do nabycia kalendarza diecezjalnego będącego swoistą cegiełką na pomoc w remoncie kościoła katedralnego w Świdnicy. Kalendarz został przygotowany staraniem Fundacji Św. Stanisława w Świdnicy. Zawiera kolorowe fotografie z katedry świdnickiej, zdjęcie bp. Marka Mendyka, biskupa świdnickiego, kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii świątyni i informacje o prowadzonych pracach remontowych i możliwości ich wsparcia materialnego.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Profanacja Krzyża na terenie diecezji sosnowieckiej

2025-07-27 21:32

[ TEMATY ]

profanacja

Kuria Sosnowiec

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Ze smutkiem informujemy, że w nocy z 26 na 27 lipca br. doszło do aktu dewastacji krzyża znajdującego się w Podzamczu, na terenie parafii Ogrodzieniec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję