W pierwszą niedzielę Adwentu, 1 grudnia, abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii w archikatedrze przemyskiej z obrzędem pobłogosławienia figury bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Znaki czasu
We wprowadzeniu do Mszy św. arcybiskup zaznaczył, że liturgia słowa pierwszej niedzieli Adwentu zachęca do tego, aby umieć rozpoznawać znaki czasu, które towarzyszą naszemu życiu. – Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko powiedział kiedyś, że „aby odczytywać znaki czasu dane od Boga światu, narodowi i każdemu z nas, musimy szeroko otwierać oczy wiary”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Zbigniew Suchy, redaktor naczelny Niedzieli Przemyskiej. Zachęcił zebranych, aby lepiej poznać postać bł. ks. Popiełuszki, trzeba pochylić się nad Bartoszycami. To takie miejsce, w którym chciano siłą przymusić kleryków do tego, aby odstąpili od swojej drogi do kapłaństwa albo też przeszli na współpracę z systemem. – Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie dał wyrwać z siebie tej tożsamości chłopaka i potem kleryka – mówił ks. Suchy.
Prawda się nie zmienia
Ksiądz Popiełuszko został zamordowany, ponieważ swoim życiem i posługą kapłańską, pokazywał, jak Chrystus nakazywał żyć. „Prawda się nie zmienia” – mawiał ks. Jerzy, nie można jej zniszczyć decyzjami czy ustawami.
Reklama
– Dzisiaj zwalcza się chrześcijaństwo przez działania prowadzone na polu kultury i edukacji. Nowy przedmiot, „edukacja zdrowotna”, wprowadza antyrodzinne treści, seksualizuje dzieci i odbiera rodzicom wpływ na ich edukację. Pani minister mówi, żeby miała wejść w układ z diabłem, to do tego doprowadzi. Inną próbą zdemoralizowania społeczeństwa jest wprowadzenie związków partnerskich – ubolewał kaznodzieja.
Kogo dzisiaj gorszy krzyż?
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie, które zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach. – Arcybiskup Józef Michalik w jednym z wywiadów powiedział, że tu nie chodzi o krzyż jako coś materialnego, ale chodzi o to, aby usunąć krzyż, bo on niepokoi, bo nawołuje do pewnego zachowania i właśnie dlatego chce się go usunąć. (…) Patrzymy dzisiaj z wielkim niepokojem na to, co się dzieje. W naszym kraju następuje degradacja szkoły. To wszystko, co obserwujemy, jest wielką ofensywą zła. Konieczna jest powszechna mobilizacja rodziców w całej Polsce i stawienie zdecydowanego oporu planom deprawacji naszych dzieci – mówił z niepokojem ks. Suchy.
Reklama
W perspektywie najbliższych wyborów prezydenckich, jeden z kandydatów – Rafał Trzaskowski – zapowiedział, że jego celem będzie aborcja do 12. tygodnia, związki partnerskie, rozdział Kościoła od państwa i przyzwolenie na marsze równości. I teraz stajemy przed wyborem! Nie łudźmy się, mainstreamowe media będą popierać aborcję i te wszystkie inne postulaty, które głosi ich kandydat. – Ale jest jeszcze Pan Bóg, który może wszystko zmienić i może doprowadzić do sytuacji, że nie będziemy musieli przeżywać goryczy domknięcia systemu. Dlatego zachęcam do comiesięcznej modlitwy w intencji ojczyzny, podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej. Potrzeba jest wielka, ponieważ nadchodzi taki czas, że „narodu duch otruty, to dopiero bólów ból”. Nie dopuśćmy do tego bólu – apelował ks. Suchy.
Potrzeba modlitwy za ojczyznę
Arcybiskup Adam Szal z radością przyjął pomysł comiesięcznej modlitwy za ojczyznę. – Dobrze byłoby, żeby każdego jedenastego dnia miesiąca w archikatedrze gromadzili się wszyscy, którym na sercu leży dobro naszej ojczyzny i Kościoła – wskazał hierarcha.
Po zakończeniu Eucharystii, którą uświetnił pięknym śpiewem chór „Sursum Corda” pod dyrekcją ks. Łukasza Kramarza, metropolita przemyski poświęcił pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który znajduje się na Placu Katedralnym tuż obok archikatedry. Pomnik, na którym kapłan trzyma gałązkę palmy przyciśniętą do piersi, liczy ponad 2 m wysokości. Monument wykonał Eliasz Dyrow z Jarosławia.
– To było dla nas oczywiste, że musimy jego pamięć uczcić i przypomnieć młodym pokoleniom – mówił Szymon Wawrzyszko, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”.
Błogosławiony kapłanie, uproś wspólnocie narodu polskiego łaskę jedności i solidarności w życiu rodzinnym i społecznym. Niech za twoim przykładem wszyscy uczą się, jak miłować każdego człowieka, a ty przyczyniaj się u Pana do kształtowania naszych sumień, by kierowały się zasadą: „Zło dobrem zwyciężaj!”.