Reklama

Niedziela w Warszawie

Życie, które się nie kończy

O tym, jak możemy pomagać duszom w czyśćcu, istocie uroczystości Wszystkich Świętych i wirtualnym spacerze po Starych Powązkach, z ks. Jackiem Laskowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 44/2024, str. I

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum ks. JL

Ks. kan.Jacek Laskowski

Ks. kan.Jacek Laskowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: W listopadowe dni licznie odwiedzamy groby naszych bliskich. Dziesiątki tysięcy mieszkańców stolicy przychodzą m.in. na 232-letni panteon historii Warszawy i Polski, jakim są Stare Powązki. W jaki sposób jest konserwowana i pielęgnowana ta zabytkowa nekropolia?

Ks. Jacek Laskowski: Prowadzone są prace renowacyjne, restauratorskie i konserwatorskie na nagrobkach i pomnikach, często z wykorzystaniem tradycyjnych technik oraz materiałów. Współpracujemy z wieloma instytucjami, fundacjami, firmami państwowymi i prywatnymi, by nekropolia ta pozostała miejscem żywej pamięci i dziedzictwa. Wspomnę zwłaszcza Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, który dokładnie od 50 lat troszczy się o przywracanie świetności zabytkowym nagrobkom.

Reklama

Archidiecezja Warszawska przed trzema laty powołała do istnienia Fundację Stare Powązki. Oprócz projektów konserwatorskich prowadzi ona również projekty edukacyjne. Obecnie trwa realizacja wirtualnego spaceru po Starych Powązkach. Co będzie końcowym efektem projektu?

Umieszczenie w Internecie wizualizacji najcenniejszych rzeźb i nagrobków cmentarza. Właśnie dobiegają końca prace pierwszego etapu skanowania w technologii 3D głównych alejek Starych Powązek. Skanowanie 3D umożliwia przeniesienie do świata wirtualnego i oglądanie obiektów z bliska z dużą precyzją, z każdej strony i bez względu na pogodę. Niezwykła realizacja, która od wielu tygodni trwa na obszarze najstarszej części nekropolii, polega na umożliwieniu odbiorcom na całym świecie zwiedzania najcenniejszego obszaru historycznego bez wychodzenia z domu. Skanowane są obiekty zabytkowe, całe alejki, także zieleń, a niekiedy wiewiórki, które są stałym elementem krajobrazu Starych Powązek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wirtualny spacer po zabytkowej nekropolii będzie doskonałym narzędziem przy realizacji zajęć z zakresu historii sztuki i konserwacji, a także narzędziem edukacyjnym dla osób z dysfunkcjami wzroku lub z problemami z poruszaniem się.

Oczywiście. Idea wirtualnego spaceru po Starych Powązkach jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego świata cyfrowego i jest też alternatywą dla prezentacji dziedzictwa historycznego. Digitalizacja daje możliwość prowadzenia badań i analiz obiektów historycznych przez szerokie grono zainteresowanych. Liczymy, że wirtualny spacer dostępny dla nieograniczonej liczby odbiorców, przyczyni się również do upowszechniania wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym. A dla turystów odwiedzających Polskę i Warszawę to będzie zachęta do poznania naszego dziedzictwa narodowego.

Reklama

Jakie prace konserwatorskie są obecnie wykonywane na Starych Powązkach?

Kontynuowana jest odbudowa zabytkowego ogrodzenia, którą ponad dekadę temu rozpoczął mój poprzednik ks. prał. Marek Gałęziewski. By zadbać o układ kwater, ułatwić poruszanie się osobom odwiedzającym naszą nekropolię, przywracamy wygląd i funkcjonalność oraz odnawiamy alejki cmentarne. Tylko w tym roku położyliśmy 500 metrów bieżących granitowych nawierzchni. Powiększyliśmy monitoring o Aleję Zasłużonych, Katakumby i okoliczne alejki. Docelowo chcemy objąć nim wszystkie bramy cmentarza.

Co jeszcze robicie?

Na bieżąco jest przeprowadzana inwentaryzacja drzew, których na terenie cmentarza jest ok. 25 tys. Są one zielonymi płucami Warszawy, a na pewno tej części miasta. Troska o Powązki to kolejne latarnie, ujęcia wody, odrestaurowane pomniki. Czas i wysiłek włożyliśmy też w największy pomnik na Starych Powązkach, jakim jest kościół św. Karola Boromeusza. Podjęliśmy się m.in. malowania wnętrza kościoła, by swoją unikatową architekturą, bielą i czystością cieszył oko, ale nade wszystko był godnym miejscem spotkania Boga i człowieka.

1 listopada 2023 r. na Powązkach został poświęcony Grób Dzieci Utraconych, przedstawiający anioła pochylonego nad kołyską. Czy dużo osób modli się w tym miejscu?

Tak, od dnia, kiedy został poświęcony, miejsce spoczynku znalazło w nim szesnaścioro dzieci, a wiem, że dla wielu kobiet, które utraciły dziecko jest symbolicznym miejscem ich pochówku. Warto pamiętać o tym miejscu szczególnie wtedy, gdy ktoś z naszych bliskich czy znajomych znajdzie w tej bolesnej sytuacji.

Reklama

Jaka jest istota uroczystości Wszystkich Świętych?

Uczczenie tych, którzy osiągnęli już pełnię zbawienia i są w niebie. To święto przypomina, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Wskazuje na zjednoczenie całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi, oczyszczającego się w czyśćcu i triumfującego w niebie. To dzień radości i nadziei, że i my kiedyś dołączymy do tego grona. Oby to święto było kiedyś i naszym świętem.

Czym różni się ono od Dnia Zadusznego?

Dzień Zaduszny, 2 listopada, to czas modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych, którzy wciąż oczyszczają się w czyśćcu. To wyraz naszej miłości i solidarności z nimi, by pomóc im w drodze do nieba. A warto się za nich modlić, gdyż sami nie mogąc się wstawiać za siebie, są wielkimi orędownikami u Boga w naszych sprawach. Zachęcam więc wszystkich w tym listopadowym czasie do modlitwy wypominkowej za tych, co byli i są nieustannie bliscy naszemu sercu.

Co jest najlepszą pomocą dla dusz cierpiących w czyśćcu?

Modlitwa, zwłaszcza ofiarowanie za nich Mszy św. Kościół naucza, że dusze w czyśćcu nie mogą już same za siebie się modlić, więc potrzebują naszej pomocy. Św. Monika powiedziała: „Złóżcie moje ciało tam, gdzie uznacie za stosowne, ale proszę zawsze pamiętajcie o mnie przy ołtarzu”. Oprócz modlitwy ważne są także uczynki miłosierdzia, posty oraz jałmużna ofiarowane w intencji zmarłych, by skrócić ich czas oczyszczenia i pomóc im szybciej osiągnąć pełnię radości w niebie. W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych, czyli do 8 listopada, codziennie możemy zyskać odpust zupełny za naszych zmarłych, odwiedzając cmentarz, będąc w stanie łaski uświęcającej, modląc się w intencjach papieża i przyjmując Komunię św.

Jak można wspomóc ratowanie zabytkowych nagrobków?

Poprzez wpłaty na konto Fundacji, które znaleźć można na stronie https://fundacja.stare-powazki.pl/wesprzyj-fundacje/, bądź za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ Msza św. w kościele seminaryjnym rozpoczęła Dożynki Prezydenckie

Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, przed południem rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Prezydenckie. Liturgii przewodniczy kard. Kazimierz Nycz.

W eucharystii uczestniczy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję