Historię świątyni i parafii przedstawił ksiądz proboszcz Andrzej Nicałek. – W ostatnim tygodniu II wojny światowej kościół Ducha Świętego uległ zniszczeniu. Duszpasterstwo parafialne przeniesiono na ul. Kamieniecką. Przez 26 lat w baraku lud wrocławskiego Tarnogaju modlił się do Boga. Urzędowe zezwolenie na budowę nowej świątyni uzyskano dopiero w grudniu 1971 r. – mówił ks. prał. Nicałek.
Konsekracji kościoła dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk 8 października 1994 r. Proboszczem był wówczas ks. prał. Stefan Wójcik, budowniczy kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii abp Kupny nawiązał do odległych czasów biblijnych, kiedy to król Salomon podjął się budowy świątyni dla Pana. – Wielka była radość Izraelitów z tego, że wybudowali świątynię, w której zamieszkał ich Bóg. Przez pierwsze wieki chrześcijaństwa z powodu prześladowań nie budowano świątyń. Wierni gromadzili się w swoich domach, tam się modlono i sprawowano Eucharystię – przypominał abp Kupny, zaznaczając, że dopiero edykt mediolański w 313 r. przyniósł wolność wyznawania wiary w Cesarstwie Rzymskim i umożliwił wiernym budowanie świątyń.
Reklama
Hierarcha podkreślił, że Bóg zawsze był, jest i chce być blisko człowieka; wszędzie tam, gdzie toczy się jego życie, chce kroczyć razem z nim. – Dzisiaj także patrzy na nas tak licznie zgromadzonych na tej liturgii eucharystycznej i swoją troską pragnie ogarnąć wszystkie nasze sprawy. (…) Ta świątynia tworzy przestrzeń i zapewnia warunki prowadzenia rozmowy z Bogiem, warunki prawdziwego osobowego spotkania z Nim. Dlatego jest tak ważna. Możecie tu przychodzić ze swoimi trudnymi pytania i troskami. Możecie je tutaj wyznawać. Nie na przystanku tramwajowym, czy autobusowym, ale przed Najświętszym Sakramentem w tej świątyni. Z okazji pięknego jubileuszu poświęcenia tego kościoła dziękuję wszystkim budowniczym, ofiarodawcom, dobrodziejom, kapłanom tutaj pracującym oraz wiernym, którzy angażują się na rzecz wspólnoty parafialnej. Nie byłoby dzisiejszego jubileuszu i ciągłości dziedzictwa modlitwy bez waszego świadectwa wiary i miłości – mówił abp Kupny.
Na zakończenie Eucharystii metropolita wrocławski wręczył zasłużonym parafianom medale św. Jadwigi i pobłogosławił epitafium poświęcone bp. Wincentemu Urbanowi, który wsparł budowę parafialnej świątyni. Wszystkim obecnym udzielił papieskiego błogosławieństwa, na które zezwolił papież Franciszek.
Na mocy Dekretu Penitencjarii Apostolskiej od 6 października br. do 6 stycznia 2025 r. w kościele Ducha Świętego można uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami, nawiedzając świątynię i uczestnicząc tam w Eucharystii.