Towarzyszyli im: bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga oraz ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii NMP na Piasku, wraz z księżmi z parafii. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Siostra Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska wraz z obecnymi rozważały słowo Boże mówiące o nawiedzeniu św. Elżbiety (Łk 1, 39-56). Siostra Maria zauważyła, że Bóg również dzisiaj jest z nami w swoim słowie. – Niektórym z nas może się wydawać w codzienności życia, że zostałyśmy same z problemem, z rzeczywistością, która nas otacza. Kiedy nie ma gdzie zadzwonić, nie ma się przed kim wygadać, to zawsze można znaleźć ratunek w słowie Boga. Jeśli otworzysz księgę Pisma Świętego i z wiarą usłyszysz to, co Bóg do Ciebie mówi, to naprawdę zacznie zmieniać twoje życie – podkreślała s. Maria. Adriana Kwiatkowska podzieliła się osobistym świadectwem relacji z Maryją. – Odkryłam, że Maryja to ekspertka od szczęścia. Dzisiaj mówi o tym św. Elżbieta: „Szczęśliwa, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana”. A ja zawsze chciałam być szczęśliwa – mówiła Adriana, podkreślając, że umiejętność bycia szczęśliwym to odwaga wejścia w Boży plan bez posiadania wszystkich danych.
Swoim doświadczeniem więzi z Chrystusem a także doświadczeniem fizycznego uzdrowienia podzieliła się Beata Jakoniuk-Wojcieszak, żona, mama, dziennikarka, która wygłosiła konferencję pt. „Geniusz kobiety pięknem Kościoła”.
Na zakończenie słowo do kobiet skierował abp Józef Kupny. Jako wzór do naśladowania postawił im Maryję. Zauważył, że rodzi się jednak pytanie, czy ten wzór małżonki i matki nie stracił na aktualności, ponieważ współczesne kobiety mają dużo większe aspiracje niż bycie „tylko” strażniczkami ogniska domowego. – Coraz głośniej stawiane są pytania, czy przykład i wzór Maryi żyjącej w tak odległej czasowo epoce, w zupełnie innych warunkach społecznych, może jeszcze być punktem odniesienia dla współczesnej kobiety – mówił metropolita wrocławski i zauważył, że Maryja, podobnie jak każda ziemska matka, cieszy się naszymi osiągnięciami, sukcesami, awansami. Ale często się zdarza, że ten poszerzający się obszar kobiecej aktywności prowadzi do zakwestionowania tego, co łączy się z kobiecością – otwarcia na dar życia, obdarowania miłością, czynienia daru ze swojego życia. – Spójrzcie na swoje życie oczyma Boga, szukajcie rozwiązania waszych problemów w świetle słowa Bożego, zaufajcie Bogu, dajcie się ogarnąć Jego miłości. (…) Maryja widzi, co dzieje się w sercach Jej dzieci, widzi, co dzieje się w sercach Jej córek, widzi wszystkie wasze kłopoty, zmartwienia, troski, wasze codzienne zmaganie się o dobro dzieci, męża, całej rodziny i modli się za was – mówił arcybiskup. Podczas Eucharystii wiele kobiet złożyło deklaracje codziennej modlitwy za kapłanów naszej archidiecezji a na zakończenie abp Józef Kupny uhonorował s. Marię Czepiel i Adrianę Kwiatkowską, główne organizatorki dnia skupienia, specjalnym numizmatem. Podziękował im również za pomoc w pracach związanych z synodem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu