Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Dni i noce przy Jezusie

Dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu! W tej parafii Pan Jezus ani jednej chwili nie jest sam.

Niedziela Plus 17/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Jezus

Maksymilian Osak

Kościół w Dąbrowie Tarnowskiej jest zawsze otwarty

Kościół w Dąbrowie Tarnowskiej jest zawsze otwarty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I tak już od 15 lat, bo tyle czasu minęło, odkąd w Dąbrowie Tarnowskiej trwa wieczysta adoracja. Kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej pod tym względem jest wyjątkowy, bo to pierwsze miejsce w diecezji tarnowskiej, w którym wprowadzono wieczystą adorację na stałe. Jest on otwarty bez przerwy i nawet na jedną minutę nie pozostaje pusty, bo zawsze ktoś w nim adoruje Jezusa.

Na próbę

Piętnaście lat upłynęło w mgnieniu oka, a wszystko zaczęło się w 2009 r. za sprawą proboszcza dąbrowskiej parafii ks. Stanisława Cyrana, który wspomina: – Adoracja osobiście była mi bliska, bo wcześniej pracowałem w Domu Rekolekcyjnym „Arka” w Gródku nad Dunajcem i tam dzień zawsze zaczynał się od adoracji. Stąd chciałem tę ideę przeszczepić do Dąbrowy Tarnowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł proboszcza szybko uzyskał aprobatę parafian. Wystarczyły krótka seria kazań zachęcających do tego dzieła i dotychczasowa całodzienna adoracja w każdy czwartek. Wówczas zebrała się grupa parafian, która pomogła w sprawach organizacyjnych, a ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc wyraził wstępnie zgodę na rok adoracji. – To pozwolenie jednoroczne było uzasadnione tym, że nie byliśmy pewni, czy będziemy mieli na tyle siły, energii, wiary, pobożności i miłości do Jezusa, żeby ta adoracja trwała dłużej. Później ten przywilej został przedłużony na okres 3 lat, a potem już bez limitów czasowych – tłumaczy ks. Cyran.

Adoracja w centrum

Reklama

Przez kolejnych 15 lat tysiące osób znajdowały przynajmniej jedną godzinę w tygodniu na adorację. Było i wciąż jest wielu wiernych, którzy adorują po kilka godzin z rzędu w nocy, np. od godz. 1 do 4 nad ranem. W szczytowym momencie do tego dzieła było zapisanych blisko tysiąc osób. – Aktualnie jest ok. 600 osób dorosłych zaangażowanych w adorację. Ta liczba utrzymuje się przez cały okres trwania adoracji. To też jest fenomen i wielka łaska, że choć starsi odchodzą na wieczystą adorację w niebie, to przychodzą nowi i adoracja ciągle się odnawia i odradza – mówi kapłan.

Także liczna grupa młodszych parafian jest włączona w wieczystą adorację. Obecnie to ok. 130 dzieci. Proboszcz dąbrowskiej parafii przyznaje, że niekiedy łatwiej jest je namówić do adorowania niż dorosłych: – One co prawda mają tę adorację krótszą, trwającą ok. pół godziny, ale widok dzieci klęczących w kaplicy adoracji, kiedy rozmawiają z Jezusem i opowiadają Mu o swoim życiu, jest bardzo wzruszający – przyznaje ks. Cyran.

Wieczysta adoracja to nie tylko grono osób do niej zapisanych. Dzięki tej grupie dąbrowski kościół jest otwarty 24 godz. na dobę, przez 7 dni w tygodniu. – Adoruje na stałe ok. 600 osób, ale przynajmniej drugie tyle wchodzi do kościoła na spotkanie z Jezusem właśnie dlatego, że drzwi zawsze są otwarte – zaznacza proboszcz. I dodaje: – Taki kościół to jest zawsze znak tego, że ludzkie serca są otwarte na Pana Boga. To wielka łaska, bo kiedy adorują osoby odpowiedzialne za poszczególne godziny, to każdy inny może też zawsze wejść do kościoła i posiedzieć przed Panem Jezusem.

Owoce

Reklama

Wieczystej adoracji w Dąbrowie Tarnowskiej od początku przyświecają dwie wiodące intencje: duchowe towarzyszenie kapłanom i modlitwa o nowe powołania kapłańskie. Ksiądz Cyran jednak w czymś innym zauważa najważniejszy owoc adoracji. – Dla mnie osobiście, jako proboszcza, adoracja jest miejscem wyciszenia i odzyskiwania pokoju serca, to szczególnie ważne w naszych czasach. Owoców wieloletniej adoracji jest wiele, ale kluczowym z nich dla mnie jest to, że adoracja jest miejscem, gdzie Jezus napełnia nas swoją miłością i uzdalnia do miłości bezinteresownej, przebaczającej, cierpliwej i ofiarnej – podkreśla kapłan.

Są również liczne świadectwa adorujących, którzy przekazują, że to przez adorowanie otrzymali liczne łaski. – Adoracja pomogła mi przetrwać wiele trudnych chwil w moim życiu – wyznaje Jacek Osak, który już na samym początku włączył się w wieczystą adorację i przez wiele lat koordynował jej nocne godziny. Opowiada, że prosił o nową pracę, ale perspektywa zmiany dotychczasowej, którą wykonywał przez 20 lat, była trudna: – Niedługo po tym otrzymałem ofertę. Nie tylko lepiej płatnej, ale i bardziej komfortowej pracy dla osoby wierzącej. Nowa praca jednak była dla niego już kolejną łaską. – Przykładów mogę podać więcej. Była m.in. sytuacja, kiedy mój nieuleczalnie chory tata umierał w szpitalu – kontynuuje p. Jacek. – Prosiłem wówczas na adoracji, aby mógł choć na chwilę jeszcze wrócić do swego domu i zobaczyć się z rodziną. Dokładnie kilka dni później tak się stało. Nagle mu się polepszyło, został wypisany ze szpitala i przed śmiercią wrócił do domu na krótki czas. Dla p. Jacka była to łaska wyproszona podczas adoracji. – Prosiłem o coś po ludzku niemożliwego, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych – przekonuje.

Nowe niebo i nowa ziemia

Z okazji jubileuszu 15-lecia w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się Diecezjalne Forum Adoracyjne. Pośród konferencji poświęconych adorowaniu, spotkania dla dzieci z zespołem Promyczki Dobra czy uwielbienia przeprowadzonego przez Zespół Klerycki Bethesda można było wysłuchać wielu świadectw dotyczących łask otrzymanych przez adorujących.

Do dąbrowskiej parafii przybył metropolita katowicki senior abp Wiktor Skworc, który w 2009 r. jako ordynariusz diecezji tarnowskiej wydał zgodę na rozpoczęcie w niej wieczystej adoracji. – Jako Kościół odwzajemniacie fakt, że On jest z nami, bo wy jesteście z Nim w ciszy, w dialogu, w kontemplacji. Jesteście także w darze ofiarowanego czasu, i to wbrew epidemii choroby określanej słowami: „nie mam czasu”. Wy go znajdujecie, a czas jest zagadką, ponoć największą tajemnicą fizyki. Gdy patrzy się z tej perspektywy na czas adoracji, złożony z godzin, minut, sekund, to jest ona przechodzeniem z Bogiem przez teraźniejszość w przyszłość, która staje się wiecznością, co zapowiada zdarzająca się podczas adoracji utrata poczucia czasu, jakby nagle stał się on wiecznością – powiedział hierarcha do adorujących podczas homilii. Wytłumaczył również, że dzięki adoracji już tutaj, na ziemi, można otrzymać namiastkę spotkania z Bogiem w niebie: – To przez Eucharystię i adorację rozpoczynają się nowe niebo i nowa ziemia. Mają one początek także przez was, ludzi adoracji. Staje się tak, jeśli tylko przemieniamy się w to, co przyjmujemy, i w Tego, w którego się wpatrujemy.

2024-04-23 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twoi jesteśmy

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 13-14

[ TEMATY ]

Jezus

Grażyna Kołek

... i do Ciebie należeć chcemy”. Ta deklaracja może przybrać formę zawierzenia, oddania się lub poświęcenia. Co je różni?

Kult Najświętszego Serca Jezusa kształtował się stopniowo, począwszy od starożytności chrześcijańskiej. Bardzo ważnym etapem w jego rozwoju był okres średniowiecza, związany zwłaszcza z postaciami wielkich mistyczek cysterskich z Helfty w Saksonii, m.in. św. Gertrudy Wielkiej (zm. 1302), ogłoszonej przez papieża Benedykta XVI doktorem Kościoła, i św. Mechtyldy z Hackeborn (zm. 1299). Kluczową rolę w tym kulcie odegrała św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-90), która doznała szczególnych objawień związanych z tajemnicą Serca Jezusa. Wszystko zaczęło się w grudniu 1673 r. i stało się początkiem wielkiego nurtu duchowego i pobożnego, który stopniowo ogarnął cały Kościół. Kult Serca Jezusa zaznaczył się także w Polsce; przyczynił się do wzbudzenia wielu świętych i stale zachęca do nawrócenia oraz podjęcia praktyki wynagrodzenia za grzechy własne i całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

W niektórych regionach naszego kraju przyjął się zwyczaj święcenia wieńca adwentowego. Wykonywany on jest z gałązek iglastych, ze świerku lub sosny. Następnie umieszczone są w nim cztery świece, które przypominają cztery niedziele adwentowe. Świece zapalane są podczas wspólnej modlitwy, Adwentowych spotkań lub posiłków. W pierwszym tygodniu adwentu zapala się jedną świecę, w drugim dwie, w trzecim trzy, a w czwartym wszystkie cztery. Wieniec wyobraża jedność rodziny, która duchowo przygotowuje się na przeżycie świąt Bożego Narodzenia.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie Adwentowe #1

2024-12-01 22:53

ks. Łukasz Romańczuk

Rozpoczynamy Adwent. W tym roku zapraszamy do wysłuchania w każdą niedzielę rozważań do Ewangelii na poszczególne niedzielę Adwentu. A od poniedziałku do soboty na Adwentowe Opowieści. Będą one do odsłuchania na naszym kanale YouTube oraz na Spotify Niedziela Wrocławska

YouTube: 
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję