Modlitwa i motory
– Kocham Polskę i ty też ją kochaj. Dziękuję, że jesteście wierni temu testamentowi ks. Peszkowskiego. Dziękuję za waszą troskę o historię, rodaków na Kresach oraz zachowanie prawdy i pamięci – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, podczas Mszy św. dla uczestników 21. Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego, który odbył się 21 kwietnia. Tradycyjnie, prosząc o opiekę na nowy sezon, przeprowadzili oni też kwestę na rzecz Kresowian. – Mamy przekonanie, że jeśli tu przyjedziemy, to będziemy bezpieczni. To wyraz naszego patriotyzmu, przywiązania do Boga i tradycji – zaznaczył Bronisław Biel, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które organizuje zlot. Przybyli członkowie różnych klubów i organizacji, pośród nich osiemdziesięcioosobowa grupa Węgrów.
Nocą z Piekar Śląskich
Zaczęło się 19 lat temu, wyruszyli w piątkę, nie myśląc o zainicjowaniu cyklicznego wydarzenia. W tym roku na Jasną Górę w Nocnej Pieszej Pielgrzymce z Piekar Śląskich dotarło 101 pielgrzymów. Swój trud ofiarowali w intencjach osób zranionych w Kościele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Michał Piec, współorganizator pielgrzymki, zauważył, że jej intencje wynikają z tego, czym żyje Kościół. W modlitwie pamiętano nie tylko o osobach zranionych w wyniku przemocy seksualnej, ale również o tych, które cierpią z powodu innych nadużyć. – Polecaliśmy też kapłanów, którzy są ofiarami niesłusznych oskarżeń. Jest to dla nich wielki krzyż, bo nawet jeśli z tych zarzutów zostaną oczyszczeni, to powrót do normalnej posługi jest trudny – powiedział ks. Sławomir Tupaj z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
Pielgrzymka jest inicjatywą świeckich związanych z piekarskim sanktuarium. To pierwsza piesza kompania w tym roku.
3 maja na Jasnej Górze
Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ojciec Samuel Pacholski wyjaśnił, że jedną z głównych intencji będzie modlitwa o pokój i dobre decyzje dla światowych przywódców oraz o to, „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”. Uroczystości rozpoczną się 2 maja Mszą św. o godz. 19 w bazylice, poprzedzoną koncertem maryjnym chóru „Pueri Claromontani” (godz. 18) i procesją maryjną (18.30). Apel Jasnogórski poprowadzi abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski.
Reklama
3 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, o godz. 10 rozpocznie się program słowno-muzyczny pt. „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej”, połączony z przyrzeczeniami duchowej adopcji dziecka poczętego. Sumę odpustową o godz. 11 celebrować będą przedstawiciele KEP na czele z jego przewodniczącym. Ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. Mszę św. w bazylice o godz. 19 odprawi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a poprzedzi ją procesja eucharystyczna o godz. 18.30. Uroczystość zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego.
Jasnogórski flesz
• 2 maja – pielgrzymka Bractw Kurkowych;
• 3 maja – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski;
• 4 maja – pierwszosobotnie zawierzenie rodzin;
• 4-5 maja – pielgrzymka Sybiraków.