Przed Eucharystią w katedrze gości powitał rektor Seminarium ks. dr Adam Perz. Prosił bp. Jana Piotrowskiego o przewodniczenie Eucharystii i modlitwę w intencji wszystkich przyjaciół WSD – żyjących oraz tych, którzy odeszli do wieczności, dziękując za wszelkie dobro, które spłynęło od przyjaciół Seminarium.
Miłość domaga się zaufania i wierności
W homilii bp Piotrowski zaznaczył, że to miłość jest podstawą naszej wiary i że „źródłem prawdziwej miłości jest Bóg, a w naszym życiu jej sprawdzianem jest nasza wierność i świętość”. – Podstawą trwałej i dojrzałej przyjaźni z Bogiem, jak i z ludźmi może być tylko wierna i prawdziwa miłość – mówił, dodając, że miłość to nie uczucie, „ale ma być dojrzałą cnotą”. Miłość Boga i bliźniego to nasz najważniejszy egzamin życia, domaga się jednak zaufania pokładanego w Bogu, który jest Miłością – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Seminarium i diecezja zawdzięcza Wam bardzo wiele
Reklama
Wyjaśniał, dlaczego współczesny świat boi się Ewangelii. – Świat nie kocha kapłanów, stąd prześladowania i męczennicy, którzy wcale nie należą do przeszłości, tak jak proboszcz tej katedry błogosławiony męczennik z Dachau ks. prał. Józef Pawłowski. Świat nie wymyślił nic nowego, ponieważ we współczesnych głosicielach Ewangelii, często obarczonych ludzkimi niedoskonałościami, świat chociaż tak potężny, panicznie boi się Ewangelii, która broni życia, godności człowieka prawdy o małżeństwie i prawdy o ludzkim życiu. Bo boi się przede wszystkim Boga, który jest miłością. Świat boi się, bo nie rozumie, czym jest prawdziwa miłość – mówił biskup. Kończąc, powiedział: – Drodzy Bracia i Siostry, diecezja kielecka i Seminarium zawdzięczają Wam bardzo wiele, dlatego ze szczerą wdzięcznością modlimy się w waszych intencjach, a jak ufam, że Wyższe Seminarium Duchowne czyni to każdego dnia. Niech zawsze łączy nas prawdziwa przyjaźń i modlitwa za powołania i powołanych, którzy realizują misję głoszenia Ewangelii w naszej diecezji na wschodzie i zachodzie Europy, a szczególnie w młodych Kościołach w Peru, Brazylii i na Jamajce.
Jesteście nadzieją
Reklama
– Dziś pamiętamy także o tych – mówił Biskup – którzy z Grona Przyjaciół odeszli do wieczności i o tych, którzy obecnie tworzą łańcuch ofiarnych rąk i serc, ale z różnych racji: panującej pogody, wieku czy choroby nie mogą być z nami. Niech Maryja Łaskawa Kielecka oraz nasi błogosławieni: abp Jerzy Matulewicz, który był profesorem naszego Seminarium, późniejszy arcybiskup Wilna, wcześniej odnowiciel zakonu Marianów, a także wspomniany ks. Pawłowski otaczają nas wszystkich przemożna opieką, a alumni oraz biskupi, księżą przełożeni i profesorowie niech noszą was we wdzięcznej modlitewnej pamięci – zakończył. Głos zabrał ks. Szymon Górski, który przez 6 lat był prezesem Stowarzyszenia „Grono Przyjaciół WSD w Kielcach”. Zwracając się do zebranych, przypomniał fragment Dziejów Apostolskich, kiedy to w czasach prześladowań wyznawcy Jezusa byli razem: „Trwali we wspólnocie, na modlitwie, na łamaniu chleba i w nauce Apostołów”. – W tym czasie okrutnym dla Kościoła siłą chrześcijan było to, że trwali przy krzyżu Chrystusa, razem tworząc jedno. To trwanie razem zdaje się być czymś naturalnym i koniecznym w dobie wszelkich wyzwań i kryzysów, jakie dotykają świat i Kościół – mówił. Dziękował za trwanie i przyjaźń wraz z alumnami przygotowującymi się do kapłaństwa. – Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni, że mimo upływu czasu, w mniej lub bardziej sprzyjających okoliczności, trwacie przy nas i z nami przy Chrystusie – mówił. Dziękował za dar modlitwy i pomoc materialną. – Drodzy przyjaciele, jesteście nadzieją, że także w tym świecie i w czasach, w jakich nam przyszło żyć, są dusze spragnione Bożej prawdy, zbawienia i życia. Dziękujemy Bogu za każdą i każdego z Was – mówił.
Kolędowanie i rozmowy
W budynku WSD goście, alumni, profesorowie, kapłani razem z bp. Piotrowskim zasiedli przy wspólnym stole. Był czas na rozmowy, podsumowania. Po posiłku wszyscy zebrali się na auli i tam wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu chóru Studium Organistowskiego Diecezji Kieleckiej.
* * *
Stowarzyszenia „Grono Przyjaciół Seminarium” liczy 4365 członków, w tym 3976 przyjaciół i 389 sympatyków. Każdy, kto chciałby dołączyć do grona wspierających katolicką uczelnię, może to zrobić kontaktując się z ks. dr. Marcelim Frączkiem, prezesem Grona Przyjaciół Seminarium.