Reklama

Niedziela Podlaska

Głos z misyjnego świata

Każdego roku, dzień 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, jest Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. Z tej okazji chcemy podzielić się kolejnym listem od naszej diecezjalnej misjonarki w Ekwadorze.

Niedziela podlaska 1/2024, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Ekwador

Monika Krasowska

Wizyta w Playa Prieta

Wizyta w Playa Prieta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od ostatniego listu sporo się wydarzyło. Sabina wróciła z Polski, a Priscille wyjechała już do Francji. Do naszej wspólnoty dołączyła Alix, Francuzka, która większość swojego życia mieszkała w Japonii, więc żartujemy sobie, że jest bardziej Japonką niż Francuzką. Arnulfo zakończył już swoją misję i wrócił do Gwatemali. Mieliśmy też kilku wspaniałych gości. Przez 2 tygodnie była z nami Alexandra – Francuzka, która od kilku lat realizuje swoją misję w Argentynie. Przez tydzień gościliśmy Karol z Kolumbii. Odwiedziła nas też rodzina Chafika z Belgii.

Od kilku dni jest też z nami Monika z Polski, która zakończyła swoją misję 2 lata temu i przyjechała nas odwiedzić. Nie sposób opisać radości naszych przyjaciół, którzy nagle spotykają dwie wysokie Polki o tym samym imieniu. Zaskakujące jest też to, że pomimo upływu czasu, wszyscy ją doskonale pamiętają i rozmawiają z nią w taki sposób, jakby nie widzieli się zaledwie chwilę. Jak widzicie życie w naszym domu to niezła międzynarodowa mieszanka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka

Jak co roku, w święto naszej największej patronki Matki Bożej Bolesnej, każdy Dom Serca na świecie organizuje pielgrzymkę. Przez kilka miesięcy poprzedzających nasz wyjazd organizowaliśmy różne aktywności, które pomogły nam sfinansować dwudniowy wyjazd dla 46. osób z naszej dzielnicy.

Reklama

Wybraliśmy się do prowincji Manabi, aby odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej z Monteserrat w Montecristi i zakon Sióstr Służebnic Domu Matki w miejscowości Playa Prieta. To właśnie tam w 2016 r. podczas silnego trzęsienia ziemi zginęła siostra Klara Crocket i 5 innych dziewczyn. Życie siostry Klary i jej świadectwo wiary jest naprawdę inspirujące. Jeśli chcielibyście poznać ją bliżej to polecam film na YouTube Wszystko albo nic. Siostra Clare Crocket.

Był to czas przepełniony modlitwą, ale nie zabrakło też radości, śmiechu i wypoczynku na plaży. Dla wielu naszych przyjaciół z dzielnicy coroczna pielgrzymka z Domami Serca to jedyna okazja do wyjazdu i poznawania innych regionów Ekwadoru.

Senora Belinda

Przy okazji tego wyjazdu chciałabym Wam przedstawić bardzo ważną dla mnie osobę, a mianowicie moją kompankę z autobusu, senorę Belindę. Ma ona 61 lat, 3 dzieci i 3 wnucząt. Mieszka w innej części Isla Trinitaria, znacznie oddalonej od naszego domu. Senora Belinda zachwyca mnie swoją otwartością, mądrością i niezwykle piękną wiarą. Co ciekawe dopiero 10 lat temu przyjęła sakramenty Eucharystii i Bierzmowania, wcześniej jak sama mówi, była daleko od Kościoła. Senora Belinda od wielu lat boryka się z naprawdę wieloma problemami zdrowotnymi. Tylko w trakcie mojego pobytu przeszła 2 operacje. Pomimo swoich trudności i chorób, senora Belinda zawsze jest dla mnie ogromnym wsparciem podczas moich zmagań zdrowotnych. Wysłuchuje mnie z uwagą, doradza i na koniec z czułością przytula. Niejednokrotnie zawstydza mnie jej ogromne zaufanie Bogu i niegasnący entuzjazm.

Senora Jesús

Reklama

Senora Jesús to jedna z najbiedniejszych materialnie osób, które tutaj poznałam. Wraz z 6 swoich dzieci mieszka w niewielkiej i naprawdę ubogiej chatce. W domu panuje ogromny bałagan, nieprzyjemny zapach, jest pełno komarów. Mąż senory Jesús znęca się nad nią zarówno fizycznie jak i psychicznie, chcąc uprzykrzyć jej życie do tego stopnia, że ta w końcu wyprowadzi się z dziećmi z domu. Senora Jesús znosi to wszystko, bo nie ma dokąd pójść. Wielokrotnie podczas naszych spotkań ze łzami w oczach opowiada nam o wszystkich swoich trudach.

Senora María

Kolejną osobą, którą chciałabym Wam przedstawić jest nasza krawcowa senora María. 3 lata temu w jej życiu wydarzyła się ogromna tragedia. Jej nastoletnia córka została brutalnie zamordowana przez zazdrosną koleżankę, a worek z jej poćwiartowanym ciałem odnaleziono w stercie śmieci. Możecie sobie wyobrazić, ile cierpienia było i cały czas jest w sercu matki, która straciła swoje dziecko w taki sposób. Senora María długo nie mogła się z tym pogodzić, ale w pewnym momencie zdała sobie sprawę, że nie może żyć dłużej bez przebaczenia morderczyni swojej córki. Aby móc przyjmować komunię świętą podjęła decyzję, że jej przebacza i od tej pory codziennie modli się za tę dziewczynę, co jest dowodem działania Łaski Bożej. Drugim ogromnym cierpieniem senory Marii jest jej mąż, który często znęca się nad nią pod wpływem alkoholu. Nie wiem skąd ta kobieta ma w sobie tyle siły i pokoju. Chciałabym, żeby jej życie się odmieniło, ale jedyne co mogę zrobić to po prostu ją wysłuchać i pocieszyć.

Bruno

Reklama

Jest jedna szczególna osoba, którą chciałabym Wam przedstawić. Bruno to Kolumbijczyk, który od wielu lat mieszka w Ekwadorze. Pewnie dlatego, że nie ma tu swojej rodziny, życie zmusiło go do zamieszkania w przytułku. Don Bruno jest jedną z nielicznych tam osób, sprawnych fizycznie, więc zawsze ochoczo pomaga innym, kładzie swoich współtowarzyszy do łóżek, pomaga nam ich karmić, pomaga sprzątać. Bardzo lubi śpiewać i robi to naprawdę dobrze. W czasie różańca, który wspólnie odmawiamy, pomiędzy każdą tajemnicą, Don Bruno zawsze śpiewa piosenki maryjne. Któregoś dnia dał nam także koncert Julio Jaramillo, ekwadorskiego piosenkarza. Zachwycające było to, z jaką radością i godnością wyśpiewywał te piosenki. Don Bruno jest dla mnie wzorem osoby bardzo dyspozycyjnej dla innych, osoby odnajdującej radość w małych rzeczach, które sprawiają, że pomimo niełatwej sytuacji, w której się znalazł, potrafi być szczęśliwym.

Kochani, przedstawiając Wam tych kilka osób, chciałam Wam pokazać pewna rzeczywistość, którą tutaj poznałam. Rzeczywistość moich przyjaciół. Każda osoba to odrębna historia, odrębne cierpienie, inne zmartwienia. Podczas mojej misji zrozumiałam, że najważniejsze jest odnajdywanie piękna i godności w każdym człowieku, niezależnie w jak niegodnej czy trudnej sytuacji się znajduje. Tak naprawdę to ubogi czy potrzebujący objawia nam prawdę o nas samych, na ile potrafimy być dla drugiego człowieka bliźnim nie tylko z nazwy. Tutaj na Isla Trinitaria doświadczam czegoś wyjątkowego. Nie tyle ja wspieram potrzebujących, ile oni pomagają mi wzrastać w miłości i dobroci serca. Jestem niesamowicie wdzięczna Bogu, że dał mi doświadczenie mojej misji.

W czasie świątecznym składam czytelnikom najpiękniejsze życzenia. Dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia, a szczególnie za modlitwę, dzięki której mogę wypełniać misję, do której zostałam posłana.

2024-01-02 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch: posługa misyjna jest wyrazem Bożego Miłosierdzia

[ TEMATY ]

misje

Margita Kotas

Posługa misyjna jest wyrazem Bożego Miłosierdzia - zauważył bp Adam Bałabuch. Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej celebrował Mszę św. odpustową ku czci Świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie poprzez roczny kurs kapłani diecezjalni, zakonni, siostry zakonne i osoby świeckie przygotowują się do wyjazdu na misje.

- Apostołowie Słowian są dla nas czytelnym wzorem, w jaki sposób wypełnić nakaz misyjny Chrystusa, niosąc Dobrą Nowinę współczesnemu światu - powiedział w homilii bp pomocniczy diecezji świdnickiej. Zwrócił uwagę, że święci Cyryl i Metody byli doskonale przygotowani do swojej posługi poprzez świetne wykształcenie i zdobyte wcześniej doświadczenie. - To nie była improwizacja, ale doskonale przygotowane i przemyślane działanie – stwierdził kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmierza do unicestwienia Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

2025-01-23 21:33

[ TEMATY ]

Muzeum „Pamięć i Tożsamość”

Radio Maryja

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmierza do unicestwienia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” prezentującego dziedzictwo intelektualne św. Jana Pawła II – najwybitniejszego Polaka. Współzałożycielami placówki są wspomniane Ministerstwo i Fundacja „Lux Veritatis”. W naszej ocenie przedstawiciele aktualnej władzy dążą do zniszczenia tej wielkiej inicjatywy i wielu innych podobnych. W imię politycznego interesu władza pogłębia tak zwaną wojnę polsko-polską, nawet kosztem marnotrawstwa środków publicznych wydanych do tej pory na utworzenie państwowego Muzeum – podkreślił zarząd Fundacji „Lux Veritatis” w wydanym oświadczeniu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmierza do unicestwienia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” prezentującego dziedzictwo intelektualne św. Jana Pawła II – najwybitniejszego Polaka.
CZYTAJ DALEJ

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

2025-01-23 21:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

24 stycznia przypada ósma rocznica śmierci, tragicznej śmierci Heleny Kmieć, służebnicy Bożej. W rozmowie z ks. Łukaszem Aniołem SDS, duszpasterzem Wolontariatu Misyjnego "Salvator" przybliżamy osobę tej młodej wolontariuszki misyjnej, a także rozmawiamy o tym, jak staje się ona wzorem do naśladowania na młodych ludzi.

Helena Kmieć pochodziła z Libiąża, mieście w Małopolsce, ale sympatyzowała z Ruchem Młodzieży Salwatoriańskiej i była zaangażowana w działania Wolontariatu Misyjnego "Salwator". - W 2012 roku nawiązała ona z nami kontakt i stała się wolontariuszką naszego wolontariatu misyjnego. Pomimo swojego młodego wieku, była osobą bardzo ambitną, pracowitą, zaangażowaną, a przede wszystkim była głęboko wierząca. Angażując się w nasz wolontariat postanowiła wyjechać na wolontariat do Boliwii - podkreśla ks. Anioła, przywołując tragiczny moment śmierci młodej misjonarki. - Była tam bardzo krótko, dopiero, co rozpoczęła swoją posługę misyjną. 24 stycznia 2017 roku dwóch napastników weszło do ochronki, gdzie posługiwała Helena. Jeden z nich zaatakował ją nożem, zadając jej 14 ciosów nożem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję