Reklama

Z wizytą w parafii

"U Józefa"

Gdy mieszkańcy Pułtuska rozmawiają między sobą o parafii św. Józefa, mówią po prostu: "u Józefa". Jedni twierdzą, że wyrażenie to pochodzi od Patrona parafii, inni utrzymują, że od imienia jej proboszcza - ks. kan. Józefa Gawlika. Tak czy owak - ów familiarny zwrot pokazuje, że parafia ta bliska jest sercom mieszkańców nadnarwiańskiego grodu. 25 maja "do Józefa" przybył bp Roman Marcinkowski, który wizytował tę wspólnotę parafialną. Ksiądz Biskup trzykrotnie spotkał się z wiernymi na Eucharystii, udzielając sakramentu bierzmowania dwom grupom młodzieży oraz przewodnicząc Mszy św. ingresowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Józefa w Pułtusku
Patron parafii: św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Józefa
Dekanat: pułtuski
Miejscowości: Pułtusk (część): Jeżewo, Kacice, Koziegłowy, Łubienica, Olbrachcice, Płocochowo
Proboszcz: ks. kan. Józef Gawlik
Wikariusze: ks. mgr Waldemar Dziewulski, ks. mgr Zbigniew Morawski
W parafii działają: Rada Gospodarcza, Rada Duszpasterska, Akcja Katolicka, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, grupa lektorów, ministranci, schola, Ruch Światło-Życie, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Koła Żywego Różańca dorosłych (5), Koła Żywego Różańca młodzieży i dzieci (3), Parafialny Uczniowski Klub Sportowy "Józef"
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Kościół filialny: pw. św. Stanisława Kostki w Kacicach
Msze św. w niedzielę:
kościół parafialny - 8.00, 9.30, 11.00, 15.30, 18.00;
kościół filialny - 13.00

Charakterystyka parafii

Reklama

Podczas uroczystej Sumy ks. kan. Józef Gawlik złożył sprawozdanie z różnych aspektów działania parafii. Jak przypomniał, podczas 6 lat duszpasterzowania w tej pułtuskiej wspólnocie wspomagało go czterech wikariuszy: ks. mgr Bogusław Sabat, ks. mgr Andrzej Petrykowski oraz pracujący obecnie: ks. mgr Waldemar Dziewulski i ks. mgr Zbigniew Morawski.
Parafia liczy ok. 6500 mieszkańców, na jej terenie znajdują się dwa kościoły: parafialny w Pułtusku oraz filialny w Kacicach. We Mszy św. niedzielnej uczestniczy ok. 35% parafian, z których ok. 1/3 regularnie przystępuje do Komunii św. Na terenie parafii znajduje się kilka szkół różnego stopnia, w tym także Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora. Jak zaznaczył ks. J. Gawlik, współpraca z tymi instytucjami układa się "wręcz modelowo".
Wśród problemów, z jakimi boryka się wspólnota parafialna, Ksiądz Proboszcz wymienił wzrastającą liczbę młodych ludzi żyjących w związkach pozasakramentalnych, niezadowalającą frekwencję młodzieży na niedzielnej Eucharystii, osłabienie funkcji wychowawczych rodziny, rosnące bezrobocie oraz rozpowszechnianie się narkomanii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osiągnięcia duszpasterskie

Reklama

Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, w parafii obok Eucharystii i nabożeństw tradycyjnych (majowe, czerwcowe, różańcowe) odprawianych jest także wiele nabożeństw dodatkowych, jak np. wtorkowe nabożeństwo do św. Józefa, celebrowana w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy piątkowe nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W pierwsze piątki miesiąca wierni, a wśród nich dzieci przygotowujące się do odnowienia przyrzeczeń chrztu św., licznie przystępują do sakramentu pokuty i Komunii św. Parafianie chętnie uczestniczą w rekolekcjach, organizowane są także pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia i Rostkowa. Każdego roku parafia organizuje dekanalną pielgrzymkę nauczycieli na Jasną Górę.
W trakcie Eucharystii Ksiądz Biskup wysłuchał także sprawozdań z działalności poszczególnych grup parafialnych. W parafii działają: Akcja Katolicka, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Koła Żywego Różańca dorosłych i młodzieży, grupa lektorska, ministranci, schola, Ruch Światło-Życie, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy "Józef" oraz rady: duszpasterska i gospodarcza.
Do osiągnięć duszpasterskich należy także działalność charytatywno-społeczna wspólnoty. Przy parafii powstał Społeczny Komitet Pomocy Dzieciom, który we współpracy z duszpasterzami prowadzi świetlicę parafialną dla ok. 30 dzieci. Dzięki dobrowolnym składkom członków komitetu, funduszom parafialnym i darowiznom sponsorów 50 dzieci otrzymuje obiady w soboty i niedziele, kiedy nieczynne są stołówki szkolne i miejskie. Parafia współpracuje też z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, otaczając duszpasterską troską dzieci w świetlicy środowiskowej, seniorów zrzeszonych w Klubie Srebrnego Wieku oraz ludzi, którzy wyrwali się z alkoholizmu.

Dokonania materialne

Ksiądz Kanonik zaprezentował także osiągnięcia materialne, dokonane od czasu ostatniej wizytacji. Do najważniejszych zaliczył kapitalny remont kościoła, na który złożyło się: wzmocnienie fundamentów, zbudowanie nowej kanalizacji, wykonanie izolacji poziomej i pionowej ścian i fundamentów, położenie nowych tynków zewnętrznych i wewnętrznych, całkowite malowanie elewacji, wnętrza i dachu kościoła, wykonanie nowych okien i drzwi, przebudowanie dużej części grożącego zawaleniem sklepienia świątyni i kaplicy bocznej, wykonanie 200 m, nowej posadzki marmurowej, uporządkowanie podziemi kościoła, instalacja centralnego ogrzewania, nowego nagłośnienia i elektronicznych dzwonów, wykonanie dębowej boazerii i nowych ław w prezbiterium, renowacja zabytkowych ołtarzy i wyposażenia kościoła, wykonanie nowych klęczników i mebli. Zadbano także o piękno liturgii: zakupiono nową monstrancję i kielich mszalny, wykonano złocenia paramentów liturgicznych, zakupiono 17 ornatów i wiele innych szat liturgicznych, zakupiono także 2 dywany i chodnik dywanowy do kościoła.
Remontowi poddano także kościół filialny w Kacicach, gdzie zostały zbite stare tynki elewacyjne. W ich miejsce położono nowe tynki, całą elewację zaś pomalowano. Wykonano także nową więźbę i pokrycie dachowe nad zakrystią, dach kościoła został natomiast pomalowany farbą izolacyjną.
Od czasu ostatniej wizytacji wykonano także remont starej plebanii, gdzie zainstalowano centralne ogrzewanie, wymieniono drzwi i okna oraz zbudowano dwie łazienki. Obecnie w budynku tym mieszczą się wikariaty oraz kancelaria, poczekalnia i archiwum parafialne.
Jednym z największych przedsięwzięć gospodarczych był z cała pewnością gruntowny remont kompletnie zrujnowanych budynków poklasztornych, w których przez wiele lat mieściło się więzienie. Połowę budowli wyremontowała płocka Caritas, umieszczając tam hospicjum stacjonarne. Pozostała część została przeznaczona na plebanię. W latach 1998-2002 wykonano następujące prace: wymurowano 80 otworów okiennych i 55 drzwiowych i wstawiono w nie okna i drzwi, uzupełniono znaczne ubytki murów, przebudowano także wiele ścian działowych. Pod obiektem wzmocniono i odwodniono fundamenty, wykonano też nową instalację elektryczną, telefoniczną, radiowo-telewizyjną i wodno-kanalizacyjną. Zainstalowane zostało centralne ogrzewanie z własnej kotłowni gazowej, wykonano łazienki, posadzki i podłogi, zaś cały budynek otynkowano i pomalowano z zewnątrz i wewnątrz.
Uporządkowano także i wyłożono dartym kamieniem wewnętrzny dziedziniec o powierzchni 400 m, wykonano również kolektor sanitarny dla obiektów parafialnych.

Wizyta pasterza

Wizyta Księdza Biskupa obejmowała kilka punktów programu i rozpoczęła się Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania pierwszej grupie młodzieży. Kolejna grupa przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej wieczorem. W sumie umocnienie darami Ducha Świętego przyjęło 150 osób.
W południe Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. ingresową, w czasie której wygłosił także homilię. W swoim słowie przypomniał, że swe piękno Pułtusk zawdzięcza m.in. faktowi bliskich związków miasta z Kościołem. "Czym byłby Pułtusk bez przepięknej kolegiaty, bez zamku, będącego niegdyś rezydencją biskupów płockich, bez kościoła i klasztoru św. Józefa i wielu innych zabytków, które swe powstanie zawdzięczają Kościołowi?" - pytał Kaznodzieja. Ksiądz Biskup zachęcał także słuchaczy do odważnego dawania świadectwa poprzez angażowanie się w życie tej najmniejszej struktury administracyjnej Kościoła, jaką jest parafia. "Parafia jest najmniejszą cząstką w strukturze Kościoła. Kilka parafii składa się na dekanat, kilkadziesiąt dekanatów stanowi diecezję, kilka diecezji czyni metropolię, zaś wszystkie metropolie składają się na cały Kościół. U jego podstaw leży jednak zawsze wiara i życie religijne parafii. Jeśli te najmniejsze wspólnoty będą żywymi wspólnotami wiary i ducha, wtedy z większym optymizmem i nadzieją można patrzeć na przyszłość całego Kościoła" - mówił bp Roman Marcinkowski.
We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu Pułtusk, a także dyrektorzy wielu instytucji Pułtuska, którzy następnie zostali podjęci uroczystym obiadem przez gospodarza parafii ks. kan. Józefa Gawlika. W budynku plebanii Ksiądz Biskup otrzymał także artystyczną kopię średniowiecznej pieczęci z herbem Pułtuska, którą wręczył burmistrz tego pięknego miasta Wojciech Dębski. Ksiądz Biskup odwiedził również działające na terenie parafii hospicjum Caritas, gdzie spotkał się z jego pracownikami i podopiecznymi.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zginął górnik po wypadku w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Rzecznik KGHM Artur Newecki poinformował PAP, że odnaleziono ciało 37-letniego górnika, którego poszukiwano od momentu sobotniego wypadku.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: święcenia biskupie. Bp Marek Ochlak OMI będzie posługiwał na Madagaskarze

2025-07-06 16:39

[ TEMATY ]

Gdańsk

Madagaskar

święcenia biskupie

Fenoarivo Atsinanana

episkopat.pl, Karol Jeliński, ks. Łukasz Koszałka

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Święcenia biskupie o Marka Ochlaka OMI

Ojciec Marek Ochlak OMI - wieloletni misjonarz i przełożony oblatów - przyjął sakrament święceń biskupich w oblackim kościele pw. św. Józefa w Gdańsku. Na ordynariusza diecezji Fenoarivo Atsinanana na Madagaskarze 59-letni zakonnik został nominowany przez papieża Franciszka. Eucharystia była sprawowana w języku polskim, z elementami języków francuskiego i malgaskiego. W uroczystości wzięli udział biskupi z Polski i Madagaskaru.

Głównym konsekratorem był abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze, Seszelach, Mauritiusie i delegat apostolski na Komorach, a współkonsekratorami byli: abp Tadeusz Wojda SAC - metropolita gdański, przewodniczący KEP oraz bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD - ordynariusz diecezji Morondawa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Madagaskaru.
CZYTAJ DALEJ

Potrzeba powrotu do Bożych źródeł [Felieton]

2025-07-06 20:40

ks. Łukasz Romańczuk

Żyjemy w czasach, gdy wartości chrześcijańskie są niezwykle ważne i aktualne. To czasy, gdy cywilizacja euroatlantycka przeżywa okres zeświecczenia. Gdy całe narody odchodzą od Boga, gdy prawa Boże są łamane, gdy odrzucane są Przykazania Dekalogu, w tych czasach ważny jest głos świętych, takich jak św. Jan Paweł II. Arcybiskup Zygmunt Feliński – męczennik, wyjątkowa postać w historii warszawskiego Kościoła – wymienił trzy zasadnicze korzenie zła, które sprawiają, że człowiek traci orientację i odchodzi od Boga. Powiedział za św. Pawłem, że „korzenie owe to: chciwość pieniądza, pycha żywota, pożądliwość ciała – są to główne źródła zła, przez które w sposób szczególny działa szatan”, ale można się temu złu przeciwstawić.

Od początku istnienia chrześcijaństwa powstawały zakony, których duchowni – poprzez śluby jakie składają, przeciwstawiają się właśnie tym korzeniom zła. Są to śluby: ubóstwa – przeciwko chciwości pieniądza, posłuszeństwa – przeciwko pysze żywota, oraz czystości – przeciwko pożądliwości ciała). Z początku powstawały zakony pustelnicze, a z czasem zakony kontemplacyjne, takie jak benedyktyni czy cystersi. To właśnie mnisi zachowali skarby kultury antycznej przed zniszczeniem. Oni, w swoich klasztorach, odseparowani od świata, kierując się benedyktyńską zasadą „ora et labora”, tzn. „módl się i pracuj”, przepisywali księgi starożytnych filozofów, lekarzy, uczonych czy poetów. Bez ich pracy kultura antyczna, wiedza grecka, rzymska, prawo i inne zabytki kultury światowej nie przetrwałyby. To benedyktyni i cystersi uczyli Europejczyków – naszych przodków – jak uprawiać ziemię, jak budować mosty i domy, jak siać zboże, jak hodować bydło i trzodę. To oni stanęli u podstaw fundamentów cywilizacji europejskiej. Już w VI wieku tworzyli pierwsze szkoły powszechne, a następnie uniwersytety. To oni przekazywali Ewangelię – od najmłodszego do najstarszego chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję