Wśród zaproszonych gości był bp Piotr Sawczuk, który objął wystawę swoim patronatem. Wernisaż uświetnił swoim występem Chór Kameralny KOE pod dyrekcją Anety Mroczek.
Głównym organizatorem wystawy jest Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Toruniu. Współorganizatorzy to: Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych, Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz galerie i muzea, w których prezentowana była, jest i będzie wystawa. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Mirosława Rochecka i ks. prof. dr hab. Dariusz Kotecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Organizatorzy projektu pragną uczcić beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, zwrócić uwagę na znaczenie tego wydarzenia, przypomnieć postać Prymasa Tysiąclecia, jego zasługi dla Kościoła i Polski w trudnym czasie reżimu komunistycznego i ateistycznej propagandy. Twórcy w swoich pracach odnoszą się do niezłomnej postawy kard. Stefana Wyszyńskiego, jego osobistych przymiotów oraz wyznawanych i szerzonych wartości, a także do historii jego życia i sprawowanej przez niego posługi duchowego przywódcy narodu.
Na wystawie prezentowane są 124 prace artystyczne wykonane w różnych technikach malarskich, graficznych, rysunkowych, multimedialnych, fotograficznych i rzeźbiarskich. Bierze w niej udział 85 artystów z różnych regionów Polski. Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Kolejne odbyły się w Muzeach Archidiecezjalnych w Poznaniu, w Pelplinie, w Rzeszowie, w Krakowie, w Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego, w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz w Lublinie w siedzibie Civitas Christiana. Planowane są kolejne ekspozycje, jednak „czas pokaże, co będzie dalej” – piszą we wstępie do katalogu organizatorzy. „Dziś już nic nie można przewidzieć. Życie weryfikuje wszelkie plany. Trzeba jednak – jak zalecał Prymas – robić to, co każdy z nas może..., co dobre..., co słuszne..., co piękne... Wykonywać sumiennie swoją pracę i powołanie – w ten sposób wypełniać wolę Bożą.”
Wystawę można obejrzeć w Galerii DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury do 23 sierpnia.