Reklama

Niedziela Wrocławska

Pod opieką Maryi

Wspólnota parafialna NMP Matki Bożej Nieustającej Pomocy we Wrocławiu – Muchoborze Małym ma 40 lat. O parafii opowiada jej obecny proboszcz – ks. Zbigniew Orda.

Niedziela wrocławska 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Zbigniew Orda przy domu, w którym znajdowała się pierwsza kaplica mszalna

Ks. Zbigniew Orda przy domu, w którym znajdowała się pierwsza kaplica mszalna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia powstała 7 marca 1983 r. Jej pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Skorusa, a terytorium parafii zostało wyodrębnione z parafii na Muchoborze Wielkim. Początki parafii sięgają jednak o wiele wcześniej.

Historycznie

Reklama

W 1971 r. czterej kapłani: ks. Aleksander Oberc, ks. Stefan Kruszak, ks. Jan Janowski oraz ks. Władysław Bochnak nabyli nieruchomość przy ul. Greckiej 26-28 i przekazali ją na własność parafii św. Michała Archanioła na Muchoborze Wielkim. Poświęcenie nowo utworzonej w tym miejscu kaplicy odbyło się 2 października 1971 r., a w 1978 r. ks. Oberc założył odrębne księgi dla osiedla Muchobór Mały. Kolejną ważną datą był 25 czerwca 1981 r. gdy do domu przy ul. Greckiej wprowadził się ks. Franciszek Skorusa. Został on oddelegowany przez kard. Gulbinowicza do utworzenia nowej parafii. I choć były to czasy niesprzyjające budowie kościoła, to ks. Franciszek Skorusa, który był pracowitym i nie zrażającym się przeciwnościami losu góralem, zdołał pozyskać pod budowę świątyni plac w centrum osiedla Muchobór Mały – podkreśla ks. Orda. Prace budowlane rozpoczęły się 21 kwietnia 1988r. W budowę kościoła zaangażowali się wszyscy parafianie; przychodzili indywidualnie, ale także organizowali się grupowo, np. ulicami, rodzice dzieci pierwszokomunijnych, lektorzy itp. Przy tych pracach zawsze był obecny ks. prałat Franciszek, co dla wielu do dziś jest budującym wspomnieniem. Kościół został wzniesiony w imponująco szybkim czasie, bo po 12 latach budowy 29 października 2000 r. miała miejsce jego konsekracja, której dokonał kard. Gulbinowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomoc misjom

Wierni z Muchoboru Małego są bardzo zaangażowani w pomoc misjom. – Naszą patronką jest Matka Boża Nieustającej Pomocy. I zgodnie z tym tytułem staramy się nieustannie pomagać. Podejmujemy wiele inicjatyw misyjnych. Niektóre grupy systematycznie wspierają misje. Realizujemy m. in. program Caritas Polska: „Rodzina rodzinie” i w ramach tego projektu utrzymujemy od sześciu lat pięć rodzin: z Syrii, Libanu, a od niedawna jeszcze jedną rodzinę z Ukrainy – podkreśla ks. Orda, dodając: – Od wielu lat wspieramy misjonarza ks. Marcina Dragana, klaretyna, który już 27 lat posługuje na Syberii. Co roku przyjeżdża do nas i dzieli się troskami i radościami pracy misyjnej. Naszą opieką, objęta jest także siostra Hanna, pallotynka z Kamerunu, a od niedawna także misjonarz z naszej archidiecezji – ks. Piotr Sierzchuła, który przez 6 lat był wikariuszem tutejszej parafii, a dziś posługuje na Jamajce – podkreśla ks. proboszcz.

Wspólnota parafialna zaangażowana jest w Ruch Maitri, za pośrednictwem którego finansuje edukację i wyżywienie 36 dzieci, a od lutego 2022r. organizuje pomoc dla Ukrainy. – Oprócz zbiórek finansowych i rzeczowych, w tym żywości, zakupiliśmy i przekazaliśmy kilka profesjonalnych zestawów medycznych dla ratowników i lekarzy pomagających walczącej Ukrainie. Nieustannie staramy się dostrzegać tych, którzy mają mniej od nas i im pomagać.

Zmiany

Reklama

Przez ostatnie 40 lat Muchobór Mały bardzo się zmienił. Osiedle tworzą starsze domy jednorodzinne i wielorodzinne, bloki mieszkalne wybudowane w latach 70. i 80. XX wieku i nieliczne wybudowane w obecnym stuleciu. – Gdy powstawała parafia, na terenie osiedla mieszkało ok. 12 tys. osób. Dziś mieszkańców jest ok. 7 tys. – opowiada ks. Zbigniew Orda. – Zmniejszenie się liczby mieszkańców wynika nie tylko ze zmian demograficznych, ale także z odejścia od modelu zamieszkiwania rodzin wielopokoleniowych w jednym domu/mieszkaniu na rzecz szybkiego usamodzielniania się i niezależności.

Pierwszy proboszcz

Pamięć o zmarłym 3 października 2010 r. proboszczu ks. Franciszku Skorusie jest w tutejszej parafii bardzo żywa. Jego grób, znajdujący się na placu kościelnym, jest bardzo często odwiedzany. Parafianie idący na Msze św., przychodzą najpierw na modlitwę do grobu ks. prałata, a później wchodzą do kościoła – podkreśla ks. Zbigniew Orda. – To nie tylko znak pamięci, ale też dowód wdzięczności i szacunku dla kapłana, który był ich pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła. Podziękowaniem za wieloletnią posługę w parafii jest także nadanie im. ks. Franciszka Skorusy skwerowi przy kościele oraz domowi parafialnemu.

Kult świętych

W bocznym ołtarzu Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie świętych i błogosławionych. Wśród nich odnajdziemy relikwie św. Jana Pawła II, św. Charbela, św. Dominika Savio, św. Faustyny, św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Antoniego Clareta, św. Alberta Chmielowskiego oraz błogosławionych: Bronisława Markiewicza, Karoliny Kózkówny, Jerzego Popiełuszki, Michała Sopoćki, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, Bernardyny Jabłońskiej. Łącznie jest ich 14. W głównym ołtarzu znajdują się jeszcze relikwie bł. Honorata Koźmińskiego.

Najważniejsze wydarzenia

Reklama

W życiu każdej parafii ma miejsce wiele wydarzeń. Są jednak takie, które zasługują na podkreślenie. Dla nas był to dzień powołania parafii oraz konsekracja kościoła. Szczególnym, choć bardzo trudnym wydarzeniem, była też przedwczesna śmierć ks. Franciszka – wymienia ks. Orda. Nie żyjemy jednak tylko historią. Staramy się, aby w naszej wspólnocie było miejsce dla różnych charyzmatów, stąd parafia jest bogata w grupy, w których każdy chętny może się odnaleźć, zgodnie ze swoimi talentami i powołaniem. Są nimi: Koło Żywego Różańca, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Emmanuel”, LSO, Krąg Biblijny, Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie, Parafialny Zespół Caritas, Chór „Cantica”, Schola Liturgiczna, Wspólnota Nieustannego Różańca, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Ruch Maitri, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium czy Wspólnota Małżeństw i Rodzin.

Czterdziestolecie

W ramach obchodów rocznicy powstania parafii odbywają się różne wydarzenia. – Ingres rocznicowy miał miejsce 7 marca 2023 r. Przypadł on na Wielki Post i czas rekolekcji parafialnych prowadzonych przez o. Krzysztofa Wesołowskiego, karmelitę. Na ich zakończenie można było przyjąć szkaplerz. Był tego dnia z nami bp Maciej Małyga – wspomina ks. Zbigniew Orda, dodając: – W maju planujemy udać się na pielgrzymkę do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, podczas której otrzymamy relikwie patronki Śląska (wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Śląskiej do świątyni będzie miało miejsce w październiku). W czerwcu będziemy pielgrzymować do Medjugorie oraz obchodzić odpust parafialny. Jest już tradycją, że odbywa się wtedy festyn parafialny. Mamy również w planach pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Chcemy także przygotować specjalne jubileuszowe różańce, z wizerunkiem NMP Nieustającej Pomocy i kościoła, które będą piękną pamiątką obchodzonego 40-lecia.

Mamy w planach dzień wspólnot naszej parafii. Chcemy ten rok tak ubogacić duchowo, aby nasza wspólnota parafialna wyszła z niego silniejsza Bogiem – podsumowuje ks. Zbigniew Orda.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są dla Niepokalanej

Niedziela częstochowska 13/2023, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

J. Banik, NSZZ „Solidarność”

Rycerstwo jest w parafii od 2002 r.

Rycerstwo jest w parafii od 2002 r.

Bez formacji i bez wiary moglibyśmy pozostać obumarli duchowo – przyznaje ks. Jan Batorski, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.

Parafia jest ubogacona duchowo działalnością wspólnot i zaangażowaniem w nich wiernych. – W naszej parafii jest kilka wspólnot. Każda z nich ma swoją Mszę św. i własną formację. W pierwszą środę – Pomocnicy Maryi Matki Kościoła, w drugą środę na modlitwie o nawrócenie grzeszników, aby Matka Boża nie płakała nad człowiekiem, gromadzi się Apostolstwo Rodziny Saletyńskiej. Rycerstwo Niepokalanej natomiast przychodzi na swoją modlitwę w trzecią środę miesiąca. Przed Mszą św. członkowie Rycerstwa Niepokalanej odmawiają Różaniec, a po Eucharystii odbywa się spotkanie, podczas którego odczytywany jest i komentowany konkretny fragment Pisma Świętego, a także z konferencji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Zdarza się, że jest to spotkanie wspólne z Akcją Katolicką, gdy przypada 16. dzień miesiąca. Bardzo ważną rolę w naszej parafii spełnia również kaplica wieczystej adoracji, w której nasze wspólnoty mają dyżury modlitewne – mówi ks. Batorski.
CZYTAJ DALEJ

Miasto, w którym wszystko się zaczęło...

2025-04-15 15:41

[ TEMATY ]

bł. ks. Michał Sopoćko

Wilno

metropolita wileński

abp Gintaras Grušas

Vilniaus arkivyskupija

Wywiad z metropolitą wileńskim przeprowadził i przetłumaczył z j. litewskiego ks. Mariusz Marszałek SAC

Jest Ksiądz Arcybiskup pasterzem w mieście, które zostało wybrane przez Opatrzność Bożą na kolebkę kultu Bożego Miłosierdzia. Jak w tym kontekście odczytuje Ksiądz swoją misję, a także misję archidiecezji wileńskiej?
CZYTAJ DALEJ

Pierwsza oficjalna audiencja Papieża Franciszka od lutego

2025-04-16 11:55

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek w środę tuż przed godziną 11.00 spotkał się z kierownictwem i personelem Kliniki Gemelli, Uniwersytetu Katolickiego oraz Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego. To pierwsza oficjalna audiencja Ojca Świętego po wypisaniu w marcu z Kliniki Gemelli.

Jak poinformowało w komunikacie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, z Papieżem spotkało się około 70 osób, które pomagały Franciszkowi w jego hospitalizacji w ubiegłym miesiącu. Wizyta odbyła się w Sali przylegającej do Auli Pawła VI.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję