W Święto Epifanii przypada Dzień Modlitw i Pomocy Misjom i zarazem Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Sumie, z modlitwą za misje, przewodniczył bp Andrzej Kaleta, a wśród celebransów byli m.in. ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz od lat pracujący w Peru, oraz kapłan i lekarz kongijski ks. Jean Baptista Ngoyi-Ngoma.
Dług wdzięczności za skarb wiary
W homilii ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Wydziału ds. Misji i Ewangelizacji Diecezji Kieleckiej, zauważył, że Epifania – święto Objawienia Pańskiego przypomina powołanie pogan oraz otwarcie horyzontu zbawienia wszystkim narodom. Mówił o tym, że Mędrcy wyruszyli w drogę, nie zważając na niebezpieczeństwa. – Potrzebna była głęboka wiara i pokora, aby w Dziecku rozpoznać Mesjasza i oddać mu pokłon – stwierdził. – I zachęcał: – Klęknijmy dziś przy żłóbku, wróćmy do naszych wieczerników parafialnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czujmy się odpowiedzialni
Ks. Zygmunt przypomniał także, że 1743 polskich misjonarzy i misjonarek pracuje w 99 krajach misyjnych. Oni wszyscy nie tylko niosą Ewangelię, ale realizują liczne dzieła miłosierdzia. Kapłan podziękował za trud i zaangażowanie Kolędników Misyjnych oraz za ofiary składane na Krajowy Fundusz Misyjny.
Reklama
Z kolei bp Andrzej Kaleta przypomniał, że piękna tradycja misyjnego kolędowania dzieci trwa blisko 30 lat. – Czujmy się odpowiedzialni za dzieła misyjne; jak wiele możemy zrobić, nie tylko przez zaangażowanie materialne, ale przez własną modlitwę, która jest tak ważna – podkreślał bp Kaleta.
Zostały przywołane także słowa bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który na dzień 6 stycznia wystosował komunikat. Biskup pisze w nim m. in., że „naszym zadaniem jest spłacać dług wdzięczności za skarb wiary i przynależności do Kościoła poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień oraz ofiary materialne, wspierające dzieła misyjne polskich misjonarzy”.
Otwarcie horyzontów zbawienia
Jak tłumaczy w komunikacie bp Piotrowski, „wraz z Mędrcami rozpoczyna się pielgrzymka ludzkości ku Jezusowi Chrystusowi – Bogu, który narodził się w Betlejem; który oddał życie za nas na krzyżu, i który jako Zmartwychwstały, pozostaje z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Dzisiejsza uroczystość ukazuje nam zatem otwarcie horyzontów zbawienia dla wszystkich narodów”.
Biskup kielecki przypomina także fundamentalne znaczenie Kościoła. „Trwający rok duszpasterski (…) uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa Odkupiciela świata należy szukać w Kościele, który zaprasza nas do medytacji nad drogą poszukiwania Mesjasza, znalezienia i oddania Mu pokłonu, złożenia darów i powrotu inną bezpieczną drogą. Dzisiaj patrzymy na działalność misyjną Kościoła oraz pomoc tym, którzy niosą orędzie Chrystusa aż po krańce świata”.