Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.

Niedziela podlaska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim rozpoczął zespół złożony z nauczycieli, wykonując utwór z popularnego serialu Czterdziestolatek, z nieco zmienionym i dostosowanym do okoliczności tekstem.

Uroczystości, które miały miejsce 7 września w szkolnej sali gimnastycznej, zostały poprzedzone modlitwą. O godz. 8 w cerkwi Opieki Matki Bożej arcybiskup bielski Grzegorz modlił się w intencji szkoły, pracowników i uczniów. W tej samej intencji sprawował Mszę św. bp Piotr Sawczuk w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Szkoła leży na terenie tej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych gości, z dyrektorką szkoły Katarzyną Pacewicz, starostą bielskim Sławomirem Snarskim oraz naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Anatolem Grzegorzem Tymińskim powitał ks. kan. Dariusz Kujawa, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.

Biskup Piotr Sawczuk powiedział w homilii: – Życie ludzkie jest poszukiwaniem drogi do Boga. Zadaniem człowieka jest wybór drogi coraz lepszej i coraz pewniejszej. Nawiązując do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian wskazał, że to poświęcenie Bogu i służba ludziom są tą najlepszą drogą, ponieważ są naśladowaniem życia samego Chrystusa. On jest pewną drogą, ponieważ prowadzi nas do nieba. A na tym polega nadzieja naszego chrześcijańskiego życia, że na końcu wszyscy mamy zjednoczyć się z Bogiem.

Reklama

Pasterz, cytując słowa Ewangelii wg św. Łukasza, przypomniał: – Ci, którzy żyją według prawa Ewangelii, którzy realizują w swoim życiu wolę Jezusa Chrystusa, są błogosławieni, szczęśliwi i zyskują pewność wiecznej nagrody. Natomiast ci, którzy lekceważą i nie wypełniają chrystusowego prawa miłości, muszą liczyć się z karą. Aby wypełniać wolę Jezusa, powinnyśmy wpatrywać się zawsze w Niego, ponieważ On pokazuje, że nawet będąc ubogim, można przeżywać ogrom Bożego nasycenia. Nawet przy wielu powodach do cierpień i płaczu, można tę drogę wiernie przejść do końca

Pasterz diecezji wspomniał także słuchaczom o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, urodzonym w Korzeniówce, na terenie obecnej parafii drohiczyńskiej. Na zakończenie Mszy św. dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz podziękowała wszystkim za wspólną modlitwę, wręczając biskupowi wiązankę kwiatów.

Chociaż świętowano 30-lecie istnienia szkoły, to historia pomocy uczniom z problemami i niepełnosprawnościami trwa w Bielsku Podlaskim o wiele dłużej. Już w 1960 r. ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Włodzimierz Łoziński, wystąpił do władz oświatowych z propozycją otworzenia nauki dla uczniów, którzy mieli różne trudności z przyswajaniem wiedzy. Jego działania pozwoliły na utworzeniem w roku szkolnym 1960/61 IV i V „klasy specjalnej”.

W latach 70. XX wieku powstało wiele nowych i twórczych inicjatyw. Powołano m.in. ZHP Nieprzetartego Szlaku, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Olbrzymie zasługi przy realizacji tych projektów miała późniejsza dyrektor szkoły Nina Anchimiuk (Kocjan).

Okazją do jubileuszu było powstanie samodzielnej szkoły specjalnej w 1992 r. Szkoła Podstawowa nr 6 znajdowała się na ul. Poświętnej, a jej pierwszym dyrektorem była Nina Kocjan. W roku szkolnym 2003/2004 przeniesiono szkołę na ulicę Kleszczelowską. W latach późniejszych utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy.

Reklama

W 2008 r. miała miejsce kolejna zmiana placówki. Zajęcia zostały przeniesione do budynku po „budowlance” na ul. Wojska Polskiego. 16 grudnia 2008 r. dokonano uroczystego otwarcia szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II. Poświęcenia i nadania imienia patrona dokonał ówczesny biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.

Misję szkoły i zasadniczy kierunek wszystkich starań pracowników szkoły określają słowa św. Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał”.

Dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz, rozpoczynając uroczyste świętowanie w budynkach szkoły, powitała licznie zgromadzonych gości i przyjaciół placówki – wśród nich wielu absolwentów i ich rodziców, którzy mimo ukończenia szkoły, nadal czują się tam, jak w domu i „pośród swoich”.

W słowie wstępnym dyrektorka szkoły opowiedziała zebranym także o swoich początkach pracy: – Gdy szukałam placówki, w której mogłabym odbyć praktyki studenckie skierowano mnie na ul. Poświętną. Ówczesna dyrektor Nina Kocjan przyjęła mnie na praktyki i już wtedy poczułam, że jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa szkoła.

Oprócz biskupa drohiczyńskiego i kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim na uroczystości byli obecni: prawosławny dziekan bielski, ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk wraz z innymi kapłanami prawosławnymi, starosta bielski Sławomir Snarski, podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu bielskiego oraz dyrektorzy szkół.

Reklama

Zwracając się do zgromadzonych gości, bp Piotr Sawczuk złożył wszystkim życzenia dalszych sukcesów. Posługując się analogią do jadącego pociągu, w takiej bowiem koncepcji prowadzona była cała uroczystość, życzył, aby zawsze pewnie i bezpiecznie jechał po właściwych torach, aby na jego czele była sprawna lokomotywa, a także sumienny i dobrze przygotowany do pracy maszynista.

Rodzinną atmosferę i więzi panujące w szkole można było zaobserwować podczas występów artystycznych. Uczniowie przygotowali pokaz kwiatowy, który złożony był z tańców motyli. Aktorzy i tancerze ubrani w barwne stroje wzbudzili aplauz zebranych gości.

Szkole pozostaje życzyć dalszych sukcesów i kontynuowania dzieła. Placówka staje się żywym pomnikiem patrona – św. Jana Pawła II. Dyrekcja szkoły wraz z całym zespołem stara się bowiem realizować jego nauczanie i przesłanie w codziennej, jakże trudnej i wymagającej pracy.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiejska szkoła

Niedziela legnicka 44/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Dyrektor o szkole, kadrze i uczniach opowiada z wielką radością

Dyrektor o szkole, kadrze i uczniach opowiada z wielką radością

W październiku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W tym czasie niektóre placówki szkolne, obchodzą jubileusze.

Jedną z nich jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich, który obchodził 50-lecie istnienia.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Włoski rząd planuje gigantyczne wsparcie dla rolników, szef ludowców myśli o aborcji i rozwodach

2025-07-27 20:59

[ TEMATY ]

polityka

rolnictwo

Studio Gi/fotolia.com

W Brukseli Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Trzy najważniejsze zmiany względem poprzedniego budżetu, to solidne zwiększenie wydatków na obronność, ogromne zmniejszenie wydatków na rolnictwo i całą Wspólna Politykę Rolną oraz nowe unijne podatki, które pozwolą sfinansować zakładane wydatki budżetowe.

Rolnicy są najbardziej dotknięci planem Unii Europejskiej, który zakłada ograniczenie Wspólnej Polityki Rolnej i likwidację Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Komisja chce obciąć o 20% finansowanie sektora rolnego - w nowym budżecie na rolnictwo przewidziano 302 mld euro, gdy w poprzednim budżecie było to 387 mld euro. Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, cięcia te będą jeszcze bardziej dotkliwe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję