Kolejny raz na Podtatrzu, czyli płaskim terenie Czarnej Góry i Jurgowa z pięknym widokiem na Tatry, spotkali się członkowie RRN, aby przez osiem dni rozważać: Co to znaczy być posłusznym Bogu? Jak szukać Jego woli i jak ją realizować w swoim życiu oraz w dzisiejszym świecie?
„Posłuszeństwo Bogu... (jest) dobrowolnym przylgnięciem do planów, myśli Boga i zgodnie ze słowami Pana Jezusa daje możliwość uczestniczenia w radości Boga” – napisano w rekolekcyjnym informatorze. I podkreślono, że aby tę radość osiągnąć, trzeba „zachowywać Bożą naukę i przykazania” (J 15,11).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Każdy dzień rekolekcji rozpoczynał się modlitwą. Mogła ona przybrać formę medytacji. Dorośli modlili się w małych grupkach, a dzieci i młodzież z animatorami.
Kolejnymi, stałymi punktami dnia były: jedna część Różańca, konferencja, Msza św., spotkania domowe. A na zakończenie godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprzedzał wykład biblijny ks. dr. Andrzeja Banaszka.
Z warszawskimi członkami RRN spotkał się też moderator krajowy, ks. dr Dariusz Kowalczyk, który wygłosił konferencję pt. Jak żyć dzisiaj orędziem fatimskim.
Centralnym punktem dnia była Eucharystia sprawowana w różnych kościołach Podhala. Uczestnicy rekolekcji pielgrzymowali m.in. do Ludźmierza, na Wiktorówki. Nie zabrakło Bachledówki – miejsca spotkań kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Reklama
– Wspólne chodzenie po górach, pielgrzymowanie po kościołach i wzajemna pomoc przybliżają do Boga i do ludzi – powiedziała Niedzieli Magdalena Pujanek, która od kilkunastu lat przyjeżdża na rekolekcje z dziećmi.
W encyklice Redemptoris missio Jan Paweł II napisał, że „wiara umacnia się, gdy jest przekazywana”. Za tym wskazaniem podążali uczestnicy rekolekcji, dzieląc się doświadczeniem swojego życia i spotkania z Bogiem. Wypowiadane świadectwa były głębokimi i poruszającymi historiami, ale przede wszystkim okazały się inspirujące i ważne. – Słuchając ich, otrzymałam wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania – powiedziała nam po jednym ze spotkań Ola Trojanowska-Trzcińska.
Na ważne pytania, zadawane podczas indywidualnych rozmów odpowiadali też księża: ks. Robert Wyszomirski (moderator RRN AW), ks. Andrzej Banaszek i ks. Arkadiusz Wójtowicz. Kapłani wyjaśniali też teologiczne zagadnienia oraz spowiadali.
Kiedy dorośli uczestniczyli w konferencjach i spotkaniach domowych, dzieci i młodzież mieli zajęcia z animatorami. Były one uzupełnieniem programu pracy rodzica z dzieckiem, jaki przygotowano pod kierownictwem ks. Banaszka. W trakcie spotkań z animatorami młodzi odbywali również próby do spektaklu Srebrne krzesło, który brawurowo zaprezentowali pod koniec pobytu na Podtatrzu.
– Rekolekcje nie zamykają się powrotem do domu, będą trwały. Mam szukać woli Bożej, która jest propozycją Stwórcy w prowadzeniu drogą miłości mnie i mojej rodziny – tak tegoroczne spotkanie podsumowała Agnieszka Bitkowska, która od 27 lat uczestniczy w rekolekcjach RRN.