Uroczystość poświęcenia granitowych tablic informujących o papieskich odpustach zupełnych pod przewodnictwem ks. prał. Krzysztofa Nykiela, regensa Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie, odbyła się 24 października, w dniu Matki Bożej Królowej Palestyny – patronalne święto Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Rozpoczęła się ona koncertem maryjnym w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z Gliwic w kościele Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia i modlitwą różańcową.
Pominąć czyściec
– Pragnieniem Penitencjarii Apostolskiej jest, aby tu, na kalwarii w Praszce, wierni mogli pod zwykłymi warunkami: spowiedzi, Komunii św., modlitwy w intencjach Ojca Świętego, po odrzuceniu jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, zyskiwać dar odpustu zupełnego, czyli darowania kary doczesnej za grzech odpuszczony co do winy – tłumaczył ks. Nykiel. – Można powiedzieć inaczej: chodzi o pominięcie etapu, który nazywa się czyśćcem, zaskarbienia sobie tych darów i łask już tutaj, pielgrzymując na ziemi. Stąd też pamiątkowe tablice będą (...) przypominały ten wielki dar, który jest zadaniem i wyzwaniem, abyśmy nigdy nie stracili celu naszej drogi, którym jest powołanie do świętości – zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po odczytaniu dekretu Stolicy Apostolskiej przez kustosza kalwarii ks. prał. Stanisława Gasińskiego celebrans zawierzył zebranych Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia. Następnie w czasie procesji, przy dźwiękach orkiestry z Opola, poświęcone zostały dwie tablice – przy kaplicy rozmowy Pana Jezusa ze św. Piotrem i kaplicy Betlejem oraz w kościele Świętej Rodziny, gdzie miała miejsce również Suma odpustowa.
Dojrzałe miejsce
– Papieskie wyróżnienie dla Kalwarii w Praszce otwiera nową kartę w dziejach tego świętego miejsca. Jest to zarazem wyzwanie, by podjąć dzieło nowej ewangelizacji w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa. To właśnie tutaj mamy się uczyć, jak ufać Bogu na wzór Maryi i czynić wszystko, co Jej Syn nam powie – przypomniał ks. Nykiel. Podkreślając miejsce Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce na mapie archidiecezji, dodał: – To młode, ale jakże już dojrzałe miejsce święte, jest miejscem spotkań Boga z człowiekiem, jest miejscem wyjątkowym, w którym dokonują się dzieła miłosierdzia.
Bliżej nieba
Przed błogosławieństwem regens Penitencjarii Apostolskiej dziękował uczestnikom liturgii za ich wiarę, nadzieję i miłość, za to, że są ludźmi zawierzenia, że trwają mocno w wierze i że ich oczy są wpatrzone w niebo. – To jest słuszny kierunek. Przychodzicie na wzgórze kalwaryjskie w Praszce, by rozważać tajemnice męki Pańskiej, tajemnice życia, śmierci i zmartwychwstania Pana. To z tego wzgórza bliżej widać niebo. Ono nadaje właściwy kierunek naszemu chrześcijańskiemu życiu – przyznał ks. Nykiel.
Po zakończeniu liturgii pielgrzymi udali się do domku Zwiastowania Matki Bożej, gdzie Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej przygotowało agapę.