Wraz z biskupem Janem przy ołtarzu modlili się m. in.: biskup Andrzej Kaleta, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Adam Perz oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski. W homilii biskup Jan wskazywał na Maryję, która jest dla nas darem od Boga. – W Kościele i dla Kościoła Maryja jest modelem i mistrzynią życia duchowego i jego piękna. Ona jest żywym listem Boga dla świata i Kościoła. Chociaż w Nazarecie znano jej imię, była córką Joachima i Anny, to Boży posłaniec Gabriel w dniu zwiastowania mówił do niej zupełnie inaczej. Dla Boga, który jest Miłością, to imię „pełna łaski” było najważniejsze, bo dla Niego Maryja była przede wszystkim osobą i jako osoba jest Mu droga przez całą wieczność – mówił biskup. – Wraz z Maryją – podkreślał – z pokolenia na pokolenie, jesteśmy znakiem Królestwa, które nie jest z tego świata, ale wraz z Nią zmierzamy ku tej nowej Bożej rzeczywistości.
Reklama
Nawiązując do uroczystości biskup mówił: „Tam, gdzie jest harmonia, jest piękno. Mówią o tym wyremontowane organy. Ale większe piękno w wymiarze duchowym dostrzegamy w Maryi Wniebowziętej, patronce naszej katedry. W Magnificat słyszymy o wielkich rzeczach, jakie Pan Bóg uczynił Maryi. Jest napełniona Jego łaską i taką też prosimy o wstawiennictwo. Maryja przecież towarzyszy Kościołowi od pierwszych chwil jego istnienia. Przeżywając rok jubileuszowy, chcemy powierzać Jej wyzwania naszego miasta, diecezji, regionu świętokrzyskiego. Bo właśnie tam, gdzie jest piękno, jest też prawda, tam, gdzie jest prawda, jest wolność. Życzę wszystkim, abyśmy umieli wpatrywać się w Maryję”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie Eucharystii kustosz bazyliki katedralnej ks. proboszcz Adam Kędzierski dziękował Panu Bogu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia katedralnych organów. Remont rozpoczął się w 2019 r. Po konsultacjach, jaki zakres prac trzeba przeprowadzić, oraz komu powierzyć to dzieło, wybrano firmę Dariusza Zycha z Wołomina, ze względu na jej wieloletnie doświadczenie. Proboszcz mówił o chwilach niepewności, czy remont zakończy się na czas. Związane to było z pandemią, która wpłynęła na stan finansowy parafii. – Jednak opieka Maryi i wielkoduszność wiernych sprawiły, że możemy przeżywać dzisiejsze, radosne święto. Dlatego wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać.
Biskup Jan wręczył pamiątkowe medale 850-lecia bazyliki kieleckiej osobom zasłużonym w dziele remontu organów. Wieczorem odbył się koncert, prezentacja organów, którą poprowadził ks. Michał Olejarczyk, a za klawiaturą instrumentu zasiadł Paweł Wróbel.