Reklama

Niedziela Małopolska

Praca nad męskim charakterem

Składka na marmurową figurę św. Józefa była tylko pretekstem. Zależało mi, aby zaprosić mężczyzn i młodzieńców do głębszego poznania siebie samych… – zdradza br. Cezary Pietras, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Olszanicy.

Niedziela małopolska 18/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wspólnota

św. Józef

mężczyźni

Archiwum parafii

Br. Cezary Pietras, kapucyn

Br. Cezary Pietras, kapucyn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowny przyjął wieść o ogłoszeniu przez papieża Franciszka Roku św. Józefa jako wyzwanie. Wyzwanie do pracy nad męskim charakterem. Zachętę do pokazania panom, że w Kościele jest dla nich miejsce. I tak na początku 2021 r. w olszanickiej parafii ruszył cykl comiesięcznych spotkań dla mężczyzn i młodzieży męskiej pod nazwą „Idźcie do Józefa” (organizowanych 19. dnia każdego miesiąca, z wyłączeniem lipca i sierpnia).

Dobra okazja

Zarys pomysłu przedstawiono już w styczniu. Podczas ogłoszeń duszpasterskich pierwszego dnia nowego roku proboszcz opowiedział parafianom o idei zakupu figury św. Józefa. – Pozostawiłem za ławkami koperty z napisem „na figurę św. Józefa”. Ofiary miały pochodzić z rezygnacji z jakiejś męskiej przyjemności. Nie chodziło tylko o dar materialny, ale bardziej o to, żebyśmy przy okazji nabywania tej pięknej rzeźby, mieli pretekst do spotkania, przemyślenia naszej duchowości i obecności mężczyzn w Kościele – dzieli się br. Pietras.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na apel odpowiedziało prawie 50 parafian. Tylu panów uznało, że warto ufundować figurę i przyjść na pierwszą odsłonę cyklu „Idźcie do Józefa”.

Wołanie o czułość

Reklama

Tematy spotkań koncentrują się m.in. wokół wątków poruszonych przez Ojca Świętego w liście apostolskim Patris Corde. – Zagadnienia zaproponowane przez papieża Franciszka mają współczesnemu mężczyźnie pokazać, że jest on osobą umiłowaną, że może być czuły, wdzięczny, a nie jedynie kojarzony z hardością, kimś pozbawionym uczuć – mówi br. Cezary. I dodaje, że nawet zanim Pan Jezus narodził się w Betlejem, Józefowe współczucie dla braci i jego przebaczające serce były w pełni widoczne.

Do tej pory uczestnicy konferencji poznawali św. Józefa z królewskim rodowodem, Ojca umiłowanego i czułego, Ojca posłusznego oraz obdarowanego siłą ducha. Na 1 maja, we wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, zaplanowane jest dodatkowe spotkanie o św. Józefie – wzorze pracownika.

– Proponujemy szlifierkę męskiego charakteru – mówi z uśmiechem proboszcz. – Mamy być odważni, pracowici, ale w tym wszystkim jednocześnie uważni, wrażliwi, delikatni. To spotkanie dalekich, ale przenikających się światów. To, co zaproponował Ojciec Święty, to dobra okazja do tego, aby prosić św. Józefa o dar jego duchowości, o uruchomienie całego naszego życia. Życia emocjami, życia wrażliwego, ale silnego – tłumaczy kapłan.

Kolejne spotkania – 19 maja i 19 czerwca – dotyczyć będą innych ważnych cech Opiekuna Świętej Rodziny – umiejętności przyjmowania i akceptacji woli Bożej oraz wyjątkowego sposobu modlitwy. Wydarzenia rozpoczynają się Mszą św. o godz. 18.30, po której następuje 20-minutowa konferencja z modlitwą i błogosławieństwem.

Widoki na przyszłość

Reklama

– Chciałbym, aby ci mężczyźni byli napełnieni dobrą duchowością – dzieli się zakonnik. – Przede wszystkim zależy mi na tym, by panowie i chłopcy zobaczyli, że jest dla nich miejsce w Kościele – dodaje. Ksiądz proboszcz przypomina, że św. Józef musiał wiele przejść, by z całkowitym zaufaniem służyć Bogu, a duchowość świętego jest mocno powiązana z walką i zmaganiem. Dlatego, jak podkreśla kapucyn, życie wiary, modlitwy i działania może być bliskie męskiemu sercu. Kapłan zachęca też do obrania św. Józefa za przyjaciela i przewodnika. – Tak, aby poprzez Józefa w Chrystusie wyraźnie zobaczyć swoje miejsce we wspólnocie wierzących – komentuje kapłan.

– Mam także cichą nadzieję i pragnienie, żeby ta grupa mężczyzn, poprzez swego rodzaju wspólnotę refleksji, pozostała przy parafii. Abyśmy dzięki tym prostym nabożeństwom, krótkiej modlitwie, stali się środowiskiem będącym istotną częścią parafii. To jest na razie nieśmiała próba – mówi duchowny.

Brat Cezary podkreśla znaczenie budowania więzi między parafianami. Kapłan opowiada o kawiarence utworzonej jeszcze przed pandemią jako miejscu spotkań i wymiany doświadczeń: – Staramy się, żeby wspólnota parafialna rozwijała się także poprzez świat relacji. W ubiegłym roku otworzyliśmy parafialną kawiarnię z ekspresem do kawy, kolorowankami dla dzieci i dużym stołem, który pomieści trochę osób. Chodzi o to, żeby w duszpasterstwie dochodziło do interakcji. Pandemia przerwała możliwość organizacji spotkań, wieczorów filmowych. Zwłaszcza teraz, dla naszej nowej męskiej grupy, przydałoby się takie miejsce. Cierpliwie czekamy na zelżenie obostrzeń.

Wspólnota dzisiaj

Brat Cezary Pietras, sprawujący funkcję proboszcza od 2013 r., informuje, że w parafii na przestrzeni lat funkcjonowało kilka prężnych grup. Dotychczas z powodzeniem działała wspólnota seniorów, dla których organizowano różne spotkania i raz w miesiącu odprawiano Mszę św. w intencji osób starszych. Elementami urozmaicającymi życie wspólnoty były wizyty ciekawych osób oraz pielgrzymki autokarowe – do Częstochowy, Gniezna, Lichenia.

W olszanickiej świątyni podejmowane są też działania mające na celu ożywienie życia religijnego wszystkich parafian. – Takim dobrym przykładem zaangażowania wiernych jest ich udział w akcji „Przeczytaj, podaj dalej”. Rozdajemy lekturę do czytania, ludzie mają ją wziąć z kościoła, wymieniać się spostrzeżeniami, innymi pozycjami książkowymi. Były już np. Porady duchowe Ojca Pio na czas epidemii czy Wielki Post z Ojcem Pio – informuje kapucyn.

W parafii istnieje także zarejestrowana w San Giovanni Rotondo Grupa Modlitwy Świętego Ojca Pio. – Już od 2006 r. każdego 23. dnia miesiąca prowadzone są spotkania – informuje proboszcz. 34 członków modli się za wstawiennictwem mistyka w intencjach osobistych, rodzin i całej parafii. Duchowny zaznacza, że wspólnoty przy kościele starają się podejmować nie tylko modlitwę, ale również dzieła miłosierdzia. – Na święta próbujemy uwrażliwić parafian na potrzeby innych. Dajemy możliwość, by ludzie dobrego serca dzielili się dobrami materialnymi z potrzebującymi. Uruchamiamy więzi międzyludzkie różnymi kanałami. Te skromne dzieła miłosierdzia są jak olej napędowy dla naszej wspólnoty. Bo czymże jest wiara bez uczynków? – podsumowuje duchowny.

2021-04-27 12:57

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Duda: My mamy wychowywać, bo kochamy

[ TEMATY ]

św. Józef

MR

Jan Duda, ojciec Prezydenta RP

Jan Duda, ojciec Prezydenta RP

Jan Duda, ociec prezydenta Andrzeja Dudy i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wyglosił w środę wieczorem prelekcję pt. "Kształtowanie mężczyzny" w ramach comiesięcznego spotkania krakowskiej wspólnoty Mężczyzn św. Józefa.

Gość podziękował przybyłym, że w swoich spotkaniach próbują odbudować etos mężczyzny, co uznał za bardzo ważne w dzisiejszym świecie. Podkreślił także, że jego wystąpienie nie będzie mieć charakteru prelekcji, ale dzielenia się swoimi doświadczeniami.
CZYTAJ DALEJ

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

[ TEMATY ]

Watykan

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

nota

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Démarche cytuje kilka wypowiedzi jedynie bpa Meringa, po czym stwierdza: „Takie wypowiedzi biskupów, którzy działając jako przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i tym samym reprezentujący Kościół katolicki […] oczerniają rząd”. Jeśli się pisze: „takie wypowiedzi biskupów”, to wcześniej należałoby zacytować także bpa Długosza. Dużo większym błędem jest zrobienie z obydwu biskupów przedstawicieli KEP. Otóż to nie jest tak, że każdy biskup wypowiadając się publicznie reprezentuje KEP jako całość. KEP ma swoje struktury i procedury, których używa, by wypowiedzieć się oficjalnie jako KEP. Biskupi Mering i Długosz dotknęli bieżących spraw społeczno-politycznych na własną odpowiedzialność, aktualizując w ten sposób Społeczną Naukę Kościoła. Wielu Polaków jest im wdzięcznych za te słowa, choć trzeba przyjąć do wiadomości, że są także tacy, w tym katolicy, którzy mają inne opinie. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z „oczernianiem rządu”. To po prostu krytyczne, podjęte w trosce o dobro wspólne, odniesienie się do działań rządu, do czego biskupi mają prawo jako biskupi i jako obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06

[ TEMATY ]

transmisja

Cieszyn

kościół św. Marii Magdaleny

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny ks. Jacek Gracz zauważył, że transmisja z cieszyńskiej świątyni będzie okazją dla wielu rodaków, aby przeżywać Mszę św. z rodzimą wspólnotą parafialną, a dla cieszynian do modlitwy w parafialnym kościele. Kapłan zachęcił do udziału w tej Eucharystii, a telewidzów do oglądania transmisji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję