Reklama

Jubileusz 15-lecia służby Bogu i Kościołowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Jan Paweł II wraz z pasterzami Kościoła często proszą ludzi chorych i cierpiących, by zechcieli być ich duchowymi współpracownikami w pracy apostolskiej. Idąc za tym głosem Kościół przemyski stara się wytworzyć więź z ludźmi chorymi, starszymi i samotnymi. Wzorem stała się inicjatywa Matki Teresy z Kalkuty, która zabiegała o ścisłą współpracę Sióstr Miłosierdzia z chorymi. Siostry niosą pomoc potrzebującym, a starsi i chorzy wspomagają je swoimi modlitwami i cierpieniami. W ten sposób powstaje "Łańcuch Miłości".
Taką inicjatywę podjęto też w Kościele przemyskim. Jesienią 1987 r. ówczesny diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. dr Franciszek Rząsa zaprosił chorych do włączenia się w apostolat chorych i cierpiących - Łańcuch Apostolskiej Miłości - przez podjęcie kilku warunków: przyjęcie cierpienia z ręki Boga Ojca z poddaniem się woli Bożej; znoszenie cierpienia w zjednoczeniu z Męką Chrystusa; ofiarowanie swego cierpienia Bogu za zbawienie świata i przybliżenie Królestwa Bożego; polecanie Bogu Ojca Świętego Jana Pawła II, Kościół, szczególnie duszpasterzy młodzieży, misjonarzy, rodziców i wychowawców, a przede wszystkim młodzież najbardziej zagrożoną; w miarę możliwości codzienne odmawianie modlitwy w tej intencji.
Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź. Napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Podczas Mszy św. rezurekcyjnej, 3 kwietnia 1988 r., Łańcuch Apostolskiej Miłości (ŁAM) rozpoczął swą działalność, której towarzyszyło szczególne błogosławieństwo abp. Ignacego Tokarczuka. Od tego roku ŁAM szybko się rozrastał, ogarniając coraz to większą liczbę osób. Liczba członków Apostolstwa wynosi obecnie ok. 2 300 osób. Są wśród nich chorzy nie tylko z terenów naszej archidiecezji, ale także spoza jej granic. Wszystkim, którzy zgłaszają się do ŁAM-u wysyłamy dyplomy przynależności, teksty modlitw i imiona ludzi młodych; kapłanów (szczególnie księży neoprezbiterów), misjonarzy, potrzebujących szczególnego wsparcia. W ten sposób powstaje podjęta przez starszych i chorych, owocna adopcja duchowa. W kościele św. Stanisława i św. Mikołaja (byłe Opactwo Sióstr Benedyktynek) w Jarosławiu odprawiana jest przez ks. Franciszka Rząsę Msza św. w intencji całej wspólnoty ŁAM-u kilkakrotnie w ciągu roku (Pasterka, święto Matki Bożej z Lourdes, Rezurekcja, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej - 7 października oraz w intencji zmarłych z naszej Wspólnoty w dniu Wszystkich Wiernych Zmarłych, tj. 2 listopada). Regularnie kilka razy w roku kierujemy do każdego członka ŁAM-u list. Takich listów w historii naszej wspólnoty wysłaliśmy już 66. Ostatnim był świąteczny - na Wielkanoc 2003. Każda korespondencja zawiera krótką katechezę, informuje o aktualnej działalności duszpasterskiej, podaje intencje, a przede wszystkim poleca bieżące sprawy Kościoła. Często w naszej korespondencji udziela błogosławieństwa i kieruje swoje słowo duszpasterskie nasz metropolita abp Józef Michalik. Nie rzadko na listy te otrzymujemy odpowiedzi. W ten sposób nawiązuje się łączność, która przybliża nas do siebie, pomaga się poznać, a współpraca staje się bardziej owocna. Wielką radością jest to, że w wielu parafiach istnieją grupy młodzieży Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, które nawiązują bezpośredni kontakt z członkami ŁAM-u: odwiedzają ich, służą pomocą, organizują dla nich spotkania, przekazują nasze listy, a także zachęcają innych starszych do włączenia się we wspólnotę. Osobiście współpracę Ruchu Apostolstwa Młodzieży z Łańcuchem Apostolstwa Miłości bardzo sobie ceni i o nią zabiega obecny moderator RAM - ks. Jan Mazurek.
Dla naszych duchowych współpracowników organizujemy też rekolekcje. Pierwsze rekolekcje odbyły się w dniach 13-17 lipca 1992 r. w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu (ul. Głęboka 1). Tu też nasza wspólnota w łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i wszystkimi chorymi, przeżywała 11 lutego 1993 r. - I Światowy Dzień Chorego. W tym Domu Rekolekcyjnym odbyły się jeszcze trzy kolejne serie rekolekcji (27-29 sierpnia 1993 r., 18-21 maja 1994 r. i 6-9 lipca 1994 r.). W II Światowy Dzień Chorego łączyliśmy się duchowo z Częstochową, gdzie trwały centralne uroczystości. Nowym naszym wieczernikiem rekolekcyjnym stało się dawne Opactwo Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, gdzie 11 lutego 1994 r. Eucharystii w intencji chorych przewodniczył, homilię wygłosił i udzielił pasterskiego błogosławieństwa abp Józef Michalik. Po tej uroczystej Mszy św. odbyło się radosne spotkanie członków ŁAM-u i przybyłych księży z obecnym Księdzem Arcybiskupem.
W dniach 10-12 lutego 1995 r. odbyły się kolejne rekolekcje, podczas których "karmiliśmy się" treścią orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II napisanego na kolejny, III Światowy Dzień Chorego. Miejsce to jest szczególne, ma swoją historię, którą w odrobinie tworzyliśmy i my - starsi i chorzy. Obecnie jest to Archidiecezjalny Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, w którym w minionym okresie, w latach 1996-2000, spotkaliśmy się kolejno 20 razy.
Duchowo przygotowaliśmy się do wydarzeń zbawczych, jakie miały miejsce w naszej Ojczyźnie - Światowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, Pielgrzymki Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II, kanonizacji bł. Jana z Dukli i bł. Jadwigi. W lutym 1997 r. z nową otwartością i hojnością serca podjęliśmy zobowiązania modlitewne i apostolskie. W ten sposób powstała Złota Księga - dar chorych i starszych, którą ofiarowaliśmy Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Krośnie, 10 czerwca 1997 r. W dniach 30 maja - 1 czerwca1998 r. w Krośnie braliśmy czynny udział w Kongresie Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Przemyskiej.
Łańcuch Apostolskiej Miłości ciągle się powiększa i za to jesteśmy Panu Bogu wdzięczni. W bieżącym roku włączyły się do naszej wspólnoty kolejne 62 osoby z archidiecezji przemyskiej. Niektórych z Nas Bóg powołuje do siebie, a potrzeby Kościoła i świata są też coraz pilniejsze. Dlatego zapraszamy wszystkich ludzi starszych, samotnych, do otwarcia swoich serc na współpracę apostolską na rzecz dzieci i młodzieży oraz ich duszpasterzy. Oczekujemy też na informacje dotyczące zagrożonych osób młodych, które wymagają szczególnego wsparcia modlitewnego. Prosimy przysyłać ich imiona z zaznaczeniem "choroby duchowej", abyśmy mogli polecać ich modlitwie.
Słowa zainteresowania, zachęty i prośby kieruję również do kapłanów, aby informowali wiernych o istnieniu w archidiecezji przemyskiej wspólnoty Łańcucha Apostolskiej Miłości. Wśród wielu przygotowanych dla Matki Bożej darów, składanych podczas Jej Nawiedzenia w Znaku Jasnogórskiego Obrazu, może znajdzie się i ten dar Parafialnej Wspólnoty Łańcucha Apostolskiej Miłości.
W tym miejscu chcemy podziękować Bogu za każdego z Członków naszej wspólnoty Łańcucha Apostolskiej Miłości, za wszelkie dobro, które dzień po dniu świadczą swoją modlitwą i cierpieniem Ojcu Świętemu, księżom biskupom, kapłanom i ludziom młodym. "Bóg zapłać!" wszystkim animatorom (163 osobom), którzy odwiedzają chorych, organizują okolicznościowe spotkania i pośredniczą w rozprowadzaniu korespondencji kierowanej do członków naszej Wspólnoty.
Wdzięczni Bogu za otrzymane dary i łaskę dzielenia się dobrem duchowym z innymi, już dziś zapraszamy wszystkich Członków i Sympatyków "Łańcucha Apostolskiej Miłości" na nasze jubileuszowe rekolekcje. Odbędą się one od 29 maja 2003 r. (czwartek - Wniebowstąpienie Pańskie, godz. 15.00) do 1 czerwca 2003 r. (niedziela, godz. 13.00) w Archidiecezjalnym Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu, ul. Benedyktyńska 5, tel. (0-16) 621-52-24.
Zgłoszenia i korespondencję prosimy kierować pod adresem:
Ks. Franciszek Rząsa, ul. Benedyktyńska 5, 37-500 Jarosław lub Sekretariat "ŁAM-u", ul. Grodzka 11/6, 37-700 Przemyśl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

[ TEMATY ]

święci

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Gdy pierwszy umiał odprawić od konfesjonału i odmówić rozgrzeszenia, a nawet krzyczeć na penitentów, drugi był zdolny tylko do jednego – do okazywania miłosierdzia. Jednym z nich jest Ojciec Pio, drugim – Leopold Mandić. Obaj mieli ten sam charyzmat rozpoznawania dusz, to samo powołanie do wprowadzania ludzi na ścieżkę nawrócenia, ale ich metody były zupełnie inne. Jakby Jezus, w imieniu którego obaj udzielali rozgrzeszenia, był różny. Zbawiciel bez cienia litości traktował faryzeuszów i potrafił biczem uczynionym ze sznurów bić handlarzy rozstawiających stragany w świątyni jerozolimskiej. Jednocześnie bezwarunkowo przebaczył celnikowi Mateuszowi, zapomniał też grzechy Marii Magdalenie, wprowadził do nieba łotra, który razem z Nim konał w męczarniach na krzyżu. Dwie Jezusowe drogi. Bywało, że pierwszą szedł znany nam Francesco Forgione z San Giovanni Rotondo. Drugi – Leopold Mandić z Padwy – nigdy nie postawił na niej swej stopy.
CZYTAJ DALEJ

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

2025-05-11 15:07

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W niedzielę Leon XIV ponownie otworzył apartament papieski w Pałacu Apostolskim, zamknięty po śmierci papieża Franciszka. Zdjęto pieczęcie nałożone na drzwi apartamentu.

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej napisano, że dziś rano, po modlitwie Regina Caeli wygłoszonej z Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, Ojciec Święty Leon XIV dokonał ponownego otwarcia apartamentu papieskiego w Pałacu Apostolskim, usuwając pieczęcie nałożone po południu 21 kwietnia 2025 roku, po śmierci papieża Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Debata: Ostatnia konfrontacja kandydatów przed pierwszą turą wyborów

2025-05-12 20:00

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

PAP

W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się debata prezydencka TVP, której współorganizatorami są TVN i Polsat, ostatnia przed I turą wyborów. Mają w niej wziąć udział wszyscy kandydaci. Przed debatą pojawiły się kontrowersje dotyczące składu prowadzących i losowania kolejności odpowiedzi.

Udział w poniedziałkowej debacie potwierdziło 13 kandydatów na prezydenta, czyli wszyscy zarejestrowani przez PKW pretendenci do tego urzędu. Debatę poprowadzą: Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN24) oraz Piotr Witwicki (Polsat News).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję