Już po raz osiemnasty w Łagiewnikach zorganizowano Dzień Kresowiaka. Tegorocznym uroczystościom przygotowanym przez władze gminy, tamtejsze placówki oświatowe, kulturalne, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, organizacje kresowe, kombatanckie towarzyszyło motto „Chciałbym rzec o Tobie, co me serce czuje”. Zainaugurowała je Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.
Zabierając głos na początku Eucharystii, proboszcz ks. kan. Grzegorz Staniewski powitał serdecznie wszystkich jej uczestników, a wśród nich oprócz Księdza Biskupa, także m.in. minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, starostę dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego, wójta Łagiewnik Jarosława Tyńca. Poprosił również głównego celebransa o poświęcenie ufundowanego przez parafian obrazu „Jezu, ufam Tobie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując w homilii do czytań liturgicznych, Ksiądz Biskup podkreślił, że powinniśmy wszystkim wszystko wybaczać i miłować także naszych nieprzyjaciół. – To jest jeden z najtrudniejszych wymogów postawionych nam przez Pana Jezusa. „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Wszyscy potrzebujemy Miłosierdzia Bożego, bo mamy jakieś rany w naszej duszy, jesteśmy porażeni złem, egoizmem i potrzebujemy tego aktu Bożego Miłosierdzia – wskazał kaznodzieja.
Reklama
Zwracając się szczególnie do Kresowian, pedagogów i młodzieży pielęgnujących miłość do Kresów Wschodnich, pamięć historyczną o tych wielkich krzywdach, jakich doznali nasi rodacy na Kresach II RP zadał pytanie, czy powinniśmy przebaczyć; odpowiedział, że tak, bo wszystko trzeba przebaczyć, co nie oznacza, że wszystko trzeba zapomnieć. Jego zdaniem, pamięć musimy pielęgnować nie po to, żeby nienawidzić, jątrzyć, podjąć odwet, ale właśnie po to, by przebaczyć. Bo tak jak Jezus przebaczył swoim oprawcom, tak i my jesteśmy wezwani do przebaczania. Dlatego pielęgnując naszą pamięć historyczną o tych bohaterskich czynach naszych rodaków, o ich niezwykłym, niepojętym cierpieniu, nie chcemy odnawiać tych ran, siać nienawiść, ale pragniemy tylko, żeby wszyscy przyjęli prawdę o tym, co się stało, żeby nikt już tego nie powtórzył. Jak pada słowo prawda, to diabeł i ci, którzy są z nim związani, doznają gorączki.
– Umiejmy te rzeczy rozróżniać i zachowujmy postawę, do której wzywa nas Pan Jezus – postawę przebaczenia, miłości, zwyciężania każdego zła dobrem. Prośmy Pana Jezusa, żeby wypełnił nasze serca miłością, zdolnością do przebaczania, żebyśmy potrafili miłować także naszych nieprzyjaciół i wszystko wszystkim przebaczać – apelował, kończąc homilię, bp Ignacy Dec.
Po Eucharystii jej uczestnicy modlili się przy znajdującym się obok kościoła kresowym pomniku oraz grobie wieloletniego poprzedniego proboszcza ks. kan. Bogdana Czemplika. Później w Gminnym Centrum Kultury te tragiczne wydarzenia z Kresów Wschodnich przypomnieli w swoich wystąpieniach minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i wójt Łagiewnik Jarosław Tyniec, dziękując także mieszkańcom gminy za pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.
Ukazano je także pięknie w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez pedagogów i uczniów łagiewnickich placówek oświatowych.