Pielgrzymki rosną
Dotarło 123,5 tys. pielgrzymów
Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasną Górę przybyła kolejna fala pielgrzymów.
W sumie w dniach od 16 do 25 sierpnia br. do Maryi Jasnogórskiej dotarło 86 pielgrzymek pieszych, w których przyszło 32 tys. osób. W tym czasie przyjechało także 15 pielgrzymek rowerowych, a w nich prawie 1,2 tys. osób. Dotarła także pielgrzymka na rolkach, w której z Warszawy-Bemowa przybyły 102 osoby.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Najliczniejsze piesze pielgrzymki, które dotarły do Częstochowy na imieniny Matki Bożej, to: 36. Pielgrzymka Tarnowska, licząca 7,1 tys. osób; 42. Piesza Pielgrzymka Opolska, w której przyszło ponad 2,6 tys. pątników; i 93. Pielgrzymka Łódzka, licząca 2 tys. osób.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, ogółem od 29 kwietnia br., czyli od początku sezonu pielgrzymkowego, do jasnogórskiego sanktuarium przybyło 123,5 tys. osób. To znaczący wzrost w stosunku do ubiegłego roku – a to jeszcze nie koniec pieszego pielgrzymowania. Statystyką nie zostały objęte m.in. grupy, które docierają najpóźniej: 407. Piesza Pielgrzymka Żywiecka, 12. Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej i 23. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych z Olsztyna k. Częstochowy.
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej
Nosimy w sobie dziedzictwo, któremu na imię Polska
Reklama
Centralnym punktem uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzonych 26 sierpnia, była Suma Pontyfikalna, odprawiana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego. Odpustową Eucharystię koncelebrowali licznie księża biskupi. Mimo niesprzyjającej pogody w jasnogórskich uroczystościach wzięło udział ok. 60 tys. wiernych.
Zebranych powitał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Przypomniał za kard. Stefanem Wyszyńskim, jak mocno historia Polski i Polaków zespolona jest z cudownym wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej. Sięgnął też do słów św. Jana Pawła II, który powiedział: „Ten wizerunek jest symbolem mojej ojczystej ziemi”.
Abp Polak podkreślił w kazaniu, że „wszyscy nosimy w sobie całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, i na nas wszystkich ciąży wielki i święty obowiązek budowania sprawiedliwej jedności”. Zauważył, że nie można jedynie dziękować za wolność i poprzestać na wspominaniu chwalebnej przeszłości, ale trzeba odważnie i mądrze angażować się w nasze teraz. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że „wolność jest darem i zadaniem”. Podkreślił, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. – Trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo ranią, wyzbycia się zawiści i chęci zemsty – powiedział abp Polak. Zauważył, że „obecność w tym świętym miejscu, w polskiej Kanie, u tronu naszej Matki i Królowej, zobowiązuje nas do dobrego użycia wolności, do budowania, a nie niszczenia”.
Reklama
Podczas Sumy ponowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa kard. Stefana Wyszyńskiego. Wiele osób podjęło duchową adopcję dziecka poczętego.
Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, grała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.
Sumę poprzedziło misterium „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”, które prowadzili: o. Nikodem Kilnar, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.