Reklama

Niedziela Rzeszowska

Parafia księdza Jerzego – znak zawierzenia nadziei

Na osiedlu Zawiszy, przy ul. Solidarności w Rzeszowie powstaje nowy kościół z myślą o tych wszystkich, którzy postanowili zamieszkać w południowej części miasta. Jesienią 2014 r. bp Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, utworzył tu nową parafię i ustanowił przy niej Diecezjalne Duszpasterstwo Ludzi Pracy. To pierwsza świątynia w naszej diecezji, która nosić będzie wezwanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapłana męczennika, patrona ludzi pracy, którego pamięć, imię, posługa i męczeńska śmierć mają trwałe miejsce w każdym polskim sercu
Z ks. dr. Robertem Mokrzyckim, proboszczem nowo powstającej parafii w Rzeszowie, rozmawia Alina Ziętek-Salwik

Niedziela rzeszowska 34/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Wizualizacja przyszłego kościoła, widok od ulicy

Wizualizacja przyszłego kościoła, widok od ulicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ALINA ZIĘTEK-SALWIK: – Realizacja takiego projektu to wielkie wyzwanie, jakie były jego początki?

KS. ROBERT MOKRZYCKI: – Przede wszystkim musieliśmy zadbać o teren pod tymczasową kaplicę, przygotować pomieszczenia na kancelarię oraz przenieść do tworzącej się parafii drewnianą kaplicę, tzw. Szopkę z ul. Rejtana. W krótkim czasie udało się też doprowadzić prąd i instalację wodno-kanalizacyjną. Wnętrze tymczasowej kaplicy nabrało nowego blasku i 25 grudnia 2014 r., kiedy to podczas Pasterki Biskup rzeszowski poświęcił kaplicę. Od tego dnia codziennie odprawiana jest w niej Eucharystia i prowadzone regularne duszpasterstwo.

– Jak przebiega budowa nowej świątyni?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Zaczęliśmy oczywiście od kwestii formalno-prawnych. Rozpisaliśmy konkurs architektoniczny. Zwyciężył projekt architektów 3D z Krakowa. Bryła kościoła jest prosta w formie i zarazem dostojna. Budowa nowej świątyni na rzeszowskim Osiedlu Zawiszy już przykuwa uwagę wielu ludzi, budzi dobre emocje, generuje radość z tego, że powstaje. 5 czerwca ubiegłego roku Ksiądz Biskup poświęcił plac pod budowę kościoła i ruszyły prace. Pierwszy etap tych ziemnych – mamy już za sobą. Został wykonany wykop pod poziom -1, tzw. przyziemie kościoła oraz ze względu na podmokłe podłoże – palowanie, czyli prace polegające na umieszczeniu na dnie wykopu 170 sztuk pali typu CFA o długości 13 m i szerokości 40 cm. Zakończyliśmy też prace zbrojeniowe i betonowania płyty fundamentowej kościoła. Po wylaniu płyty głównej pod kościół rozpoczęły się prace przy stawianiu konstrukcji ścian przyziemia. Wznoszone konstrukcje zalewane są sukcesywnie betonem.

– Budowa kościoła to gigantyczne przedsięwzięcie. Jakie są dalsze etapy i harmonogram prac?

– Rok 2017 przynosi kilka ważnych rocznic związanych z bł. Księdzem Jerzym. To 45-lecie święceń kapłańskich, które obchodziliśmy w maju oraz 70-lecie jego urodzin, które przypadają 14 września. Chcielibyśmy w tym tak ważnym i symbolicznym roku wmurować kamień węgielny pod naszą świątynię. Jest nim cegła z grobu ks. Jerzego, którą w ubiegłym roku poświęcił w Częstochowie papież Franciszek.

– Potrzebna jest pomoc w tworzeniu tego dzieła?

– Tak i dlatego proszę o materialne wsparcie, przychylność i o codzienną modlitwę w intencji budowy kościoła. Za darczyńców modlimy się codziennie. A każdego 19. dnia miesiąca podczas nowenny przez wstawiennictwo bł. Księdza Jerzego, połączonej z uczczeniem jego relikwii, prosimy Pana Boga, by wspierał naszą Ojczyznę i parafię, nasze rodziny, naszą drogę i pracę oraz modlimy się o kanonizację naszego patrona. Zapraszam też do odwiedzania naszej strony internetowej: www.popieluszko.rzeszow.pl .

– Wspomniał Ksiądz wcześniej o Diecezjalnym Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Jak ono działa?

Reklama

– Kościół to przede wszystkim wspólnota wiernych. Oczywiście spotkania w nowej świątyni byłyby czymś fantastycznym, ale na to musimy jeszcze poczekać. To jednak nie przeszkadza, żeby w parafii rozwijało się duszpasterstwo ludzi pracy. Co miesiąc organizujemy konferencje poświęcone współczesnym procesom globalnym, problemom i wyzwaniom społecznym, na które przed laty zwracał uwagę męczennik, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W praktyce zajmujemy się etyką i godnością pracy, relacjami między pracownikiem a pracodawcą, znaczeniem i rolą pracy w życiu każdego z nas.

– Ks. Jerzy Popiełuszko to niezwykła postać polskiego Kościoła i polskiej historii...

– To prawda. Umacniał swoją postawą, kapłaństwem i głoszonym słowem tysiące Polaków. Uczył postaw godnych chrześcijanina. Przekonywał, że mimo niesprzyjających okoliczności trzeba zawierzyć nadziei, a zło dobrem zwyciężać – także to w wymiarze politycznym, społecznym i ustrojowym. Wszyscy jesteśmy dłużnikami bł. ks. Jerzego. Bo ta wolność, o której nauczał, otworzyła pole dla twórczej aktywności, zniosła różne hamulce, bariery i ograniczenia. Ci, którzy wsłuchiwali się w głos Księdza Jerzego, wiedzą, jak często zachęcał do refleksji na polską pracą, nad jej etosem, nad potrzebą szacunku dla niej.
W trudnych latach budował wspólnotę ludzkich serc, uczył trwania w wierze, dodawał otuchy i nadziei. Jednoczył Polaków. Wolnej Polski Ksiądz Jerzy nie doczekał. Teraz to my, ponownie jednocząc się wokół jego słów i czynów, możemy razem zrobić coś wielkiego i dobrego.

– Ludzie, którzy napotkali na swojej drodze Księdza Jerzego, często mówili, że odmienił ich życie...

Reklama

– Z pewnością. Mówiła o tym aktorka Danuta Szaflarska, która zmarła w lutym tego roku w wieku 102 lat. O tym, że przyjaźniła się z ks. Jerzym Popiełuszką, i że to dzięki niemu wróciła do wiary oraz do Kościoła, powszechnie wiadomo. Kiedyś zapytano panią Danutę, czy jest wdzięczna Bogu za swoje życie, odpowiedziała: „Nie zastanawiałam się nad tym. Ale wiem, że Chrystus, który szuka tej zbłąkanej owcy, dał mi spotkać na drodze Jerzego, bo wiedział, że nikt inny mnie nie nawróci. Więc dziękuję Chrystusowi, że mogłam poznać Jerzego”.

– Kilka miesięcy temu parafię odwiedził brat bł. ks. Jerzego – Józef Popiełuszko...

– Pana Józefa przywiózł jego syn Marek, zwiedzający Podkarpacie, który mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych. Wśród Amerykanów i Polonii krzewi kult swojego Błogosławionego Wuja. Chcieli zobaczyć budującą się świątynię, której patronem jest bł. ks. Jerzy. Pan Józef nie ukrywał wzruszenia.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Bartłomiej i Ekspedyt

Stojący na zboczu wzgórza niepozorny, mały kościół kryje w sobie prawdziwe dzieła sztuki. Do najpiękniejszych należy pomnik Dembińskich znajdujący się po północnej stronie kościoła. Jego wyglądem zachwycał się ks. Wiśniewski, który pomnik Dembińskich, ozdobiony bogatą armaturą z gipsu, przed stu laty tak opisał: „Nad tablicą jakby dobywające się płomienie, nad którymi Anioł z trąbą w prawej ręce, lewą wskazujący ku górze, zdaje się przypominać sąd Boży. Pod spodem tablicy trupia głowa, a pod nią herb Dembińskich”. Takie skarby kryje w sobie kościół św. Bartłomieja w Czaplach Wielkich

Według informacji historycznych, ok. 1345 r. w Czaplach stał drewniany, kryty gontem kościółek pw. Bożego Ciała. Kościół ten nie przetrwał do naszych czasów, miał spłonąć po jednym z wieczornych nabożeństw od pozostawionej palącej się świecy. Ks. Wiśniewski w swoim dziele opisującym kościoły diecezji kieleckiej notuje: „W 1440 r. stał w Czaplach Wielkich kościół drewniany ku czci Bożego Ciała Wzniesiony” – w tym czasie dziedzicami wsi byli Jakub Trepka herbu Topór. Nowa, murowana świątynia została wybudowana w 1523 r., o czym informuje kamienna płyta wmurowana w południową część kościelnych murów. Architekt budujący świątynię starał się jej nadać styl romański, wzorując się – jak pisze ks. Wiśniewski – na kościele w pobliskich Wysocicach. Podobnie jak tam, tak i w Czaplach Wielkich znajduje się charakterystyczna kwadratowa kościelna wieża (z 1868 r.) posiadająca romańskie okna, która w górnych kondygnacjach przechodzi w ośmiokąt. Do kościoła w 1884 r. dobudowano kruchtę. Wizytujący parafię ks. Wiśniewski pisze, że: „Dach gontem pokryty. Na nim znajduje się wieżyczka z sygnaturką, poświęconą w 1875 r. przez biskupa Kulińskiego”. Obecnie świątynia pokryta jest blachą.
CZYTAJ DALEJ

39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka

2025-07-19 19:41

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Wadowice

BP Jasnej Góry

Na Jasną Górę, po sześciu dniach, dotarła 39. Wadowicka Piesza Pielgrzymka, a w niej dwieście osób. Jak podkreślali pątnicy w drodze wypraszali łaski dla siebie, ojczyzny. Szczególne miejsce w ich modlitwie i trudzie zajmowała osoba rodaka św. Jana Pawła II.

- Pielgrzymka daje wielką radość, nadzieję i satysfakcję, że mogę pielgrzymować w tak wspaniałej wspólnocie z Wadowic, gdzie sam nasz rodak, Ojciec Święty powiedział, że tam się wszystko zaczęło. Z tych Wadowic pielgrzymujemy do Matuchny na Jasną Górę. Wizerunek Jana Pawła II nie tylko widnieje na emblematach, banerze, ale przede wszystkim jest on w sercu każdego pielgrzyma. – powiedział Janusz Glanowski, przewodnik pielgrzymki.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa na nienadowskim cyplu

2025-07-20 12:33

Piotr Ożóg

Modlitwa na nienadowskim cyplu

Modlitwa na nienadowskim cyplu

Eucharystii przewodniczył proboszcz nienadowski ks. Jerzy Uchman, który też wygłosił okolicznościową homilię. Msze św. koncelebrował rodak nienadowski ks. Bogdan Tęcza. O oprawę liturgiczną zadbali parafianie nienadowscy: Regina Chorzępa, Małgorzata Chorzępa, Agnieszka Ożóg, Michalina Zdeb i Danuta Niemiec, oraz chór parafialny prowadzony przez siostrę służebniczkę Danutę Błaż. W uroczystościach wzięli również udział: wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg, wicestarosta rzeszowski Jerzy Bednarz, zastępca burmistrza sokołowskiego Sławomir Ożóg i przewodniczący rady gminy Sokołów Młp. Paweł Rusin. Ponadto obecni byli także: radny gminy Adam Tęcza, przewodnicząca sokołowskiej rady samorządowej Dana Łuszczki oraz sołtys Trzebuski Piotr Ciupak. Nie zabrakło przedstawicieli sokołowskiej Jednostki strzeleckiej 1914 im. ppor. Jakuba Darochy, którzy trzymali przy leśnym upamiętnieniu straż honorową (dowodził nimi sierż. ZS Marcin Burek); wsparci byli nienadowską sekcją Orląt (opiekowała się nimi drużynowa Michalina Zdeb). Pojawiły się też Poczty Sztandarowe z obydwu nienadowskich szkół oraz z parafialnego oddziału KSM, które mimo deszczowej aury, dzielnie trwały stojąc przy upamiętnieniu.

Pamięć trwa nadal…
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję