Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodzina jest siłą ojczyzny

Z Elżbietą Ulman – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej – rozmawia Agnieszka Raczyńska

Niedziela sosnowiecka 28/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Bogusława Seremet

Rodziny wielodzietne naszej diecezji swoją obecnością ubogacają lokalne uroczystości promujące życie i rodzinę

Rodziny wielodzietne naszej diecezji
swoją obecnością ubogacają lokalne
uroczystości promujące życie i rodzinę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA RACZYŃSKA: – Pani Prezes, jak to jest z tą wielodzietnością i postrzeganiem jej przez nasze społeczeństwo?

ELŻBIETA ULMAN: – Kiedy prawie dwadzieścia lat temu powstał sosnowiecki oddział Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, głównym jego celem było wyjście z „cienia” i zintegrowanie rodzin wielodzietnych oraz promowanie pozytywnego wizerunku wielodzietności. Okazało się wtedy, że jest w naszej diecezji sosnowieckiej dużo wspaniałych rodzin z czworgiem i więcej dzieci. Nadal jednak rodzina wielodzietna postrzegana była w społeczeństwie jako patologiczna, dysfunkcyjna, nieradząca sobie w codziennym życiu. Tymczasem rodziny skupione w ówczesnym stowarzyszeniu, którego kontynuacją jest Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej, to rodziny ceniące dar życia, pielęgnujące takie wartości, jak miłość, wierność, odpowiedzialność. Rodzice decydujący się na liczne potomstwo wcale nie są gorzej wykształceni niż ci, którzy mają mniejszą liczbę dzieci. Nie brakuje wśród nich ludzi mających średnie lub wyższe wykształcenie, prowadzących własne firmy. Faktem jest pozostawanie wielu matek na urlopach wychowawczych, ale duża ich część, gdy tylko pociechy nieco podrosną, wraca do pracy.

– Jaka jest współczesna rodzina wielodzietna w Polsce?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Na podstawie naszych obserwacji możemy stwierdzić, że znacząco zmniejszyła się ich liczebność. Dzisiaj za rodzinę wielodzietną uważa się taką, w której jest troje dzieci. Dużo rzadziej występują rodziny z większą liczbą dzieci. Za sprawą programu Rodzina 500+, kiedy to niektóre media ekscytowały się, kiedy i komu wypłacono najwyższą kwotę, okazało się, że rekordziści to rodzina z osiemnaściorgiem dzieci. To był wyjątek, podobnie jak rodziny z ośmiorgiem lub dziewięciorgiem dzieci. Od wielu lat zmniejsza się też liczba rodzin wielodzietnych w Polsce. Przekłada się to na wymianę pokoleń w naszym Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej. Od kilku lat nie zmienia się liczba naszych członków i chociaż odchodzą te, które mają już dorosłe dzieci, to w ich miejsce pojawiają się nowe, młode rodziny. Jednak liczba dzieci w Stowarzyszeniu spada, gdyż przeważają rodziny właśnie z trojgiem pociech. Pomimo to, patrząc na rodziny w Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej, można zachować optymizm, że dar życia nadal w naszych rodzinach jest darem bezcennym, a rodzice pełni ofiarności i wspaniałomyślności nadal są otwarci na realizację swojego powołania.

– Jaki więc obraz rodziny pielęgnuje, promuje Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej?

– Nasze Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej nadal promuje prawdziwy, piękny obraz rodziny wielodzietnej, tej, która chce być blisko Pana Boga. Wartości chrześcijańskie są dla nas bardzo ważne, dlatego pragniemy wychowywać dzieci w prawdzie, wierze i miłości w tych realiach, jakie przynosi nam życie. Pokazujemy, że rodzina wielodzietna to rodzina, w której każdy może się realizować, spełniać swoje marzenia. Tam, gdzie jest miłość, radość, wzajemne wsparcie, nie może się to nie udać. Wzrastanie w takiej rodzinie uczy odpowiedzialności, roztropności, mądrości.
Oczywiście, jak wszyscy, również nasze rodziny zmagają się z wieloma różnymi życiowymi problemami, ale Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej pomaga im je rozwiązywać, wspiera je wtedy, gdy jest trudno. Wzajemnie sobie służymy pomocą i radą również dlatego, że tworzymy wspólnotę, w której rodziny mają podobną strukturę – rodziców i kilkoro dzieci, chociaż w różnym wieku. Co zresztą jest zaletą.

– W jaki sposób Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej realizuje swoje zadania i cele?

– Katolickie Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej wciąż integruje rodziny przez spotkania comiesięczne rozpoczynające się Mszą św., wspólne pielgrzymki, podejmowane inicjatywy (np. pomoc biednym, zaniedbanym rodzinom). Sprzyja to zawiązywaniu się trwałych, długoletnich przyjaźni. Czas wakacji to oczekiwany przez cały rok wyjazd na dwutygodniowy wypoczynek edukacyjno-integracyjny. Jest to czas także naszych rekolekcji, gdzie nasz opiekun duchowy – dyrektor duszpasterstwa rodzin diecezji sosnowieckiej ks. Grzegorz Koss czuwa nad „duszami Stowarzyszenia”. To nie tylko pełen atrakcji czas relaksu i nabierania sił, ale też interesujące, pouczające warsztaty, dzielenie się radością, doświadczeniami i świadectwami.
Patrząc na rodziny wielodzietne zrzeszone w naszym Katolickim Stowarzyszeniu Rodzin Wielodzietnych im. św. Jadwigi Śląskiej Diecezji Sosnowieckiej należy podkreślić ogromne zaangażowanie w sprawy rodziny i wielką troskę o rodzinę, o dzieci oraz o społeczeństwo. Są one świadectwem i wyzwaniem. Stanowią one wielkie dobro, które należy ukazywać światu. Nadal więc aktualne pozostają słowa św. Jan Paweł II wypowiedziane na spotkaniu z rodzinami wielodzietnymi w Ludźmierzu w 1997 r.: „Świat może Was nie rozumieć, świat może pytać dlaczego nie poszliście łatwiejszą drogą, ale świat potrzebuje waszego świadectwa – świat potrzebuje waszej miłości, waszego pokoju i waszego szczęścia”. Słowa te są myślą przewodnią dla naszych rodzin, wskazówką w trudnościach codzienności.

2017-07-06 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włoscy rywale

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 28-29

[ TEMATY ]

wywiad

Archiwum Renato Vaneruso

Renato Vaneruso

Renato Vaneruso

Sondaże przedwyborcze, które dawały włoskiej centroprawicy przewagę, sprawiły, że partie lewicowe zaczęły krzyczeć o zagrożeniu demokracji, tak jakby u bram Rzymu byli nowi „barbarzyńcy”: faszyści, homofobowie, konserwatyści, patrioci. W dniu wyborów we Włoszech ich kulisy wyjaśnia prawnik Renato Veneruso.

Włodzimierz Rędzioch: Trzonem włoskiej lewicy jest Partia Demokratyczna. Jednak nie wszyscy wiedzą, że są w niej spadkobiercy Włoskiej Partii Komunistycznej. Skąd się we Włoszech wzięli komuniści? Renato Veneruso: Historia Włoskiej Partii Komunistycznej zaczyna się w Livorno w 1921 r., a kończy 70 lat później, w 1991 r. – partia ta została rozwiązana w konsekwencji upadku muru berlińskiego i rozpadu komunistycznego imperium ZSRR. Koniec Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI) to zakończenie tzw. procesu bolońskiego – od nazwy miejsca, w którym 12 listopada 1989 r., 3 dni po upadku muru berlińskiego, Achille Occhetto, wówczas nowy sekretarz PCI, zapowiedział wielkie zmiany, cytując Gorbaczowa zwracającego się do weteranów: „Wygraliście II wojnę światową, teraz, jeśli nie chcecie jej przegrać, nie możemy spocząć na laurach, ale musimy zaangażować się w wielkie przemiany”. Ten proces polityczny zakończył się 2 lata później, wraz z obchodami XX – ostatniego – Nadzwyczajnego Zjazdu PCI, która przekształciła się w PDS – Demokratyczną Partię Lewicy (w nowym godle pozostaje, choć pomniejszony, stary symbol PCI – sierp i młot). W końcu PDS przyjęła nazwę: Partia Demokratyczna (PD) – na jej czele stoi obecnie Enrico Letta.
CZYTAJ DALEJ

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

2025-04-19 16:13

[ TEMATY ]

wandalizm

Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Poranek Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.

Na wieść o tym wydarzeniu bp Tadeusz Lityński napisał do naszego proboszcza poruszające słowa: „Zło nie śpi”. Ale równie szybko pokazało się, że dobro też nie śpi – dobro czuwa. Biskup Adrian Put wskazał możliwe działania, a pan Tomasz Kwiatkowski, Wójt Gminy Bogdaniec, błyskawicznie zareagował: zakupił z własnych środków potrzebne materiały, zapewnił konsultację z Konserwatorem Zabytków. Jeszcze tego samego dnia pan Sławek Podgórski i pan Darek Dobryniewski z ekipą przystąpili do pracy – zamalowali ślady wandalizmu z sercem, oddaniem i poświęceniem.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

2025-04-21 11:03

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek przed śmiercią wydał dyspozycję, by pochowano go w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. To było szczególnie ważne miejsce, które odwiedzał zawsze przed ważnymi wydarzeniami swego pontyfikatu oraz każdą podróżą zagraniczną i po jej zakończeniu. Franciszek uprościł też obrzęd pochówku.

W jednym z wywiadów ponad rok temu papież wyjawił, że ma już przygotowany dla siebie grób w bazylice Santa Maria Maggiore, którą w ciągu prawie 12 lat pontyfikatu odwiedził ją ponad 120 razy. Bywał tam często również przed wyborem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję