Termin 16 października wybrany został nieprzypadkowo – tego dnia w 1978 r. na Stolicę Piotrową wybrany został kard. Karol Wojtyła, który jako papież Jan Paweł II ustanowił święto Miłosierdzia Bożego. Jego relikwie są u św. Jerzego od dwóch lat, teraz będą w nim także relikwie św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. – Stają dzisiaj przed nami św. s. Faustyna i bł. ks. Michał Sopoćko, którzy przekazali nam naukę o Bożym Miłosierdziu. Dzisiaj zapraszamy ich do naszej wspólnoty, choć tak naprawdę byli z nami od dawna, bo od kilkunastu lat w naszej świątyni w każdy piątek o godz. 15 odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego i sprawowana Msza św. o Bożym Miłosierdziu. Zapraszamy ich, by nas ubogacili, by wyjednali u Boga łaski, które są potrzebne naszej parafialnej rodzinie (...). Z radością i wdzięcznością przyjmujemy ich relikwie, będziemy otaczać je czcią i prosić, by przekazywali Bogu wszystko, co jest w naszych sercach – powiedział ks. proboszcz Wacław Nowak na początku Eucharystii, witając Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego.
Reklama
Relikwie św. s. Faustyny przybyły do Goleniowa z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (przekazane zostały parafialnej delegacji tuż po Światowych Dniach Młodzieży), relikwie bł. ks. Michała Sopoćki – z Białegostoku, miasta, z którym był związany przez ostatnie lata swego życia. Zaszczytu wniesienia ich do kościoła w uroczystej procesji dostąpili Krystyna Michalak i Adam Cebo. Przekazali je księdzu proboszczowi, a on oddając cześć świętym w relikwiach, umieścił relikwiarze na ołtarzu. Chwilę później zostały one poświęcone przez abp. Andrzeja Dzięgę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ważna dla parafii uroczystość zgromadziła wielu parafian. Z uwagą wysłuchali homilii abp. Andrzeja Dzięgi, który odnosząc się do Słowa Bożego na ten dzień, mówił o zmaganiach człowieka, tak w sensie duchowym, jak i fizycznym. W swoich rozważaniach odwoływał się do pełnego zmagań życia św. s. Faustyny, bł. ks. Michała i św. Jana Pawła II, a także patrona parafii św. Jerzego. Stwierdził, że są dwa źródła tych zmagań. – Pierwszym – mówił – jest brak zaufania do Boga, brak miłości, odrzucenie Boga. Drugim – szatan, upadły anioł, który sprzeciwił się Bogu. Teraz idzie i człowieka prowokuje do zła, prowokuje sytuacje, w których człowiek zaplątuje się w zło i musi potem podjąć walkę o siebie, musi walczyć o godność. Ważne – podkreślał – żeby była to walka w imię Boga i z Bogiem, bo tylko wtedy będzie to walka zwycięska.
Reklama
Nie łudź się, że ciebie ominie zmaganie – mówił dalej. – Jeśli będziesz próbował uciec, wymigać się od zmagania o Boże sprawy, i ty stracisz, i świat straci. Nie bój się włączyć w zmaganie o miłość, o życie, o dobro. O wszystko, o co zmagali się s. Faustyna i ks. Michał, i Jan Paweł II. Mówił także o potrzebie osobistej pokuty i zaufaniu, jako warunkach powodzenia w tym zmaganiu: – Pamiętaj, że jeśli chcesz iść na zmaganie, to musisz siebie wewnętrznie pokonać, jeśli chcesz iść na zmaganie, musisz się oczyścić osobistą pokutą i złożyć wszystko Bogu. Naprawdę musisz zaufać i wtedy już nie wolno ci się lękać. I wtedy trzeba już tylko iść... Więc ty, człowieku chrztu świętego, człowieku Komunii św. i bierzmowania, człowieku mocy Bożej, idź przez ten świat. Idź i bądź człowiekiem Bożego Miłosierdzia, idź i niech także przez ciebie dobry Bóg odnawia oblicze ziemi! – apelował, prosząc na koniec o modlitwę w obronie życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
Już po Eucharystii abp Andrzej Dzięga na prośbę księdza proboszcza poświęcił figurkę Matki Bożej z Fatimy, która stanęła przy ołtarzu przed parafialnymi misjami fatimskimi (odbywały się w dniach 22-29 października), oraz nowe witraże zainstalowane w ostatnim czasie w kościele. Pierwszy poświęcony jest patronowi parafii św. Jerzemu, drugi – św. Janowi Pawłowi II, który w 1987 r. był na ziemi goleniowskiej, najnowszy – Miłosierdziu Bożemu; w jego centralnej części znajduje się wizerunek św. s. Faustyny, nad nią obraz Jezusa Miłosiernego, a niżej bł. ks. Michał Sopoćko.
Po Mszy św. wierni oddali cześć świętym w ich relikwiach przez ich ucałowanie. Po wszystkich niedzielnych Mszach św. relikwie zostały umieszczone w relikwiarium znajdującym się w nawie bocznej kościoła pod wizerunkami św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki, tuż przy obrazie Jezusa Miłosiernego oraz Matki Bożej Ostrobramskiej. W ten sposób w parafialnym kościele powstała kaplica Miłosierdzia Bożego.